Kontrole, sąd i komornik. Nikt się już nie wykręci. Zostało 3 miesiące do wejścia w życie nowego obowiązku

3 godzin temu

Już za 3 miesiące wchodzi w życie obowiązek używania nowej e-usługi. To odpowiednik tradycyjnego listu poleconego. Ma on zrewolucjonizować sposób, w jaki organy administracji publicznej, przedsiębiorstwa i obywatele wymieniają oficjalną korespondencję. Nowe rozwiązanie to jednak nie tylko same plusy, ale również wiele wyzwań.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Harmonogram wdrażania e-Doręczeń, ustalony w lipcu tego roku, zakłada stopniowe obejmowanie obowiązkiem korzystania z systemu kolejnych grup podmiotów. W pierwszej kolejności obowiązek ten dotyczy kancelarii prawniczych, doradców podatkowych, komorników i notariuszy. Następnie system obejmie instytucje takie jak ZUS, NFZ i inne organy administracji publicznej. Do 2026 roku planuje się, iż wszystkie podmioty publiczne i prywatne będą posiadać elektroniczne skrzynki do odbierania oficjalnej korespondencji.

Choć na razie ministerstwo nie planuje wprowadzenia obowiązku korzystania z e-Doręczeń dla osób prywatnych, obywatele mogą dobrowolnie założyć taką skrzynkę. Umożliwi im to prowadzenie całej komunikacji z notariuszami, komornikami, sądami, adwokatami, ZUS-em czy Urzędem Skarbowym dzięki tej skrzynki, eliminując konieczność czekania na awizo.

Nie tylko jedna firma. Mnogość rozwiązań

Polska wyróżnia się na tle Unii Europejskiej konkurencyjnością rynku e-Doręczeń. W przeciwieństwie do większości państw UE, z wyjątkiem Włoch, w Polsce nie wyznaczono jednego dostawcy usługi. Daje to firmom możliwość wyboru rozwiązań najlepiej dopasowanych do ich potrzeb.

Eksperci podkreślają liczne korzyści, jakie e-Doręczenia mogą przynieść firmom. Usprawnienie procesów związanych z korespondencją, natychmiastowe dostarczanie przesyłek i pełne monitorowanie procesu mają potencjał do znaczącego przyspieszenia i uproszczenia wielu procedur biznesowych, a także przyniesienia oszczędności finansowych.

Wdrożenie e-Doręczeń to kolejny istotny krok w kierunku cyfryzacji polskiej administracji i biznesu. Choć początkowo może stanowić wyzwanie dla niektórych podmiotów, w dłuższej perspektywie ma potencjał do znaczącego ulepszenia i przyspieszenia procesów komunikacyjnych w kraju, przyczyniając się do modernizacji i zwiększenia efektywności zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.

Kontrole, komornicy, wezwania do sądu

Na skrzynkę firmy czy danej osoby spływać będzie korespondencja urzędowa. Zanim ją otworzy, będzie musiała potwierdzić odbiór. W środku może czekać na nas, oprócz rzeczy dobrych, również zawiadomienie o kontroli, egzekucji czy wezwanie do sądu czy zapłaty. Od takiego wezwania nie ma już odwrotu, bo nadawca będzie wiedział, iż list odczytaliśmy. Z drugiej strony awizo nieodebrane na poczcie również liczy się, jako doręczone.

Idź do oryginalnego materiału