Komitet ONZ ostrzega przed „komercyjną surogacją”. To czynnik handlu ludźmi

1 miesiąc temu

W komunikacie Trzeciego Komitetu ONZ po raz pierwszy to gremium odniosło się do problemu surogacji. W opublikowanej rezolucji jego członkowie przestrzegali przed „macierzyństwem zastępczym”, wskazując, iż jest ono elementem handlu ludźmi.

Zdaniem Julii Książek odniesienie do procederu surogacji przez ONZ to „krok godny uwagi”. Jednak, jak zwróciła uwagę analityk Instytutu Ordo Iuris, w rezolucji odniesiono się jedynie do „eksploatacyjnej komercyjnej” surogacji.

O problemie tym traktuje 16 punkt dokumentu. Czytamy w nim, iż „eksploatacyjna komercyjna surogacja” jest czynnikiem i przyczyną zwiększającą handel ludźmi i wzywa rządy do zwalczania jej przyczyn.

Rezolucja ONZ apeluje do rządów o podjęcie zdecydowanych działań w celu zwalczania handlu ludźmi. Obejmuje to zarówno wprowadzanie odpowiednich przepisów prawnych, jak i prowadzenie kampanii edukacyjnych oraz współpracę międzynarodową. Artykuł 16 rezolucji podkreśla, iż handel ludźmi we wszystkich jego formach jest napędzany przez czynniki systemowe, takie jak ubóstwo, „nierówności płci” i negatywne normy społeczne. Te warunki, zdaniem autorów rezolucji, tworzą środowisko, w którym kobiety są szczególnie podatne na wykorzystywanie.

Koncentrując się na „eksploatacyjnej” surogacji, dokument podkreśla, iż handel ludźmi nie ogranicza się do tradycyjnych form, takich jak praca przymusowa czy prostytucja – istnieje również w praktykach znormalizowanych przez współczesne społeczeństwo. Stałe zapotrzebowanie na surogację, napędzane przez zamożne osoby i ułatwiane przez słabe lub nieistniejące przepisy prawne, podtrzymuje tę eksploatację.

W trakcie debaty nad projektem rezolucji pojawiły się różne stanowiska. Niektórzy delegaci wyrażali obawy dotyczące roli Międzynarodowego Trybunału Karnego, uważając go za instytucję nieuznawaną i spolaryzowaną politycznie. Podkreślali jego rzekomą niezdolność do prowadzenia niezależnego i bezstronnego wymiaru sprawiedliwości. Państwa, które nie są stronami Statutu Rzymskiego, sprzeciwiły się odniesieniom do Trybunału w rezolucji. Jednakże, inni delegaci zaprotestowali przeciwko próbom usunięcia odniesień do Trybunału, podkreślając, iż jego rola w walce z przestępstwami międzynarodowymi jest istotna i iż jego wzmianka w rezolucji jest uzasadniona. Zwrócili uwagę, iż odniesienie do Trybunału było obecne w rezolucji od 2012 roku i stanowiło element konsensusu.

Delegacja Stolicy Apostolskiej podziękowała delegacji Filipin za przedstawienie projektu rezolucji. Reprezentacja Watykanu zaznaczyła, iż „nieustanne odnawianie naszego zaangażowania w zapobieganie i zwalczanie plagi handlu kobietami i dziewczętami jest niezwykle ważne”. Delegacja Ojca Świętego była również zadowolona z faktu, iż tekst po raz pierwszy uznał, iż handel kobietami i dziewczętami może być dokonywany w celu pracy przymusowej, werbowania dzieci, prostytucji lub surogacji. Jednakże, w odniesieniu do tematu surogacji, wysłannicy Stolicy świętej podkreślili swoje rozczarowanie, iż w ostatecznej wersji tekstu utrzymano niepotrzebne zastrzeżenie „eksploatacyjnej komercyjnej surogacji”, podkreślając, iż surogacja zawsze wiąże się z interesami komercyjnymi i zawsze jest eksploatacyjna.

Według badań ONZ, w 2020 r. na każde 10 ofiar handlu ludźmi wykrytych na całym świecie, cztery to dorosłe kobiety, a dwie to dziewczynki. Analiza spraw sądowych pokazuje, iż ofiary płci żeńskiej są poddawane fizycznej lub skrajnej przemocy z rąk handlarzy ludźmi trzykrotnie częściej niż mężczyźni.

Z kolei, jak wynika z wynika z raportu „Global Surrogacy Market Size, Share, Growth Analysis, By Type, By Technology –Industry Forecast 2023 – 2030”, globalny rynek tzw. macierzyństwa zastępczego dynamicznie się rozwija wraz z rosnącymi wskaźnikami postępu w technologiach wspomaganego rozrodu, zmieniającymi się normami społecznymi, coraz powszechniejszymi problemami z niepłodnością i rosnącą akceptacją nietradycyjnych struktur rodzinnych.

Ordo Iuris/ oprac. FA

Idź do oryginalnego materiału