Konfederacja składa zawiadomienie do prokuratury na rząd Donalda Tuska

8 miesięcy temu

7 maja Komisja Europejska ogłosiła w oficjalnym komunikacie, iż Polska uznała pierwszeństwo prawa Unii Europejskiej nad własnym prawodawstwem. Konfederacja w związku z tym złożyła zawiadomienie do prokuratury z powodu możliwości popełnienia przez premiera przestępstwa zdrady dyplomatycznej.

W zamieszczonym na stronach Komisji Europejskiej komunikacie dotyczącym zamknięciu procedury z art. 7 Traktatu o UE ws. Polski wynika, iż rząd w Warszawie uznał pierwszeństwo prawa wspólnoty nad państwowym.

Polska uruchomiła szereg działań legislacyjnych i nielegislacyjnych, aby rozwiać obawy dotyczące niezależności wymiar sprawiedliwości, uznała prymat prawa UE i zobowiązała się do wykonania wszystkich wyroków TSUE i ETPC dotyczących praworządności, w tym niezależności sądów – czytamy w informacji.

Konfederacja podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Tomasza Grabarczyka i Krystiana Kamińskiego ogłosiła, iż Donald Tusk, zgadzając się takie działanie, dopuścił się zdrady dyplomatycznej, dlatego partia składa przeciwko niemu zawiadomienie do prokuratury.

Dla nas, dla wszystkich zdroworozsądkowych Polaków, oznacza to po prostu, iż Donald Tusk, jako premier Rzeczypospolitej Polskiej dopuścił się zdrady dyplomatycznej i wobec tego składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zdrady dyplomatycznej do prokuratury na Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska – powiedział Grabarczyk.

Kolejno polityk przytoczył art. 129 kodeksu karnego, który stanowi, iż „kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej podlega karze więzienia od roku do 10 lat”.

Głos zabrał także Krystian Kamiński. Były poseł i kandydat do PE przypomniał, iż zgodzenie się na pierwszeństwo prawodawstwa unijnego podważa ostatnie wyroki Trybunału Konstytucyjnego oraz te z lat 2011 i 2005, który jednoznacznie określił, iż konstytucja jest nadrzędna. Kamiński podkreślił również, iż żadne inne państwo UE nie zgodziło się na podobne działania.

Trybunał Konstytucyjny przypomniał, iż zgodnie z art. 87 ust. 1 Konstytucji, system źródeł prawa Rzeczypospolitej Polskiej wykazuje budowę hierarchiczną. Umowy międzynarodowe ratyfikowane za zgodą wyrażoną w ustawie, takie jak Traktat o Unii Europejskiej (dalej: TUE lub Traktat), znajdują się w tej hierarchii poniżej Konstytucji, która jest najwyższym prawem w polskim systemie źródeł prawa. Stanowiąc część tego systemu od momentu ratyfikacji i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, umowa międzynarodowa musi pozostawać w zgodzie z Konstytucją. W hierarchii źródeł prawa TUE znajduje się więc w polskim systemie prawnym poniżej Konstytucji, tak jak każda ratyfikowana umowa międzynarodowa i jak każda część polskiego systemu prawnego, musi być zgodny z Konstytucją – wskazał TK w 2011 roku.

Krystian Kamiński powiedział, iż zdaniem Konfederacji prokuratura powinna podejść do sprawy bardzo poważnie i rozstrzygnąć, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa.

U nas jak zawsze, ktoś musi się wychylić i pokazać, iż jest bardziej »europejski« niż polski. Dlatego oskarżamy rząd Donalda Tuska o zdradę dyplomatyczną i uważamy, iż takie coś powinno zostać rozstrzygnięte przez prokuraturę – oświadczył polityk.

Narodowcy.net

Idź do oryginalnego materiału