Kościół w Pętkowicach ma bardzo ciekawą historię. Został zbudowany przez arian w XVII w. Później przejęli go katolicy, nadając mu tytuł św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Od 1930 r. zamieszkał przy kościele ks. Leon Rafalski z tytułem wikariusza parafii Bałtów. Parafia została erygowana 28 lipca 1934 r. przez bp. Włodzimierza Jasińskiego z wydzielonych wiosek parafii macierzystej. Kościół został znacznie rozbudowany w latach 1973 – 1975 staraniem ks. Mariana Karasińskiego. Dedykacji świątyni dokonał 31 sierpnia 1975 r. bp Walenty Wójcik. Kościół w starej części jest zbudowany z kamienia łamanego, a w nowej z białej cegły.
– Kościół objęty jest ochroną konserwatorską. Obiekt wymagał remontu. Jako gmina pozyskaliśmy na ten cel 274 000 zł, są to środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Całkowita wartość zadania wyniesie 280 000 zł. W ramach tego zadania wykonawca ma przygotować niezbędną dokumentację, uzyskać pozwolenia na budowę, a następnie wykonać remont pokrycia dachowego, wyremontować stolarkę okienną, a także odizolować cały budynek, ponieważ ulega znacznemu zawilgoceniu. Uzupełnione zostaną również drobne ubytki w tynku. Wykonawca ma czas do końca grudnia 2025 roku. Procedura jest bardzo długa. Rok temu informowaliśmy o pozyskaniu środków, a teraz mamy wyłonionego wykonawcę, który przystąpi do realizacji tej inwestycji – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.
Wykonawca inwestycji, Dariusz Płatos podkreśla, iż zabierając się za zadanie jego pracownicy zaczęli od zbierania materiałów archiwalnych.
– Przemierzyliśmy archiwa. Zebraliśmy dokumentację, która pozwoliła nam oceniać ten budynek pod względem technologicznym, aby przywrócić mu pierwotny stan: aby mury nie nasiąkały, a dach był szczelny. Podobnie jak każdy z nas dba o swoje gospodarstwo, czy swój dom. Nie lubimy gdy puchną nam tynki przy podłodze, a tak dzieje się właśnie w kościele w Pętkowicach. Zobaczymy jakiej technologii będziemy tam używać. Na pewno zastosujemy tynki z perlitem i mączką wulkaniczna. Zrobimy również krystalizację murów przyziemnych. Zatrzymamy podsiąkalność wody. Innowacyjną metodą było zeskanowanie budynku od wewnątrz i od zewnątrz. Obiekt będzie miał teraz dokumentację co do milimetra. Rzuty, przekroje i zastosowane materiały, które były widoczne przy skanowaniu, mamy zapisane w dokumentacji – wyjaśnia Dariusz Płatos.
Ksiądz Zbigniew Zep, proboszcz parafii w Pętkowicach podkreśla, iż prace remontowe nie będą przeszkadzały w prowadzeniu życia religijnego mieszkańców.
– To mała parafia i choćby gdybyśmy chcieli sami wyremontować kościół, to nie „udźwignęlibyśmy” tego finansowo.. Jestem wdzięczny panu wójtowi za dofinansowanie tych prac. Myślę, iż kościół będzie służył kolejnym pokoleniom, które będą poznawały historię naszej gminy – podkreślał ksiądz Zbigniew Zep.
Z remontu cieszą się parafianie kościółka w Pętkowicach. Zdzisław Mierzejewski, radny Rady Gminy Bałtów podkreśla, iż każdy tego typu remont jest przydatny i potrzebny.
– Takie prace modernizacyjne pozwalają przedłużyć życie budynkowi i poprawia również wygodę użytkowników danego miejsca. Kościół w Pętkowicach ma wyjątkową historię. To stary budynek, który od dawna wymagał remontu. Cieszę się, iż będzie mógł służyć przez kolejne lata – mówi Zdzisław Mierzejewski.
Ewa Kroczek, radna Rady Gminy Bałtów z Pętkowic dodaje, iż kościół to życie mieszkańców Pętkowic.
– Spędzamy tam bardzo dużo czasu. Z koleżankami, przy współpracy z księdzem dbamy o to miejsce, o teren przy kościele. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy. Dziękujemy panu wójtowi za wsparcie i pozyskane dofinansowanie. Jestem przeszczęśliwa, iż ten remont się odbędzie – podsumowuje Ewa Kroczek.