"Król drożyzny" w 2024 roku? Wcale nie masło. Najbardziej podrożał inny produkt. Aż o 72 proc.

3 godzin temu
Zdjęcie: Ceny masła biły rekordy. Który produkt był najdroższy w 2024 roku? Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Pod koniec 2024 roku zarówno w wypowiedziach polityków, jak i rozmowach w rodzinnym gronie królowało masło. Nic dziwnego, skoro podrożało i to sporo. Jak się jednak okazuje, to nie masło było "królem drożyzny". Najbardziej, bo aż o 72 proc., w 2024 roku podrożał inny produkt: mleczko do czyszczenia.
Platforma analityczno-badawcza UCE Research i Uniwersytet WSB Merito co roku przygotowują indeks cen detalicznych. Na liście produktów, które zanotowały wysoki wzrost rok do roku w 2024 r., znalazły się m.in. sok pomarańczowy, czekolada i masło, które podrożało średnio o 30,1 proc. To właśnie ono zdominowało dyskusje w mediach i wśród polityków, a sklepy i dyskonty przerzucały się promocjami, szczególnie przed Bożym Narodzeniem. - Ceny masła spadały dzięki interwencji państwa na rynku, nagromadzonym zapasom i słabszemu popytowi (cena wpłynęła na popyt) i promocji marketów - zaznacza dr hab. Sławomir Jankiewicz, prof. UWSB Merito, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" i dodaje, iż w 2025 r. cena najprawdopodobniej ustabilizuje się na poziomie 7-8 zł.

REKLAMA







Zobacz wideo Zrobiłyśmy domowe masło. Czy to się opłaca?



Co zdrożało najbardziej? Ceny masła wzrosły o 30 proc. To mleczko do czyszczenia pobiło rekord
To jednak nie masło zanotowało najwyższy skok w 2024 roku. O 40,1 proc. podrożała bowiem kapusta. Rekordzistą w 2024 roku okazało się jednak mleczko do czyszczenia. Jak wynika z raportu, podrożało aż o 72,1 proc. w stosunku do cen z 2023 roku. W grudniu 2024 roku chemia gospodarcza, w tym proszki do prania i płyny do płukania, podrożały średnio o 10,3 proc. w porównaniu do grudnia 2023 roku. Nic dziwnego, iż popularnością zaczęły cieszyć się domowe mleczka do czyszczenia i specyfiki do prania.
Przeczytaj też: Tak wzrosną emerytury i renty w 2025 roku. "Bonus" dla niektórych seniorów. Pieniądze będą wcześniej?
Skąd taki skok? - Dynamika wzrostu cen chemii gospodarczej (zwłaszcza proszków i płynów do płukania) na tle innych kategorii staje się znów wysoka z uwagi na rosnące koszty produkcji (wzrost cen na rynku energii oraz surowców niezbędnych do produkcji). Dodatkowo chemii gospodarczej z reguły nie dotyczą przedświąteczne i noworoczne promocje, które mogłyby łagodzić zwyżki cen w tej kategorii - tłumaczy dr Tomasz Kopyściański z WSB Merito w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Jak zauważa dr Mariusz Woźniakowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, rosnące ceny powodują "agresywną walkę o klienta 'na promocje'" w dużych sieciach handlowych i kłopoty dla mniejszych przedsiębiorców.





Drożyzna daje się we znaki wszystkim, nie tylko seniorom/ Zdjęcie ilustracyjne Drożyzna daje się we znaki wszystkim, nie tylko seniorom/ Zdjęcie ilustracyjneFot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl





Jakie produkty podrożały w 2024 roku najbardziej? Nie tylko masło i mleczko
Podium należy do mleczka do czyszczenia, kapusty i masła. Ryż podrożał o 27,2 proc., płyn do podłóg o 27,1 proc. Sporo droższe w 2024 roku były także winogrona (skok o 22,3 proc.), czekolada (21,8 proc.) i marchew (20,4 proc.). O ponad 17 proc. więcej trzeba było zapłacić za sok pomarańczowy, pstrąga i płatki kukurydziane. Cytryny, pieluchy, kawa mielona i jabłka zanotowały skok o ponad 14 proc., z kolei za chleb i jajka trzeba było zapłacić więcej o odpowiednio 12,8 i 11,4 proc. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału