Krakowski Marsz Milczenia

myslpolska.info 6 miesięcy temu

Wczoraj w całym kraju odbyły się uroczystości 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca 1943 Ukraińcy w sposób zorganizowany rozpoczęli eksterminację ludności polskiej na terenach ówczesnych naszych Kresów Wschodnich.

Po raz kolejny i chyba w szerszym zakresie niż w wcześniejszych latach, Polacy w całym kraju powiedzieli – pamiętamy i będziemy pamiętać o wymordowanych rodakach przez Ukraińców w latach 1939-1947. Uroczystości odbyły się w szeregu miejsc – Przemyślu, Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie, Rzeszowie, Tychach, Kaliszu, Chełmie, Siemianowicach Śląskich, Lublinie, Gdańsku, Zabrzu i innych miastach. Udział w uroczystościach wzięli co jest oczywiste członkowie Klubów Myśli Polskiej, nasi czytelnicy i słuchacze.

Największy z marszów pamięci odbył się jak co roku w Warszawie. To wielki sukces Fundacji „Wołyń Pamiętamy” i Pokoleń Kresowych, ale i osobisty Katarzyny Sokołowskiej i Andrzeja Łukawskiego.
Marsz Milczenia w Krakowie został zorganizowany przez Społeczny Komitet Obchodów 81. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Honorowym patronatem uroczystości zostały objęte przez arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego, co zostało przyjęte z lekkim zdziwieniem.

Po mszy świętej uformował się pochód, który zgromadził kilkaset osób w tym potomków ocalałych. Marsz rozpoczął się sprzed Kościoła Bożego Ciała na krakowskim Kaźmierzu, przeszedł pod Pomnik Grunwaldzki, a stamtąd na Cmentarz Rakowicki pod Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Pod Pomnikiem Grunwaldzkim zebrani odśpiewali wszystkie zwrotki „Roty”. Kwiaty zostały złożone między innymi przez Społeczny Komitet Obchodów 81. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej, Małopolski Bunt, Zjednoczonych dla Krakowa, Konfederację Korony Polskiej i Krakowskich Rodaków Kamratów. W tej ważniej uroczystości uczestniczyła v-ce przewodnicząca Rady Miasta Krakowa Iwona Chamielec oraz ksiądz Bartłomiej Wajda. Obecni byli działacze wielu opozycyjnych formacji politycznych różnych orientacji z prawa i lewa. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Redakcji „Myśli Polskiej” i Klubów Myśli Polskiej z Krakowa i Katowic.

Manifestanci nieśli transparenty: „Ukraińskie ludobójstwo na narodzie polskim 1939-1945”, „Pomordowanych rodaków pamiętamy”, „OUN UPA mordercy”. Ludzie na trasie byli przyjaźni i wyrozumiali, usłyszeliśmy wiele ciepłych słów. Szczególne podziękowania należą się organizatorom Małgorzacie Bednarskiej, Adamowi Hareńczykowi i Wojciechowi Sińskiemu.

Widzimy się w najbliższą niedzielę na odsłonięciu Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Domostawie k. Jarocina.

ŁJ

Idź do oryginalnego materiału