Komitet Partnerstwo zawalczy o gminy i powiat krapkowicki

10 miesięcy temu

25 lutego w Krapkowicach odbyła się oficjalna inauguracja kampanii wyborczej KWW Partnerstwo. Ma on szansę okazać się najliczniejszym na terenie powiatu krapkowickiego, bo wystawia w sumie aż 87 kandydatów. I dodatkowo stowarzyszenie wspiera jeszcze lokalny komitet burmistrza Andrzeja Kasiury – KWW Dla Krapkowic. Andrzej Kasiura też jest aktywnym członkiem stowarzyszenia Partnerstwo dla Powiatu Krapkowickiego, ale zdecydował się ubiegać o reelekcję spod tego samego szyldu, z którego startował ostatnio. A to jeszcze dodatkowych 27 nazwisk.

Podczas konferencji, która zapełniła niemal do ostatniego miejsca widownię krapkowickiego kina, swoich kandydatów oraz założenia programowe przedstawili nie tylko liderzy KWW Partnerstwo, ale też komitet Dla Krapkowic. Dodatkowo zaprezentowała się jeszcze Zuzanna Donath-Kasiura – kandydatka do Sejmiku Województwa Opolskiego z ramienia KWW Śląscy Samorządowcy.

Konwencja KWW Partnerstwo w Krapkowicach

Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe popiera bowiem komitet KWW Partnerstwo, a stowarzyszenie Partnerstwo dla Powiatu Krapkowickiego popiera kandydatów do Sejmiku Województwa Opolskiego z KWW Śląscy Samorządowcy – na czele z kandydatką Zuzanną Donath–Kasiurą.

KWW Partnerstwo – skąd ta inicjatywa?

Podczas tego popołudnia słowo „partnerstwo” było chyba najczęściej wymienianym i odmienianym na sali kina w Krapkowicach.

– Czym jest partnerstwo? – pytał retorycznie Marek Śmiech, lider stowarzyszenia. – To neutralny integrator współpracy na poziomie ponadlokalnym. Nie miejscowości, nie gminy, choćby nie powiatu. Współpracować trzeba z samorządem województwa, z krajem, z Unia Europejską, z naszymi sąsiadami. Dziś wskazujemy obszary rozwoju społeczno–gospodarczego, które są podstawą do wspólnych działań. Nasze społeczności dziś rywalizują ze sobą w różnych obszarach. Jest to zdrowa rywalizacja, ale skończył się czas rywalizacji, teraz jest czas na współpracę i wspólną realizację działań rozwojowych.

Program KWW Partnerstwo – jak podkreślano – to działania „na rzecz budowania silnej i prestiżowej marki Powiatu Krapkowickiego”, które mają opierać się na współpracy między samorządami. To powód, dla którego burmistrz Joachim Wojtala i wójt Marek Śmiech zdecydowali się kandydować do rady powiatu. O ich stanowiska ubiegać będą się ich zastępcy, odpowiednio Krzysztof Reinert i Rafał Miczka.

„Stawiamy na współpracę i rozwój”

Joachim Wojtala pytany o to w kuluarach podkreśla, iż właśnie teraz jest najlepszy moment na zmianę sternika gminy, ale zarazem i największa potrzeba na wsparcie powiatu, a jego najbliższy współpracownik „jest w stanie kontynuować rozpoczętą politykę rozwojową, wprowadzając jednocześnie świeże spojrzenie oraz jakość i nowe standardy”.

– Zamykam dwudziestodwuletni rozdział pracy burmistrza, by otworzyć nową erę dialogu i budowania przyszłości całego powiatu krapkowickiego – mówi Joachim Wojtala.

Konwencja KWW Partnerstwo w Krapkowicach

– Nie rezygnuję ze służby dla lokalnej społeczności. Przeciwnie: zamierzam moje doświadczenie samorządowe wykorzystać dla zbudowania partnerstwa i mostów porozumienia pomiędzy gminami Gogolin, Krapkowice, Zdzieszowice, Walce i Strzeleczki a Powiatem Krapkowickim. Bo to właśnie w powiecie drzemie ogromny potencjał, który w mojej ocenie nie jest w pełni wykorzystywany. Łącząc siły z samorządami gminnymi, jesteśmy w stanie stworzyć atrakcyjny pakiet usług dla mieszkańców, budować silną markę powiatu w Polsce i Europie, ale przede wszystkim dbać o wysoki standard świadczonych usług. Rozwój naszych gmin zależy od rozwoju powiatu.

Przewodniczący stowarzyszenia Partnerstwo dla Powiatu Krapkowickiego mówił też o jego początkach, skąd się wzięło:

– My nie stworzyliśmy Partnerstwa, by kandydować w wyborach. My stworzyliśmy je już 5 lat temu – wspominał Marek Śmiech.

– W 2019 roku uznaliśmy, iż powinniśmy się wspierać, iż stawiamy na współpracę i na rozwój. To są wyzwania, które podejmujemy. Musimy, bo chcemy stworzyć lepsze jutro dla wszystkich. I osiągniemy sukces. My jesteśmy gwarantem tego sukcesu. Stawiamy na doświadczenie, które prezentują nasi kandydaci – mówił.

KWW Partnerstwo – kto na listach?

KWW Partnerstwo wystawia czterech kandydatów na włodarzy gmin. Oprócz Krzysztofa Reinerta i Rafała Miczki, są to:

  • Artur Gasz w Zdzieszowicach – obecny zastępca Sybili Zimerman, która postanowiła nie kandydować
  • Tomasz Kłoś w Strzeleczkach – znany m.in. jako Społecznik Roku wyróżniony w ubiegłym roku przez marszałka województwa opolskiego.

KWW Partnerstwo wystawia 87 kandydatów do rady powiatu i rad gmin. jeżeli chodzi o tę pierwszą, na listach znajdziemy wiele znanych osób. Oprócz Joachima Wojtali i Marka Śmiecha są to m.in.:

  • Arnold Joszko – obecny wiceburmistrz Krapkowic,
  • Rafał Pozusiński – nowy lider krapkowickiej Platformy Obywatelskiej,
  • Jolanta Myśluk – naczelnik krapkowickiej oświaty,
  • Beata Szczyrbowska–Lis, członek zarządu Stowarzyszenia Polska 2050 i dyrektorka biura posła Adama Gomoły,
  • Marzenna Stein – była dyrektorka szkoły w Zielinie, w której obronie mieszkańcy stoczyli „wojnę” z wójtem Strzeleczek,
  • Erwin Filipczyk i Piotr Żymołka – przedstawiciele świata biznesu,
  • Anna Faszynka – sołtyska Straduni,
  • Aleksandra Sowada – dyrektorka szkoły w Malni.

Ciekawe kandydatury znajdujemy też na listach do rad gmin. W Gogolinie są wśród nich głównie aktualni radni, ale np. również Piotr Szymała – który w przeszłości kandydował na burmistrza Gogolina z komitetu KWW Macieja Sonika. W Strzeleczkach są to radni będący aktualnie w opozycji oraz np. Zygmunt Knura, działacz Mniejszości Niemieckiej.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału