Koniec z a’la haloumi?

3 godzin temu

Nadal można kupić w sklepach ser a’la haloumi, sprzedają go także liczne restauracje jako oryginał – ministerstwo zapowiada zaostrzenie kar.

Bądźmy szczerzy: gdy zamawiacie w restauracji grillowane halloumi nie możecie być pewni co tak naprawdę zjecie. Wiele restauracji (także hoteli) kupuje „ser na grilla” bez grama mąki koziej czy owczej i podaje go jako oryginalne, cypryjskie halloumi.

A ten ser choćby koło oryginału nie leżał.

Ministerstwo Rolnictwa Republiki Cypru planuje wprowadzenie surowszych kar za naruszenia związane z produkcją halloumi.

Minister Rolnictwa Maria Panayiotou poinformowała Komisję Rolnictwa Izby Reprezentantów o bieżących problemach dotyczących wprowadzania na rynek halloumi posiadającego chronioną nazwę pochodzenia (PDO).

Ministerstwo jest niezadowolone z obecnego ustawodawstwa, ponieważ „nie zapewnia ono odpowiednich narzędzi do skutecznej regulacji producentów” – zwrócono się do Legal Commissioner o wprowadzenie surowszych kar.

„Mamy nadzieję, iż pierwszy projekt do przeglądu prawnego będzie gotowy do końca roku” – stwierdziła Maria Panayiotou.

Zgłoszono również, iż istnieje „bardzo poważny problem” poza Cyprem. W 2024 r. władze wykorzystały System Szybkiego Ostrzegania o Żywności i Paszach (RASFF) do składania raportów w ponad tuzinie państw europejskich. W wyniku tych kontroli produkty halloumi, które nie spełniały standardów PDO, zostały wycofane ze sklepowych półek.

Przedstawiciel kancelarii prawnej wspomniał, iż po orzeczeniu sądu UE odwołanie złożone przez cypryjskie firmy przeciwko statusowi PDO zostało odrzucone. Jednak sprawa jest w tej chwili przedmiotem dalszego rozpatrzenia przez sąd UE.

Cypryjscy urzędnicy podkreślili również, iż producenci halloumi w północnej części wyspy „nie mogą robić, co im się podoba” i iż tylko jeden kraj jest oficjalnie uznany za kraj produkujący halloumi o chronionej nazwie pochodzenia (PDO) — Republika Cypru.

Idź do oryginalnego materiału