Kompostowniki za darmo – dla dobra klimatu i finansów

miastoiludzie.pl 2 miesięcy temu

Skrzyszów, gmina położona nieopodal Tarnowa, może pochwalić się imponującą inicjatywą ekologiczną. Władze samorządowe, korzystając z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, rozdają mieszkańcom darmowe kompostowniki.

Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem – ponad 600 osób na 3,6 tysiące gospodarstw zgłosiło chęć odebrania kompostownika. Pierwsza partia kompostowników rozeszła się błyskawicznie, a w tej chwili mieszkańcy czekają na kolejną dostawę. Dostępne są modele o różnych pojemnościach, dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa domowego.

Skrzyszów jest jedną z niewielu małopolskich gmin, która zdecydowała się na tego typu dofinansowanie. Wójt i radni liczą, iż dzięki kompostowaniu uda się znacząco ograniczyć ilość odpadów trafiających na wysypisko, co z kolei przełoży się na oszczędności w budżecie gminy.

Kompostowanie bioodpadów to nie tylko sposób na zmniejszenie wydatków, ale również na ochronę środowiska naturalnego.

Wspólnie z radnymi zdecydowaliśmy o wsparciu naszego systemu segregowania odpadów – powiedział wójt Skrzyszowa Marcin Kiwior.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przeznaczył dotację dla Skrzyszowa w wysokości 33 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom gmina kupiła 22 kompostowniki o pojemności 720 l i 115 kompostowników o pojemności 950 l. Całość tego zakupu to blisko 70 tys., z czego 33 tys. to właśnie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Do tego gmina kupi jeszcze 440 kompostowników o pojemności 1380 l. Wartość tej inwestycji to ponad 310 tys. zł. Pieniądze na ten zakup pochodzą z budżetu gminy i wysupłane zostały dzięki przychylności radnych. – Cel tych działań jest prosty, głównie chodzi o to, aby zmniejszyć ilość odpadów, które oddajemy – mówi wójt Kiwior.

Gdy mieszkańcy na przykład skoszą trawę to mogą dać odpady organiczne wprost do kompostownika i zamieniają się ona w nawóz. Wtedy nie trzeba tych odpadów zielonych oddawać wraz z innymi odpadami na składowisko, a gmina ma oszczędności, gdyż płaci w tej chwili za każdą tonę odpadów.

Gmina mniej zapłaci i jest szansa na to, iż mniej za śmieci zapłacą mieszkańcy – tłumaczy wójt. Jak powiedział ostateczna kalkulacja zostanie przeprowadzona, gdy już wszystkie kompostowniki zostaną rozdane mieszkańcom i okaże się, o ile zmniejszy się liczba śmieci oddawanych na wysypisko.

Rozdano na razie kompostowniki mniejsze i średnie, które gmina kupiła przy wsparciu dotacji od marszałka województwa. W sierpniu przyjedzie natomiast partia dużych kompostowników kupionych z pieniędzy gminy. Dostaną je wszyscy mieszkańcy, którzy zgłosili się i zadeklarowali chęć otrzymania kompostownika.

Inicjatywa Skrzyszowa jest doskonałym przykładem dla innych gmin w regionie. Warto naśladować ten dobry wzór i promować wśród mieszkańców rozwiązania ekologiczne, które przynoszą korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla lokalnych społeczności.

Kompostowanie odpadów organicznych, promowane w gminie Skrzyszów poprzez darmowe kompostowniki, niesie ze sobą szereg korzyści dla klimatu i środowiska naturalnego.

Po pierwsze prowadzi do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Gdy bioodpady trafiają na wysypiska, ulegają rozkładowi beztlenowemu, emitując do atmosfery metan – silny gaz cieplarniany. Kompostowanie natomiast zachodzi w warunkach tlenowych, ograniczając emisję metanu i przyczyniając się do walki z globalnym ociepleniem.

Kompostowanie wpływa na poprawę jakości gleby: Kompost bogaty w materię organiczną jest cennym nawozem naturalnym, który wzbogaca glebę w składniki odżywcze, poprawia jej strukturę i zwiększa zdolność do zatrzymywania wody. Stosowanie kompostu prowadzi do zdrowszych i bardziej odpornych roślin, co z kolei wpływa na ograniczenie stosowania sztucznych nawozów i pestycydów.

Kompostowanie ogranicza ilość odpadów, pozwala zagospodarować znaczną część odpadów organicznych powstających w gospodarstwach domowych, zmniejszając tym samym ilość odpadów trafiających na wysypiska. Odpady te nie tylko zajmują cenną przestrzeń, ale również stanowią źródło zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych.

Kompostowanie wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie odpady są ponownie wykorzystywane zamiast trafiać na śmietniki. To zrównoważone podejście do gospodarowania zasobami naturalnymi chroni środowisko i ogranicza negatywny wpływ człowieka na planetę.

Jak twierdzą specjaliści, inicjatywa Skrzyszowa promuje także kompostowanie jako łatwy i dostępny sposób na dbanie o środowisko. Dostępność darmowych kompostowników i kampanie edukacyjne zachęcają mieszkańców do segregowania odpadów i stosowania ekologicznych rozwiązań w swoich domach.

Jestem mieszkanką gminy Skrzyszów i od dawna myślałam o kompostowaniu – mówi Grażyna Markiewicz z Łękawicy w gminie Skrzyszów, która zamierza wyposażyć się w kompostownik. – Uważam, iż to świetny sposób na dbanie o środowisko i oszczędzanie pieniędzy. Segreguję odpady od wielu lat, ale zawsze frustrowało mnie, iż część moich odpadów organicznych trafia na wysypisko. Kompostowanie pozwoli mi przetwarzać te odpady w przyjazny dla środowiska sposób i wykorzystywać je do nawożenia mojego ogrodu. Mam mały ogródek, w którym uprawiam warzywa i kwiaty. Zależy mi na tym, aby używać naturalnych nawozów, które nie szkodzą środowisku. Kompost jest idealnym rozwiązaniem – jest bogaty w składniki odżywcze i pomaga roślinom rosnąć zdrowo i silnie. Dodatkowo, kompostowanie pozwoli mi zaoszczędzić pieniądze na zakupie sztucznych nawozów. Cieszę się, iż gmina rozdaje darmowe kompostowniki i mam nadzieję, iż niedługo będę mogła korzystać z tego ekologicznego rozwiązania – mówi Pani Markiewicz.

Niestety, nie we wszystkich gminach podjęta została inicjatywa rozdawania kompostowników za darmo mieszkańcom.

Bardzo podoba mi się inicjatywa Skrzyszowa z rozdawaniem kompostowników, u nas niestety w gminie Tarnów nie podjęto tego tematu – mówi Pani Barbara z Tarnowca w podmiejskiej gminie Tarnów. – Bardzo szkoda, bo chętnie wyposażyłabym się w kompostownik. Niestety, u nas w gminie Tarnów nie ma takiego programu. A myślę, iż wiele osób skorzystałoby. Z zazdrością patrzę na mieszkańców Skrzyszowa, którzy mogą odebrać darmowe kompostowniki od gminy. Kompostowanie to świetny sposób na zagospodarowanie odpadów organicznych i zmniejszenie ilości śmieci trafiających na wysypiska. Dodatkowo, kompost jest znakomitym nawozem naturalnym, który mogę wykorzystać w swoim ogrodzie. Jestem pewna, iż wielu mieszkańców Tarnowca i gminy Tarnów chętnie skorzystałoby z możliwości otrzymania darmowego kompostownika. To byłby krok w stronę bardziej ekologicznej i przyjaznej dla środowiska gminy. Apeluję do władz gminy Tarnów o rozważenie wdrożenia programu darmowej dystrybucji kompostowników dla mieszkańców. To inwestycja, która z pewnością zwróci się w postaci mniejszych ilości odpadów i zdrowszego środowiska. Mam nadzieję, iż władze gminy Tarnów wezmą pod uwagę mój apel i mieszkańcy również będą mogli korzystać z zalet kompostowania – mówi Pani Barbara.

Podsumowując, kompostowanie odpadów organicznych, aktywnie promowane w Skrzyszowie, ma wymierny i pozytywny wpływ na klimat i środowisko naturalne. Poprzez zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych, poprawę jakości gleby, ograniczanie ilości odpadów i promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, inicjatywa ta przyczynia się do budowania bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska przyszłości.

Tekst i fot. (Smol)

Idź do oryginalnego materiału