Koniec z biurokracją? Rząd chce zmienić zasady wycinki drzew. Kluczowa będzie "zasada 60 dni"

3 dni temu
Właściciele działek mają powód do radości. We wtorek 1 lipca 2025 roku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Zmiany dotyczą wycinki drzew. Już niedługo Polacy będą mogli korzystać z tzw. milczącej zgody.
Nadchodzące zmiany w sprawie wycinki drzew na prywatnej działce mają uprościć procedury oraz zapobiec przewlekłości postępowań administracyjnych. w tej chwili wygląda to tak, iż urząd ma 21 dni na oględziny drzewa i 14 dni na ewentualny sprzeciw wobec jego usunięcia. Sprawa potrafi jednak ciągnąć się miesiącami, gdy urzędnicy nie zdążą z oględzinami. Wiele osób miało tego dość.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy powierzchnia lasów w Polsce faktycznie wzrasta? „Nigdy nie mieliśmy tak dużo drzew i tak mało lasów"


Jakie są zasady wycinki drzew w 2025 roku? Konkretne propozycje zmian
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody zakłada skrócenie oraz uporządkowanie procedury zgłaszania wycinki drzew przez osoby prywatne. Urząd będzie miał maksymalnie 60 dni na przeprowadzenie oględzin oraz ewentualne wniesienie sprzeciwu wobec wycinki.


jeżeli po tym czasie przez cały czas nie dostaniesz decyzji, będziesz mógł legalnie usunąć drzewo na zasadzie tzw. milczącej zgody. 60-dniowy termin obejmuje powiem całą procedurę, czyli od zgłoszenia, przez oględziny, aż po ewentualny sprzeciw. Warto jednak dodać, iż jeżeli właściciel uniemożliwi urzędowi przeprowadzenie oględzin, procedura zostanie zawieszona i nie będzie mógł skorzystać z "milczącej zgody".


Jakie są zasady wycinki drzew w 2025 roku?Anna Eremeeva/iStock


W Polsce nie ma samowolki. Gdzie zgłosić chęć wycięcia drzewa?
Planowo nowe przepisy wejdą życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Rząd podkreśla, iż celem nowelizacji jest nie tylko przyspieszenie rozpatrywania spraw, ale także zapewnienie większego bezpieczeństwa, np. w sytuacjach, gdy drzewo stwarza zagrożenie dla ludzi albo budynków. Jak rozpocząć całą procedurę wycinki? Właściciel nieruchomości, który chce usunąć drzewo i nie prowadzi działalności gospodarczej, musi zgłosić ten zamiar do adekwatnego organu. Najczęściej jest to wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Taki wniosek należy uzasadnić, czyli musi być wskazany powód wycięcia, np. gdy drzewo jest chore, nieodwracalnie uszkodzone albo korzenie niszczą fundamenty, chodniki, kanalizację. Warto też dołączyć zdjęcia.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału