Komisja Europejska zatwierdza przejęcie firmy Run:ai przez NVIDIA

1 tydzień temu

Komisja Europejska bezwarunkowo zatwierdziła przejęcie izraelskiego startupu Run:ai Labs Ltd. przez amerykańskiego giganta technologicznego NVIDIA Corporation.

Decyzja została podjęta zgodnie z unijnym rozporządzeniem nr 139/2004 w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw (EUMR) i dotyczyła wpływu transakcji na konkurencję na Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

Komisja uznała, iż przejęcie nie stwarza ryzyka ograniczenia konkurencji w regionie, także w kontekście zaawansowanego zarządzania obciążeniami sprzętowymi, na potrzeby procesów związanych z AI, z uwagi na pozycję rynkową, jaką zajmuje firma Run:ai.

Geneza sprawy i rola Włoch

Chociaż transakcja nie spełniała progów obrotowych powiadomienia stosownego organu ochrony konkurencji, określonych w EUMR z uwagi na niskie przychody Run:ai, została zgłoszona w oparciu o przepisy włoskiego prawa konkurencji. Włoski organ ds. konkurencji skorzystał z uprawnień wynikających z art. 22 ust. 1 EUMR, umożliwiających krajowym regulatorom zwrócenie się do Komisji Europejskiej o analizę transakcji, która może zagrażać konkurencji, choćby jeżeli nie osiąga wymaganych progów obrotu.

Włoski wniosek został złożony 30 września 2024 roku, a Komisja przyjęła go 31 października 2024 roku. Samo przejęcie zostało zgłoszone Komisji 15 listopada 2024 roku. Decyzja Komisji o zatwierdzeniu transakcji zapadła po dokładnym dochodzeniu dotyczącym potencjalnych zagrożeń dla konkurencji na rynku systemu do orkiestracji GPU oraz procesorów graficznych.

NVIDIA i Run:ai oraz postępowanie koncentracyjne

NVIDIA, z siedzibą w USA, to globalny lider w produkcji jednostek przetwarzania grafiki (GPU), które znajdują zastosowanie w centrach danych, grach, profesjonalnej wizualizacji oraz przemyśle motoryzacyjnym. Firma jest również dostawcą rozwiązań sieciowych i przyspieszonych platform obliczeniowych. NVIDIA odgrywa kluczową rolę w rozwoju aplikacji sztucznej inteligencji, będąc czołowym producentem sprzętu używanego w tym sektorze. Jej akcje są notowane na NASDAQ.

Run:ai, z siedzibą w Izraelu, to startup zajmujący się oprogramowaniem do zarządzania GPU, które umożliwia klientom korporacyjnym optymalizację wykorzystania infrastruktury obliczeniowej AI w centrach danych. Rozwiązania Run:ai pozwalają na efektywne planowanie, zarządzanie i alokację zasobów GPU w środowiskach lokalnych, chmurowych i hybrydowych.

Komisja Europejska przeanalizowała dwa najważniejsze rynki, które mogłyby zostać dotknięte przez przejęcie:

  1. Rynek dostaw dyskretnych procesorów graficznych (GPU) do użytku w centrach danych.
  2. Rynek systemu do orkiestracji GPU.

Chociaż działalność NVIDIA i Run:ai nie pokrywa się bezpośrednio, obie firmy są powiązane ze względu na konieczność kompatybilności sprzętu (GPU) i oprogramowania. Komisja zbadała, czy NVIDIA mogłaby wykorzystać swoją dominującą pozycję na rynku procesorów graficznych do ograniczenia konkurencji w segmencie systemu do orkiestracji GPU, faworyzując własne rozwiązania kosztem konkurencji.

Na podstawie dochodzenia rynkowego stwierdzono, że:

  • NVIDIA posiada dominującą pozycję na globalnym rynku dyskretnych GPU do użytku w centrach danych.
  • Pomimo dominacji NVIDIA nie będzie w stanie technicznie ani ekonomicznie ograniczyć kompatybilności swoich GPU z oprogramowaniem konkurentów Run:ai. Na rynku istnieją bowiem powszechnie dostępne narzędzia, które gwarantują tę kompatybilność.
  • Run:ai nie zajmuje istotnej pozycji na rynku systemu do orkiestracji GPU. Klienci przez cały czas będą mieli dostęp do alternatywnych rozwiązań, które oferują podobne funkcje.

W związku z tym Komisja uznała, iż przejęcie nie wpłynie negatywnie na konkurencję ani w EOG, ani na rynku włoskim, a także nie ograniczy możliwości wyboru dla konsumentów.

Zgodnie z art. 1 EUMR Komisja Europejska ocenia fuzje i przejęcia przedsiębiorstw, których obroty przekraczają określone progi, aby zapobiegać koncentracjom mogącym zaszkodzić konkurencji na jednolitym rynku UE.

Chociaż większość zgłoszonych transakcji nie budzi wątpliwości i jest zatwierdzana w ramach standardowego przeglądu (Faza I), w bardziej złożonych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia (Faza II).

Przejęcie Run:ai przez NVIDIA zostało ocenione w Fazie I, a decyzja zapadła w ciągu standardowych 25 dni roboczych od zgłoszenia.

Znaczenie decyzji dla konkurencji w Europie

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w kształtowaniu przyszłości europejskich branż. Zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie potrzebne do obsługi AI mają najważniejsze znaczenie dla konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw. W tym kontekście transakcja NVIDIA-Run:ai wzbudziła szczególne zainteresowanie regulatorów, w tym wiceprezes wykonawczej Komisji Europejskiej ds. czystej, uczciwej i konkurencyjnej transformacji, Teresy Ribery.

Podkreśliła ona, iż dokładne zbadanie przejęcia było niezbędne, aby upewnić się, iż nie wpłynie ono negatywnie na krytyczne rynki.

– Oczekuje się, iż sztuczna inteligencja znacząco wpłynie na wiele branż w Europie. Ponieważ NVIDIA jest wiodącym producentem kluczowego sprzętu dla aplikacji AI używanych w UE i poza nią, ważne było, aby dokładnie sprawdzić, czy przejęcie startupowej firmy programistycznej Run:ai mogło negatywnie wpłynąć na konkurencję na krytycznych rynkach, które są najważniejsze dla przyszłej konkurencyjności. Ale nasze badanie rynku potwierdziło, iż inne opcje systemu kompatybilne ze sprzętem NVIDIA pozostaną dostępne na rynku – stwierdziła.

Ribera zwróciła również uwagę na znaczenie art. 22 EUMR, który pozwala krajowym organom ds. konkurencji zgłaszać potencjalnie problematyczne transakcje do Komisji. W jej opinii takie mechanizmy pozwalają skuteczniej chronić konkurencję na europejskim rynku.

Szczegóły dotyczące zatwierdzonej transakcji są dostępne w publicznym rejestrze spraw Komisji Europejskiej pod numerem M.11766. Decyzja Komisji Europejskiej stanowi dobry prognostyk dla innych start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją, które rozważają połączenie się z globalnymi firmami.

To sygnał, iż konsolidacja w dynamicznym i przyszłościowym sektorze AI jest mile widziana, przynajmniej na rynku europejskim.

Idź do oryginalnego materiału