Kryteria pozacenowe w Clean Industrial Act – szansa dla polskich firm
Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. transformacji energetycznej, wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka poinformował, iż Polska przygotowuje się do wdrożenia przepisów wynikających z unijnego Clean Industrial Act. Kluczowym elementem tych zmian mają być kryteria pozacenowe stosowane w przetargach publicznych.
Ich głównym celem będzie zwiększenie lokalnego wkładu (tzw. local content) w realizowanych inwestycjach – przede wszystkim w sektorze OZE, elektroenergetyki oraz energetyki jądrowej. Wiceminister podkreślił, iż wprowadzanie tych rozwiązań to wyzwanie legislacyjne, ale konieczne, by środki przeznaczane na transformację energetyczną pozostały w polskiej gospodarce.
Wsparcie dla polskich firm z branży OZE i nie tylko
Motyka wskazał, iż resort klimatu dąży do tego, aby jak największy udział w produkcji i dostawach dla sektora lądowej energetyki wiatrowej oraz fotowoltaiki należał do polskich firm. Dotyczy to również morskiej energetyki wiatrowej, gdzie działania legislacyjne i inwestycyjne mają wzmacniać krajowy łańcuch dostaw.
– „Planując inwestycje w sieci elektroenergetyczne, chcemy, żeby jak największy procent wartości zostawał w Polsce” – zaznaczył wiceminister.
Szansę na nowe kontrakty mają też firmy działające dotychczas w sektorze węglowym i hutniczym, które adaptują się do rynku OZE, np. poprzez specjalizację w renowacji turbin wiatrowych.
Komponenty do elektrowni jądrowej także z Polski?
Resort klimatu współpracuje również z Ministerstwem Przemysłu, aby komponenty do budowanej w Polsce elektrowni jądrowej w jak największym stopniu pochodziły z krajowych zakładów.
W kontekście sektora offshore, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) zwrócił uwagę na rosnące kompetencje polskich firm – m.in. w produkcji kabli, morskich stacji transformatorowych, fundamentów wież czy elementów turbin.
Nowy KPEiK jeszcze w II kwartale 2025 r.
W zaktualizowanym Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK), który ma zostać przedstawiony publicznie i Komisji Europejskiej do końca drugiego kwartału 2025 roku, w obu wariantach przewidziano wzrost udziału komponentów produkowanych w Polsce dla technologii OZE.
Zobacz również:- Polskie firmy w energetyce jądrowej – Westinghouse potwierdza gotowość do współpracy
- Polskie firmy zdominują budowę gazociągu dla FSRU w Zatoce Gdańskiej
- Polskie firmy zarobią miliardy na atomie. Znamy szczegóły decyzji rządu
Źródł: PAP