Kolejne miliony rewitalizację ścisłego centrum Łodzi

1 dzień temu
Zdjęcie: Zrewitalizowana ul. Włókiennicza w Łodzi


„Zmiany były możliwe dzięki przesunięciom w tzw. wykazie projektów priorytetowych, dla których środki unijne będą przekazywane bez konieczności udziału w naborach, a jedynie po dobrze wypełnionym i uzasadnionym wniosku o dofinansowanie” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Łodzi.

Remonty i zieleń

W ten sposób wsparcie unijne na rewitalizację ścisłego centrum miasta między ulicami Zachodnią i Kilińskiego/Wschodnią oraz Narutowicza i Rewolucji 1905 r./Jaracza wyniesie 35,8 mln euro, przy wartości inwestycji szacowanej na 51,8 mln euro.

Zgodnie z programem rewitalizacji Łodzi projekt obejmie remonty miejskich kamienic, układ komunikacyjny miasta, wprowadzi do centrum dużo zieleni, a także poprawi wizerunek podwórek i przestrzeni publicznej.

Zmiany musi jeszcze zatwierdzić Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

O rewitalizacji

„Prawie 1500 polskich samorządów zdecydowało się opracować program rewitalizacji po roku 2015, w wyniku czego prawie 16% Polaków mieszka na obszarach rewitalizacji” – obliczała Aleksandra Jadach-Sepioło z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, a swoje obserwacje zawarła w materiale „Czy to koniec rewitalizacji?” (Przegląd Komunalny, 7/2022).

Oprócz fizycznych zmian, które można zaobserwować gołym okiem, w wielu gminach udało się także stopniowo uruchomić zaangażowanie mieszkańców w życie społeczne obszaru i skłonić właścicieli nieruchomości do finansowego zaangażowania w remonty i modernizacje budynków.

Pozytywne efekty najłatwiej zaobserwować w Specjalnych Strefach Rewitalizacji (SSR), gdzie stosowane są dotacje do remontów nieruchomości prywatnych. Środki dotacyjne spełniają tu swoją funkcję – zaangażowanie finansowe i organizacyjne inwestorów przewyższa wysokość wsparcia ze strony gmin.


Czy to koniec rewitalizacji?

Idź do oryginalnego materiału