Kryzys w belgijskim lotnictwie: 13 lutego 2025 roku transport lotniczy w Belgii zostanie całkowicie wstrzymany. Dwa największe lotniska w kraju, Bruksela Zaventem i Charleroi, ogłaszają jednocześnie wstrzymanie operacji lotniczych. Powodem jest strajk generalny, który ma sparaliżować nie tylko lotnictwo, ale całą infrastrukturę transportową kraju.

1 tydzień temu
Zdjęcie: Kryzys w belgijskim lotnictwie: 13 lutego 2025 roku transport lotniczy w Belgii zostanie całkowicie wstrzymany. Dwa największe lotniska w kraju, Bruksela Zaventem i Charleroi, ogłaszają jednocześnie w


Decyzja o wstrzymaniu lotów na lotnisku Bruksela Zaventem zapadła po szczegółowej analizie sytuacji kadrowej. Kierownictwo portu lotniczego stanęło przed faktem, iż zdecydowana większość pracowników obsługi naziemnej i służb bezpieczeństwa zamierza przyłączyć się do protestu. W tej sytuacji priorytetem stało się bezpieczeństwo pasażerów i personelu.

Sytuacja jest równie poważna na lotnisku Charleroi, popularnym wśród przewoźników niskobudżetowych. Władze tego portu zdecydowały się na częściowe ograniczenie operacji, dopuszczając jedynie przyloty z państw strefy Schengen. Wszystkie pozostałe loty zostały odwołane ze względu na przewidywane braki kadrowe, które uniemożliwiałyby zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Brussels Airlines, narodowy przewoźnik Belgii, znalazł się w szczególnie trudnej sytuacji. Początkowo linia planowała ograniczyć liczbę lotów o 75 procent, jednak całkowite zamknięcie lotniska Zaventem zmusiło przewoźnika do radykalnej zmiany planów. Problem jest złożony, ponieważ samoloty, które nie będą mogły wylecieć z Brukseli, nie będą też mogły tam później wylądować, co powoduje efekt domina w całej siatce połączeń.

Protesty są wyrazem sprzeciwu belgijskich związków zawodowych wobec reform emerytalnych i pracowniczych, proponowanych przez nowo zaprzysiężony rząd federalny, nazywany koalicją Arizona. Strajk ma objąć nie tylko sektor lotniczy, ale również transport kolejowy i komunikację miejską, co może doprowadzić do całkowitego paraliżu komunikacyjnego w kraju.

Władze lotnisk apelują do pasażerów o niewybieranie się na lotniska w dniu strajku. Wszyscy podróżni, których loty zostały odwołane, mają otrzymać indywidualne powiadomienia od swoich przewoźników. Dodatkowo, pasażerom zaleca się regularne sprawdzanie statusu lotów na stronach internetowych linii lotniczych i portów lotniczych.

Eksperci branży lotniczej podkreślają, iż tak kompleksowe wstrzymanie operacji lotniczych w całym kraju jest wydarzeniem niezwykle rzadkim. Skutki tego jednodniowego strajku mogą być odczuwalne przez wiele kolejnych dni, gdy linie lotnicze będą próbowały przywrócić normalny rozkład lotów i obsłużyć tysiące pasażerów, których podróże zostały zakłócone.

Sytuacja w Belgii pokazuje, jak wrażliwy jest system transportu lotniczego na zakłócenia w funkcjonowaniu służb naziemnych i jak istotna jest rola każdego pracownika w zapewnieniu bezpiecznego funkcjonowania portów lotniczych. Jednocześnie skala protestu wskazuje na głębokie niezadowolenie społeczne z proponowanych przez rząd reform.

Według danych belgijskiego Ministerstwa Transportu, w 2022 roku belgijskie lotniska obsłużyły ponad 30 milionów pasażerów. Lotnisko Bruksela Zaventem jest jednym z największych portów lotniczych w Europie, obsługując ponad 20 milionów pasążerów rocznie. Lotnisko Charleroi jest natomiast popularnym portem lotniczym wśród przewoźników niskobudżetowych, obsługując ponad 8 milionów pasażerów rocznie.

Strajk w Belgii ma znaczące konsekwencje dla gospodarki kraju. Według danych belgijskiego Ministerstwa Gospodarki, transport lotniczy generuje ponad 10 miliardów euro rocznie, co stanowi około 2% PKB kraju. Strajk może因此 doprowadzić do znaczących strat gospodarczych, szacowanych na około 100 milionów euro dziennie.

W Belgian Air Transport Association (BATA) szacują, iż strajk może zakłócić podróże ponad 100 000 pasażerów. Organizacja apeluje do rządu o rozwiązanie konfliktu i przywrócenie normalnego funkcjonowania transportu lotniczego.

Sytuacja w Belgii jest niestabilna, a strajk może trwać jeszcze przez wiele dni. Pasażerowie i przewoźnicy muszą przygotować się na długie i nieprzewidywalne czasy oczekiwania. Władze muszą znaleźć rozwiązanie, które zaspokoi zarówno pracowników, jak i pasażerów, aby przywrócić normalne funkcjonowanie transportu lotniczego w Belgii.

Idź do oryginalnego materiału