Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Zeznania Mariusza Kamińskiego

news.5v.pl 1 tydzień temu

We wtorek odbędzie się posiedzenie komisji śledczej ds. Wyborów kopertowych. Jednym z przesłuchiwanych będzie Mariusz Kamiński. Były szef MSWiA zaledwie dzień wcześniej zeznawał ws. Afery wizowej.

We wtorek o godzinie 10:00 rozpocznie się posiedzenie komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Komisja ma zbadać legalność, prawidłowość oraz celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.

Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych

Jako pierwszy przesłuchiwany będzie Maciej Biernat, były Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w latach 2018-2023. Następnie swoje zeznania złoży Mariusz Kamiński – były Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji


Zaledwie dzień wcześniej Kamiński zeznawał przed komisją ds. afery wizowej. Jego przesłuchanie trwało około pięć godzin.

Wybory kopertowe, które się nie odbyły

W 2020 roku w Polsce odbyły się wybory prezydenckie. Ze względu na panującą wówczas pandemię COVID-19 zdecydowano się na przeprowadzenie ich w formie korespondencyjnej. Głosowanie zaplanowano na 10 maja.

W kwietniu Mateusz Morawiecki wydał decyzję zobowiązującą Państwową Komisję Wyborczą do podjęcia działań przygotowujących wybory. Minister spraw wewnętrznych i administracji – Mariusz Kamiński miał podpisać umowę z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych na wydrukowanie pakietów wyborczych.

ZOBACZ: Błyskawiczna odpowiedź Piotra Wawrzyka. Zareagował na słowa Mariusza Kamińskiego

MSWiA umowy nie podpisało, bo jak twierdził doradca Mariusza Kamińskiego Wiktor Klimiuk, do PWPW wysłano zamówienie Poczty Polskiej. Klimiuk dodał, iż „zarząd PWPW poinformował go, iż zaczął już realizację zlecenia Poczty dotyczącą druku pakietów wyborczych, w związku z tym nie ma już potrzeby realizacji umowy”.

ZOBACZ: Prezydent chce rozmawiać z premierem. Chodzi o najważniejszy program

Zaledwie trzy dni przed planowanymi wyborami Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, iż głosowanie nie może się odbyć, ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków

Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca. Głosowano w lokalach wyborczych.

sgo / polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału