Kolejny ostry spór między większością w radzie miejskiej i prezydent miasta dotyczył tym razem finansowania ostrowskiego sportu. Po tym, jak opozycyjna część rady nie zgodziła się na kolejne 1 500 000 zł na sport zawodowy, prezydent Beata Klimek zarzuciła im osobiste i polityczne motywacje i torpedowanie zawodowego sportu. Sprawa budzi duże emocje, nie tylko w środowisku sportowców i działaczy, ale również kibiców.
Wszystko zaczęło się, gdy podczas sesji absolutoryjnej radni odrzucili głosami opozycji autopoprawkę zabezpieczającą kolejne pieniądze na dofinansowanie ostrowskich klubów sportowych.
Prezydent Beata Klimek zarzuciła wtedy opozycyjnej części rady uprawienie "brutalnej polityki", kierowanie się osobistymi urazami i "nienawistną niechęcią" wobec niej.
Zdaniem prezydent Ostrowa, radni mieli "zabrać" z budżetu pieniądze na sport "z pełną premedytacją". niszcząc w ten sposób sport seniorski, a choćby "wyśmiewając" na komisjach ostatnie sukcesy ostrowskich sportowców.
W związku z tym Beata Klimek zrzuciła na opozycyjną cześć rady "pełną odpowiedzialność za brak ciągłości finansowania i zagrożenie dla funkcjonowania ostrowskiego sportu".
Zupełnie inaczej widzi problem grupa radnych, do których kierowane były te zarzuty.
"Mówienie, iż radni zabrali jakiekolwiek pieniądze ze sportu, jest nieprawdziwe. Na sport w tym roku pani prezydent wiedziała, iż ma przeznaczone sześć milionów złotych i nagle ni z gruchy, ni z pietruchy pojawia się kolejna propozycja, żebyśmy przegłosowali milion pięćset. I teraz jest raban. Nie można dawać się szantażować. Dzieci i młodzież powinny być dofinansowane, a kluby na początku roku powinny wiedzieć, jaką kwotą dysponują na cały rok, bo tylko tak można wtedy solidnie i dobrze planować i pracować" – powiedziała radiuCENTRUM Sylwia Nowicka, przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.
Nowicka podkreśla, iż system finansowania sportu zawodowego w Ostrowie od lat jest - co podkreślają również same kluby sportowe - nietransparentny i niesprawiedliwy. Dlatego powołano specjalny zespół złożony z przedstawicieli prezydenta miasta, rady miejskiej oraz środowiska sportowego, którego zadaniem jest wypracowanie nowych zasad finansowania sportu w Ostrowie Wielkopolskim.
Radni chcą się również spotkać z klubami prowadzącymi szkolenie młodzieży.

Autor:














