Koniec wyzysku: Od 1 czerwca płaca minimalna dla kierowców samochodów dostawczych
Od 1 czerwca 2025 roku kierowcy pojazdów dostawczych mają prawo do płacy minimalnej. Oznacza to co najmniej 222 korony za godzinę pracy w branży, w której wielu pracowników jest szczególnie narażonych na wyzysk.
Koniec wyzysku w branży
– To działanie, które naszym zdaniem ograniczy ryzyko wykorzystywania wrażliwych grup pracowników, a także da nam więcej i lepszych możliwości kontrolowania warunków płacowych i zatrudnienia w tej branży – mówi Torgeir Moholt, dyrektor działu w Norweskim Inspektoracie Pracy.
Przeczytaj również: Urlop latem – kto decyduje kiedy? Co mówi prawo pracy
Problemy branży
Branża przewozów dostawczych tradycyjnie była słabo uregulowana, z wieloma małymi firmami. Charakteryzuje się niskimi kosztami wejścia, dużym obciążeniem pracą, brakiem wymagań dotyczących kwalifikacji oraz znacznym udziałem pracowników zagranicznych. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko występowania przestępczości pracowniczej i nieuczciwych praktyk.
Od 1 czerwca płaca minimalna
Wielostopniowe łańcuchy podwykonawców między zleceniodawcami a osobami fizycznie realizującymi przewóz utrudniają kontrolę nad warunkami pracy i płacy kierowców. Do tej pory zleceniodawcy nie ponosili odpowiedzialności za przestrzeganie przepisów przez podwykonawców. Teraz się to zmienia – wraz z wprowadzeniem płacy minimalnej obowiązuje również tzw. obowiązek nadzoru. Oznacza to, iż firmy korzystające z usług transportowych muszą dopilnować, aby wszyscy pracownicy – także u podwykonawców – mieli legalne warunki pracy i wynagrodzenia.
Transport ciężki już wcześniej objęty regulacją
Część branży transportowej – transport ciężki – już wcześniej została objęta przepisami o płacy minimalnej. Dotychczas dotyczyło to pojazdów powyżej 3,5 tony.
Wraz z decyzją Komisji ds. Układów Zbiorowych o objęciu płacą minimalną również pojazdów od 2,5 tony wzwyż, kierowcy aut dostawczych będą otrzymywać co najmniej 222 korony za godzinę pracy. To przyczyni się do zapewnienia im bardziej godnych wynagrodzeń i przeciwdziała presji płacowej, wynikającej z dużej liczby zagranicznych pracowników w branży.
Przeczytaj również: Norwegia podnosi zasiłek na dzieci – Barnetrygd
Kontrole będą kontynuowane
– Cieszymy się z wprowadzanych regulacji i zmian przepisów, które zwiększają ochronę pracowników. Będziemy kontynuować kontrole w branży, aby zapewnić, iż zatrudnieni otrzymują należne im wynagrodzenie i warunki pracy – podkreśla Moholt.
– W ostatnich latach wprowadzono wiele nowych regulacji dotyczących sektora dostawczego, w tym propozycję obowiązkowego posiadania kart BHP. Płaca minimalna to kolejny istotny krok we adekwatnym kierunku.
Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post
Źródło: Norweska Inspekcja Pracy, Zdjęcie: Wojtek Sobieski
Przeczytaj również: Wybory Prezydenta RP 2025 za granicą