Konwent Marszałków na Pomorzu Zachodnim – dzień drugi

3 dni temu

Drugi dzień Konwentu Marszałków, który obradował w Przelewicach na Pomorzu Zachodnim, został poświęcony na rozmowy na temat potencjał uczelni w regionach w świetle planów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pojawiło się także zagadnienie programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego współpracy z samorządami.

6 września – drugiego dnia Konwentu – gościem w Przelewicach był Minister Nauki Dariusz Wieczorek. Panel z jego udziałem był aktywną dyskusją o szkolnictwie wyższym. Zapowiedział w nim m.in. wyeliminowanie z rynku tzw. „fabryk dyplomów” i zacieśnienie współpracy europejskiej poprzez wykorzystywanie środków unijnych właśnie na rozwój uczelni wyższych. Minister wierzy, iż w kolejnej perspektywie finansowej uda się utworzyć regionalny program operacyjny, którego beneficjentem byłyby właśnie one. Padły także słowa o planach konsolidacji uczelni.

– Zależy nam na wsparciu i koordynowaniu działań uczelni w zakresie badań, strategii, i rozwoju. Dobrym krokiem byłoby, aby na poziomie strategii województw dyskutować o łączeniu uczelni. Chcemy, by powstały silne, konkurencyjne podmioty naukowe. Pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi, aby skonsolidowane uczelnie miały do dyspozycji subwencję o 10 proc. wyższą– podkreślił Minister Nauki Dariusz Wieczorek.

Na problemy bezrobotnych absolwentów uczelni, a z drugiej strony – na wyzwania pracodawców związane ze znalezieniem wykształconych w konkretnym kierunku pracowników wskazał natomiast Marszałek Olgierd Geblewicz.

– Uczelnie są ważnym ogniwem rozwoju regionu. Niestety, otwierają nowe kierunki, ale samorząd województwa nie ma żadnych narzędzi, by opiniować takie potrzeby, To wielka szkoda, ponieważ prowadzimy monitoring lokalnego rynku pracy i współpracujemy z biznesem – powiedział.

O programie LIFE z NFOŚiGW

Program LIFE to instrument finansowy Unii Europejskiej, który wspiera proces wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizację unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacji i promocji nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i klimatu.

Standardowe dofinansowanie projektu LIFE przez Komisję Europejską wynosi do 60% wartości kosztów kwalifikowanych, a w przypadku projektów przyrodniczych do 75% (w przypadku projektów służących gatunkom i siedliskom priorytetowym/zagrożonym). Polscy Wnioskodawcy mogą dodatkowo ubiegać się o współfinansowanie projektu ze środków krajowych NFOŚiGW uzupełniając montaż finansowy przedsięwzięcia choćby do 95% kosztów kwalifikowanych.

NFOŚiGW w ramach Inkubatora Wniosków LIFE udostępnia także środki w wysokości choćby do 80 tys. zł na przygotowanie i złożenie wniosków do Programu LIFE. – czytamy na https://www.gov.pl/web/nfosigw/informacje-o-programie

To właśnie prezentacji programu LIFE był poświęcony drugi panel.

– Mamy w tej chwili 600 mln euro na ten program w skali Europy na gospodarkę obiegu zamkniętego, klimat czy czystą energię. Projekt, który w ramach programu LIFE będzie realizowany, musi być istotny dla Europy, musi rozwiązywać problemy środowiskowe, być innowacyjny i demonstracyjny – mówił kierownik wydziału LIFE NFOŚiGW Andrzej Muter.

Program LIFE jest widoczny m.in. na Pomorzu, na Śląsku, w Małopolsce czy w Świętokrzyskiem.

O korzyściach płynących z programu LIFE mówił także Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW Wody Polskie Michał Durka. Opisując realizowane projekty wspominał także o kłopotach, jakie czekają na inwestorów. Jako przykłady podawał m.in. upadłość firmy będącej głównym wykonawcą czy zmianę przepisów. Podkreślił, iż kooperacja z NFOŚiGW, które służy doradztwem, sprawiła, iż wiele zagrożonych inwestycji udało się ostatecznie zrealizować z sukcesem.

Pojawił się także temat odpadów toksycznych, który niepokoi samorządowców, zwłaszcza w świetle braku reakcji na różne naruszenia prawa w tym obszarze.

– Niezbędna jest dyskusja z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Sprawiedliwości. Wszyscy chyba znamy przypadki prowadzenia nielegalnej działalności, nieuczciwych podmiotów, które nie wpuszczają na swój teren żadnych kontroli – ani naszych, ani Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, postulując o powołanie policji środowiskowej do walki z mafiami śmieciowymi i innymi nielegalnymi podmiotami.

Więcej o drugim dniu Konwentu można przeczytać na specjalnej stronie internetowej: https://konwent.wzp.pl

Idź do oryginalnego materiału