Komisja Europejska zgadza się na wsparcie co najmniej 5,4 GWh magazynów energii elektrycznej w Polsce

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Zapewni bezpośrednie finansowanie w postaci dotacji i pożyczek o wartości do 65% kosztów kapitałowych „co najmniej 5,4 GWh” inwestycji w projekty magazynowania energii elektrycznej w całym kraju Europy Wschodniej.

Wydaje się, iż to duży krok naprzód dla polskiego rynku magazynów energii, który już teraz wysuwa się na wiodącą pozycję wśród rynków Europy Środkowo-Wschodniej, napędzany aukcją rynku mocy 2023, w ramach której ofertom magazynowania energii przyznano 1,7 GW.

Rynek mocy to ostatnio bardzo popularny temat Szczyt dotyczący magazynowania energii w Europie Środkowo-Wschodniej 2024którego gospodarzem był nasz wydawca Solar Media w stolicy Polski, Warszawie, pod koniec września.

Próg 4 MWh dla programu Polska

Nowy program mieści się w tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych Komisji Europejskiej (TCTF), które zostały wprowadzone w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, aby umożliwić dotkniętym państwom członkowskim UE pobudzenie ich gospodarek.

TCTF koncentruje się na wysiłkach związanych z transformacją energetyki, a do końca 2025 r. kraje będą mogły udzielić pomocy na podjęcie działań wspierających transformację energetyczną w trzech kluczowych obszarach: przyspieszenie uwalniania energii odnawialnej, ułatwienie dekarbonizacji procesów przemysłowych oraz przyspieszenie inwestycji. W produkcji w technologii niskoemisyjnej.

Finansowanie programu w Polsce będzie pochodzić z dwóch źródeł: unijnego funduszu modernizacyjnego, który jest wypłacany 13 państwom członkowskim w celu modernizacji ich systemów energetycznych zgodnie z celami UE, oraz z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Nastąpiło to po zapewnieniu podobnej kwoty pomocy rządowej dla energochłonnych gałęzi przemysłu w Polsce, które borykają się z wysokimi kosztami energii. Zatwierdzony przez Komisję Europejską Mniej więcej w tym samym czasie w zeszłym roku.

Program wsparcia magazynowania energii elektrycznej ma na celu ułatwienie ograniczenia zużycia paliw kopalnych i zwiększenie penetracji energii odnawialnej do polskiej sieci.

Kwalifikujące się będą systemy o wydajności 4 MWh lub większej, które są podłączone do sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych na wszystkich poziomach napięcia.

Łączna wysokość dotacji i pożyczek nie może przekroczyć 45% kosztów każdego projektu. Natomiast w przypadku średnich przedsiębiorstw odsetek ten można zwiększyć do 55%, a małe przedsiębiorstwa mogą otrzymać pomoc w wysokości do 65% kosztów inwestycji kapitałowych.

Dotychczasowe zezwolenia obejmują pakiet o wartości 17,7 mld euro dla Włoch

Mniej więcej w ciągu ostatniego roku Unia Europejska zatwierdziła plany pomocy rządowej mające na celu wsparcie rozmieszczenia magazynów energii w poszczególnych krajach.

Obejmuje to pakiet dotacji bezpośrednich o wartości 103 mln euro dla Rumunii w marcu 2023 r., 150 mln euro na odnawialne źródła energii i magazynowanie w Słowenii oraz 1,1 mld euro dla Węgier dwa miesiące później. W grudniu 2023 r. we Włoszech zatwierdzono pakiet o wartości 17,7 mld euro mający na celu rozwój magazynów o mocy ponad 9 GW/71 GWh, na co zapotrzebowanie stwierdził operator systemu przesyłowego kraju (OSP) TERNA, a na początku tego roku program „Miliard euro” w Grecji . Wspieranie energii odnawialnej i magazynowania dostało zielone światło.

Wczoraj ESN Premium opublikował wywiad z Janem Kloczko z niezależnego producenta energii (IPP) Greenvolt, który zdobył 70% niedawnych nagród Innovation Market Awards.

Kloczko mówił o procesie przetargowym i o tym, jak Greenvoltowi udało się wygrać, mimo iż udział w nim był „intensywnym i kosztownym procesem”, o stanie polskiego rynku oraz o tym, iż początkowemu entuzjazmowi wokół powstającego sektora musi towarzyszyć głębokie zrozumienie rynków i technologii, w tym degradację baterii.

Przeczytaj więcej relacji związanych ze Szczytem Magazynowania Energii w Europie Środkowo-Wschodniej.

Idź do oryginalnego materiału