Amerykańskie siły zbrojne przeprowadziły w sobotę kolejne ataki na cele w Iranie w odpowiedzi na „trwającą irańską agresję wobec żeglugi handlowej” - poinformowało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).
To druga fala amerykańskich ataków na cele w Iranie w ciągu doby. W piątek USA powiadomiły o przeprowadzeniu uderzeń na Iran w odwecie na ostrzelanie dzień wcześniej przez Iran statku handlowego.
„Iran otrzymał szansę na przestrzeganie porozumienia o zawieszeniu broni, ale zdecydował się tego nie zrobić, gdy jego siły przeprowadziły atak dronem, który uderzył w M/T Kiku dziś (w sobotę - PAP) o 4.30 czasu wschodniego” - napisało dowództwo w komunikacie. Jak dodano, tankowiec pod banderą Panamy płynął w pobliżu cieśniny Ormuz z ponad dwoma milionami baryłek ropy naftowej.
CENTCOM przekazał, iż podległe mu siły przeprowadziły w sobotę uderzenia „w bezpośredniej odpowiedzi na trwającą irańską agresję wobec żeglugi handlowej”. Jak podano, amerykańskie samoloty wojskowe zaatakowały irańską wojskową infrastrukturę rozpoznawczą, systemy łączności, obiekty obrony powietrznej, magazyny dronów oraz obiekty związane ze stawianiem min.
Przepływ statków handlowych przez cieśninę Ormuz trwa, a siły USA pozostają „czujne, skuteczne i gotowe” - czytamy w komunikacie.
JG, PAP

5 godzin temu









