Kompas Konkurencyjności: Europejski przemysł w globalnym wyścigu

1 tydzień temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/gospodarka/press_release/kompas-konkurencyjnosci-europejski-przemysl-w-gloablnym-wyscigu/


Już jutro o godzinie 9:00 odbędzie się Konferencja EURACTIV Polska oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce „Kompas Konkurencyjności: Europejski przemysł w globalnym wyścigu”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia!

LINK DO WYDARZENIA

Wydarzenie będzie streamowane na Facebooku EURACTIV Polska oraz Przedstawicielstwa KE.


Jakie reformy są niezbędne dla uwolnienia pełnego potencjału jednolitego rynku i wzmocnienia konkurencyjności europejskiego przemysłu? W jaki sposób polityka przemysłowa może wspierać odporność gospodarczą Polski i Europy? Jak zapewnić konkurencyjne ceny energii dla przemysłu, nie osłabiając ambicji klimatycznych?

Na te i inne pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi z zaproszonymi ekspertami.


W dyskusji udział wezmą:

Ignacy Niemczycki – Sekretarz Stanu, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Monika Sikora – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Michał Baranowski – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Małgorzata Wenerska-Craps – Dyrektor ds. Konkurencyjności, Sekretariat Generalny RUE

Katarzyna Smyk – Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Rozmowę poprowadzi Karolina Zbytniewska – Redaktorka Naczelna EURACTIV Polska


Europa stoi w obliczu fundamentalnych wyzwań gospodarczych. Wzrost kosztów energii, eskalacja globalnych wojen handlowych, rosnąca konkurencja technologiczna i konieczność transformacji przemysłowej definiują przyszłość polskiego i europejskiego przemysłu. Jednocześnie jednolity rynek, najważniejszy filar unijnej integracji, wymaga reform by wzmocnić swobodny przepływ kapitału i innowacji.

Raporty Maria Draghiego i Enrico Letty podkreślają pilną potrzebę przywrócenia europejskiej konkurencyjności poprzez eliminację barier wewnętrznych i wzmocnienie strategicznych sektorów przemysłu. Europa potrzebuje nowego impulsu inwestycyjnego, który nie tylko zwiększy produktywność, ale także zapewni autonomiczność całych łańcuchów wartości tych sektorów – od produkcji surowców, po innowacyjne rozwiązania technologiczne, zabezpieczające pozycję Europy w globalnym wyścigu.

W tym kontekście kluczową rolę odgrywa Kompas Konkurencyjności, który wyznacza strategiczny kierunek dla europejskiej gospodarki, wskazując najważniejsze reformy niezbędne do utrzymania globalnej pozycji Unii. Jego realizacja wymaga skoordynowanej polityki przemysłowej, której jednym z filarów jest Clean Industrial Deal, który ma zapewnić europejskiemu przemysłowi przewagę w transformacji energetycznej. Przystępne cenowo, stabilne i zrównoważone dostawy energii stają się warunkiem przetrwania unijnych przedsiębiorstw na globalnym rynku. W tym kontekście niezbędne jest określenie warunków dla nowej polityki przemysłowej, która pozwoli Europie konkurować z agresywną strategią USA i Chin.


Mamy zaszczyt ogłosić, iż wydarzenie zostało objęte patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE.

Dyskusja odbędzie się w języku polskim. Przewidujemy, iż wydarzenie potrwa 1,5 godziny.

Serdecznie zapraszamy!

Idź do oryginalnego materiału