Spór o przetarg i interwencja komisarza
Korea Hydro & Nuclear Power została wybrana przez władze Czech jako wykonawca projektu wartego 16 miliardów euro, jednak wybór ten zaskarżył francuski koncern EDF. Po przegraniu postępowania przed czeskim sądem, EDF złożył nową skargę, w wyniku której regionalny sąd w Brnie 6 maja zablokował podpisanie umowy dzień przed planowanym finalizowaniem kontraktu.
Cztery dni wcześniej, 2 maja, komisarz Séjourné wysłał list do ministra Vlčka, w którym – jak ujawnili dziennikarze – wyraźnie zaapelował o wstrzymanie podpisu.
Oficjalnie Komisja utrzymywała, iż pismo „absolutnie nie było prośbą o wstrzymanie” kontraktu. „To nie był francuski komisarz broniący interesów EDF, ale członek kolegium Komisji działający w obronie jednolitego rynku” – tłumaczył rzecznik KE Thomas Regnier.
Podejrzenia o nielegalną pomoc publiczną
Jak wynika z treści listu, KE bada, czy KHNP mogła skorzystać z niedozwolonego subsydiowania przez państwo, co byłoby naruszeniem przepisów o zagranicznych subsydiach w UE. To właśnie EDF, jako przegrany oferent, zgłosił taką możliwość w październiku 2024 r. Komisja ma niedługo rozpocząć dogłębną analizę sprawy.
Séjourné podkreślił w liście, iż Czechy mają obowiązek „szczerej współpracy” z Komisją i powinny unikać działań mogących „doprowadzić do nieodwracalnych skutków” utrudniających egzekwowanie unijnego prawa.
Reakcja Czechów: to manipulacja
EDU II – spółka odpowiedzialna za projekt w Czechach – stanowczo odrzuciła zarzuty i wezwała EDF do upublicznienia swojej oferty z przetargu. W oświadczeniu podkreślono, iż wybór koreańskiego wykonawcy był przejrzysty i zgodny z procedurami. EDU II zapowiedziała też gotowość do walki sądowej o odszkodowanie za ewentualne straty wynikające z blokady kontraktu.
„Zarzuty dotyczące subsydiów to czysta spekulacja ze strony przegranego oferenta” – stwierdziła spółka, dodając, iż „EDF nie jest zainteresowane budową elektrowni, ale jej zablokowaniem”.
Zobacz również:- Komisja Europejska zatwierdziła 699 mln euro na inwestycje w magazyny energii w Hiszpanii
- Komisja Europejska konsultuje nowe zasady pomocy państwa w ramach Czystego Ładu Przemysłowego
- Komisja Europejska zaprezentowała „Kompas Konkurencyjności”. Jak jest plan?
Źródło: Euractiv