Kontrole L4 w całej Polsce. Sprawdź jak wyglądają

1 rok temu
Zdjęcie: kontrole-l4-w-calej-polsce.-sprawdz-jak-wygladaja


Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Żebrowski, podsumował wyniki przeprowadzonych kontroli zwolnień lekarskich w okresie od stycznia do września 2023 roku. Zaznaczył, iż kwota świadczeń obniżonych i cofniętych po przeprowadzeniu tych kontroli wyniosła niemal 130 milionów złotych.

Zgodnie z przysługującymi mu uprawnieniami, ZUS stosuje dwa różne rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pierwsza z nich skupia się na monitorowaniu korzystania z zwolnień lekarskich, sprawdzając, czy osoby objęte nimi nie nadużywają przywilejów. Druga kontrola koncentruje się na ocenie poprawności orzekania o czasowej niezdolności do pracy, mając na celu zapewnienie, iż zwolnienia lekarskie są przyznawane zgodnie z rzeczywistym stanem zdrowia pacjenta.

Kontrola zwolnienia lekarskiego. Co sprawdza ZUS?

Przy analizie poprawności korzystania ze zwolnień lekarskich, przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) skrupulatnie sprawdzają, czy osoby objęte zwolnieniem nie podejmują pracy ani nie angażują się w inne aktywności, które potencjalnie mogą opóźnić ich powrót do zdrowia, takie jak na przykład prace remontowe w miejscu zamieszkania. Rzecznik ZUS zaznacza, iż taką kontrolę mogą także przeprowadzać pracodawcy zatrudniający więcej niż 20 pracowników.

W przypadku oceny poprawności orzekania o czasowej niezdolności do pracy, lekarze orzecznicy ZUS bacznie sprawdzają, czy osoba korzystająca z e-ZLA przez cały czas jest chora oraz czy konieczne jest utrzymanie zwolnienia, czy też istnieje możliwość jego skrócenia. Rzecznik dodaje, iż kontrola ta może opierać się również na analizie dokumentacji medycznej, na podstawie której lekarz wystawił zwolnienie.

W samym bieżącym roku, od stycznia do września, ZUS przeprowadził niemal 337 tysięcy kontroli zwolnień lekarskich na terenie całego kraju. W rezultacie podjęto 20,6 tysiąca decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, co przekłada się na kwotę wstrzymanych świadczeń wynoszącą 19,4 miliona złotych.

Cofnięcie zasiłku chorobowego skutkuje korektą składek

Informacje te sugerują, iż od stycznia do września 2023 roku w Polsce nastąpiło znaczne obniżenie i cofnięcie świadczeń chorobowych o wartości 129 mln 377 tys. zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podkreśla, iż osoby, które nieprawidłowo korzystają z zwolnienia lekarskiego, mogą stracić prawo do świadczenia chorobowego za cały okres objęty kontrolowanym zwolnieniem.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego, ZUS podejmuje kroki mające na celu wstrzymanie wypłaty świadczenia chorobowego. o ile świadczenie już zostało wypłacone, ZUS może nakazać jego zwrot. To stanowi środek zaradczy mający zabezpieczyć system przed nadużyciami.

Warto również zaznaczyć, iż w przypadku kontroli schematy orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeżeli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, iż osoba badana jest już zdrowa, może dojść do skrócenia okresu zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji pacjent zachowuje prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia przeprowadzenia badania, co ma na celu skuteczne dostosowanie świadczeń do rzeczywistej potrzeby.

From
Kontrole L4 w całej Polsce. Sprawdź jak wyglądają:

Idź do oryginalnego materiału