Konflikt w USA się zaostrza. Teksas przejmuje kontrolę granicy

11 miesięcy temu

W Staniach Zjednoczonych trwa bardzo gorący konflikt polityczny w kwestii zabezpieczenia granicy z Meksykiem przed falą nielegalnej imigracji. Teksas głosem swojego gubernatora Grega Abbota nie wyklucza scenariusza „federalizacji” Gwardii Narodowej przez prezydenta i przejęcie nad nią formalnej kontroli. Natomiast Floryda wysyła żołnierzy aby dopomóc sąsiedniemu stanowi.

Konflikt polityczno-prawny w Stanach Zjednoczonych dotyczy zabezpieczenia granicy z Meksykiem przed falą nielegalnej imigracji. Stan Teksas, w celu zabezpieczenia terytorium USA, przejął kontrolę nad nadzorowaniem granicy w rejonie przygranicznego miasta Eagle Pass i tamtejszego odcinka rzeki Rio Grande. Władze lokalne ogłosiły, iż mają konstytucyjne prawo do samoobrony przed „inwazją” migrantów. Gubernator Greg Abbott oświadczył, iż w związku z niewywiązywaniem się rządu federalnego i prezydenta Joe Bidena ze swoich konstytucyjnych zobowiązań w kwestii presji migracyjnej, teksaska gwardia narodowa zajmie się ochroną granicy z Meksykiem.

W poniedziałek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zgodził się tymczasowo zezwolić agentom amerykańskiej Straży Granicznej na przecięcie lub usunięcie ogrodzenia z drutu kolczastego, które urzędnicy Teksasu umieścili wzdłuż części granicy stanu rządzonego przez, aby zniechęcić do nielegalnego przekraczania granicy. Sędziowie większością 5 do 4 uwzględnili wniosek administracji prezydenta Joe Bidena o wstrzymanie wyroku sądu niższej instancji, który tymczasowo uniemożliwił agentom federalnym zniszczenie ogrodzenia do czasu zakończenia postępowania sądowego w tej sprawie.

Gwardia Narodowa Teksasu uszczelnia i strzeże granicę z Meksykiem, odpierając liczne ataki nielegalnych migrantów. Administracja Bidena dała 24-godzinne ultimatum władzom Teksasu w sprawie usunięcia Gwardii z granicy. #Texas pic.twitter.com/wTV0ZGuu2D

— Monitor Konfliktów (@Monitor807) January 27, 2024

W piątek w wywiadzie dla konserwatywnego publicysty Tuckera Carlsona Greg Abbott stwierdził, iż Teksas jest przygotowany choćby na takie „mało prawdopodobne zdarzenie”, jak „federalizacja” gwardii narodowej przez prezydenta i przejęcie nad nią formalnej kontroli. Zaznaczył, iż taka decyzja Joe Bidena „totalną katastrofą”, ponieważ stanowe służby są gotowe na każdą ewentualność i w takim przypadku i tak będą robić dokładnie to, co do tej pory, czyli chronić granicę i stawiać bariery przeciw nielegalnej imigracji.

Abbott przyznał też, iż na granicę do wsparcia gwardii narodowej wysłano też uzbrojonych funkcjonariuszy innych służb, w tym stanowego departamentu bezpieczeństwa publicznego, a także gwardzistów z innych stanów. Powiedział też, iż byłby „zszokowany i zawiedziony”, gdyby inne stany, które zadeklarowały poparcie dla Teksasu, ostatecznie nie przysłały na pomoc ludzi ze swoich Gwardii Narodowych. Oświadczył jednak, iż posiłki z innych stanów napływają.

Według Białego Domu, działania gubernatora Abbotta nie służą rozwiązaniu problemu kryzysu migracyjnego. „Nie będziemy się kryć z nazywaniem po imieniu tego, co uważamy za polityczne gierki ze strony gubernatora. Bo to nie jest bezpieczne, nie chroni naszych społeczności, nie pomaga patrolom granicznym wykonywać swojej pracy” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu. Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA dał wcześniej Teksasowi czas do piątku, by ponownie umożliwić federalnym funkcjonariuszom Patrolu Granicznego dostęp do spornego obszaru przygranicznego. W razie odmowy, Teksas miał wskazać dokładnie jakiego rodzaju dostępu odmawia.

Floryda wspiera Teksas

Republikański gubernator Florydy Ron DeSantis wyraził gotowość do skierowania Gwardii Stanowej Florydy na granicę USA z Meksykiem. Oznacza to, iż kolejny stan nie zastosuje się do poleceń Waszyngtonu, by wycofać Gwardię z granicy. Celem wsparcia stanowej Gwardii Narodowej do Teksasu swoje oddziały wysłał już szereg innych stanów. DeSantis jako jeden z 24 republikańskich gubernatorów sygnował też list z poparciem dla gubernatora Teksasu Grega Abbotta w kwestii ustawienia drutu kolczastego wzdłuż południowej granicy wbrew decyzji Sądu Najwyższego, ale ze względu na „konstytucyjne prawo do samoobrony”.

Gubernator Oklahomy Kevin Stitt ogłosił w piątek, iż wysyła stanową Gwardię Narodową, aby pomogła Teksasowi w rozwiązaniu problemów z kontrolą graniczną na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

To po prostu zdrowy rozsądek. W Teksasie jest 28 portów wejścia, a prawo federalne stanowi już, iż wjazd gdziekolwiek poza tymi punktami wejścia jest nielegalny – Gubernator Kevin Stitt w wywiadzie dla Fox News.

25 stanów z republikańskimi gubernatorami podpisało list wspierający Teksas w walce o kontrolę granic. W oświadczeniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej Stowarzyszenia Gubernatorów Republikanów skrytykowano administrację Bidena i stwierdzono, iż Teksas ma konstytucyjne prawo do obrony.

Solidaryzujemy się z naszym kolegą gubernatorem, Gregiem Abbottem, i stanem Teksas w wykorzystaniu wszelkich narzędzi i strategii, w tym płotów z drutu kolczastego, w celu zabezpieczenia granicy.

(...)

Ponieważ administracja Bidena zrzekła się swoich konstytucyjnych obowiązków wobec stanów, Teksas ma wszelkie podstawy prawne, aby chronić suwerenność naszych stanów i naszego narodu- fragment oświadczenia gubernatorów wspierających Teksas.

Do oświadczenia republikańskich gubernatorów odniosła się administracja Joe Bidena:

Powiedziałabym im, iż jeżeli naprawdę chcą pomóc w rozwiązaniu problemu na granicy, w związku z systemem imigracyjnym, muszą porozmawiać z członkami Kongresu, senatorami w swoim stanie. Muszą ich poprosić, aby upewnili się, iż w swoich stanach dysponują zasobami, których potrzebują, aby podjąć działania w celu faktycznego uporania się z uszkodzonym systemem– sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean- Pierre.

Biały Dom odniósł się do oświadczenia gubernatorów podczas piątkowej konferencji prasowej.

Joe Biden zgadza się zamknąć granicę, ale pod pewnym warunkiem

Chcąc uratować w Kongresie porozumienie graniczne, które umożliwiłoby także odblokowanie pieniędzy dla Ukrainy, w sobotę wieczorem prezydent Joe Biden zapewnił, iż byłby skłonny zamknąć granicę z Meksykiem, gdyby prawodawcy tylko przesłali mu ustawę do podpisu. Porozumienie negocjowane w Kongresie wymagałoby od Stanów Zjednoczonych zamknięcia granicy, jeżeli każdego dnia około 5000 migrantów nielegalnie przekroczy tę granicę. W zeszłym roku w niektórych jednodniowych liczbach przekroczyła 10 000. Biden, również chcący rozbroić krytykę Partii Republikańskiej dotyczącą jego podejścia do migracji na granicy, ​​powiedział podczas wydarzenia politycznego w Południowej Karolinie, iż zamknie granicę „w tej chwili”, jeżeli Kongres przyjmie proponowane porozumienie. Ramy te nie zostały formalnie uzgodnione przez Demokratów i Republikanów w Senacie, a ich przyszłość w kontrolowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów będzie niepewna.

narodowcy.net/aa.com.tr/apnews.com/eu.usatoday.com/reuters.com/dorzeczy/kresy.pl

Idź do oryginalnego materiału