Marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza przypomniał na konferencji prasowej, iż już 3 września ubiegłego roku, podczas prezentowania priorytetów dla samorządu województwa na najbliższe lata mówił, iż jednym z nich będą właśnie działania na rzecz kobiet.
Chodzi mu o to, by organizacje, które chcą się zajmować tym obszarem, miały wsparcie ze strony samorządu województwa. Na dzisiejszej konferencji zaprezentowano właśnie pierwszy w historii samorządu województwa konkurs, związany ze wsparciem aktywizmu kobiet, ale mówiono też o działaniach z tego obszaru, finansowanych z funduszy unijnych.
Marszałek mówił także, iż samorząd województwa bardzo mocno wspiera także inicjatywę #chcemy5D, która ma doprowadzić do obligatoryjnego powołania rad kobiet we wszystkich samorządach. – Nie będziemy czekać na takie obligo i taką radę chcemy powołać już w niedalekiej przyszłości – podkreślał Ogłaza. – To pilotażowe działanie, które ma dla nas dwojakie znaczenie. Traktujemy ten konkurs, jako z jednej strony to, czym on jest, czyli możliwością wsparcia organizacji i stowarzyszeń, które zajmują się wsparciem kobiet. I tu stwarzamy po prostu warunki finansowe. Ale ten konkurs ma dla nas również drugie dno. Chcemy zebrać wiedzę o różnego rodzaju aktywnościach, które moglibyśmy realizować i na które jest zapotrzebowanie w regionie.
A dlaczego to takie ważne? Dostępne statystyki mówią, iż choć na 100 mężczyzn na Opolszczyźnie przypada 107 kobiet, to stanowią one jedynie 8% w zarządach czy radach nadzorczych firm. Tylko 34% jednoosobowych działalności gospodarczych to działalność kobiet. I choć w sektorze non-profit aż 76% zatrudnionych to kobiety, to w zarządach organizacji jest ich tylko 37%.




Aktywizm kobiet – po raz pierwszy z budżetu województwa
– Na ogłoszony właśnie przez zarząd województwa konkurs pn. „Aktywizm kobiet przeznaczamy 100 tysięcy złotych – mówiła Aleksandra Zwarycz z Departamentu Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego. – Traktujemy ten konkurs jako pewnego rodzaju pilotaż, chcemy zobaczyć jaki jest rzeczywisty potencjał organizacji, jakie pojawią się wydarzenia i pomysły na działania – dodawała. Nabór rozpoczyna się już 6 marca i potrwa do 27 marca, rozstrzygnięcie powinno być ogłoszone do 10 maja, a zadania powinny być realizowane do końca tego roku. Jest to pierwszy w historii samorządu województwa konkurs, który ma wzmocnić aktywizm kobiet. Temat traktujemy bardzo szeroko. Liczymy na to, iż pojawią się oferty na działania, które wzmocnią liderstwo kobiet, bo przecież nie jest tak, iż w naszym regionie nie ma liderek. One oczywiście są, natomiast bardzo często obserwujemy, iż są na najniższym szczeblu życia społecznego, a później gdzieś giną
Organizacje pozarządowe mogą składać oferty m.in. na działania wspierające kobiety z grup narażonych na marginalizację, wzmacniające aktywizm społeczny kobiet, wzmacniające ich świadomość oraz edukację poprzez organizację warsztatów, szkoleń, czy spotkań edukacyjnych, a także wspierające ich rozwój zawodowy.
– Jest to pierwszy w historii samorządu województwa konkurs, który ma wzmocnić aktywizm kobiet. Temat traktujemy bardzo szeroko. Liczymy na to, iż pojawią się oferty na działania, które wzmocnią liderstwo kobiet, bo przecież nie jest tak, iż w naszym regionie nie ma liderek. One oczywiście są, natomiast bardzo często obserwujemy, iż są na najniższym szczeblu życia społecznego, a później gdzieś giną
Informacje o konkursie można znaleźć tutaj.


Nabór w programie Fundusze Europejskie dla Opolskiego
A dniu zakończenia naboru do wspominanego konkursu rozpoczyna się natomiast nabór na projekty unijne. Małgorzata Kąpała z Departamentu Programowania Funduszy Unijnych wyjaśniała, iż w tej perspektywie unijnej po raz pierwszy Komisja Europejska wyodrębniła specjalne środki na wsparcie tego obszar. – W rozpoczynającym się w marcu naborze na działania dotyczące wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy mamy ponad milion złotych – mówiła. Wnioski o dofinansowanie mogą składać instytucje administracji publicznej, instytucje nauki i edukacji, ochrony zdrowia, wspierające biznes, organizacje społeczne i związki wyznaniowe
To pieniądze na bezpośrednie wsparcie kobiet dla zwiększenia ich udziału w rynku pracy, na działania dot. ukierunkowania dziewcząt i młodych kobiet w celu realizacji kariery w naukach ścisłych czy działania dot. podnoszenia motywacji. Informacje o naborze można znaleźć pod linkiem .












Fot. melonik