Konwent marszałków w Opolu. Padł postulat decentralizacji NFZ

1 godzina temu

Ów postulat w konwent marszałków w Opolu wygłosił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa opolskiego. – Decentralizacja Narodowego Funduszu Zdrowia wydaje mi się konieczna, bo każdy region ma inne potrzeby i oczekiwania – mówił.

Roman Kolek, radny opolskiego sejmiku i przewodniczący komisji zdrowia Związku Województw RP (z zawodu lekarz), poparł ten postulat. Argumentował, iż regiony są nieporównywalne i zachęcał przedstawicieli resortu zdrowia, aby wsłuchiwali się w głosy płynące z samorządów pracując nad rozwiązaniami mającymi poprawić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.

To zaś istotne o tyle, iż szpitale podległe urzędom marszałkowskim nie są w tak trudnej sytuacji, jak szpitale powiatowe.

Z kolei dr Michał Dzięgielewski, przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia, jako jego z głównych wyzwań funduszu na ten rok wskazał finansowanie nadwykonań. Prezentował też realizację planu finansowego NFZ w tym roku, która praktycznie w każdej dziedzinie przekroczyła przyjęte wcześniej założenia.

Konwent marszałków w Opolu – pieniądze unijne przez cały czas w gestii samorządów

Podczas spotkania przedstawicieli władz województw padła deklaracja, iż to właśnie oni będą dalej zarządzać wydatkowaniem pieniędzy unijnych, jakie będą przyznane 16 regionom w perspektywie finansowej na lata 2028-2034.

Wiadomo, iż do podziału pomiędzy województwa będzie 35 miliardów euro. Nie wiadomo jeszcze konkretnie, ile komu przypadnie. Wiemy natomiast, iż władze województwa opolskiego, iż będzie to co najmniej miliard euro. A więc mniej więcej tyle, ile nasze region miał do dyspozycji na lata 2021-2027.

Poseł Jacek Karnowski, były prezydent Sopotu, a w tej chwili wiceminister funduszy i polityki regionalnej zachęcał marszałków do partnerstw publiczno-prywatnych. Przekonywał, iż to przynosi efekty. Zadeklarował też, iż resort zapewni doradztwo i narzędzia pomocowe tym samorządom, które zechcą skorzystać z tych mechanizmów.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału