Kładka pod mostem nad Młynówką w Opolu jest, ale niedostępna. Co z planami miasta?

10 miesięcy temu

Kładka pod mostem kolejowym nad Młynówką w Opolu przez lata służyła mieszkańcom Pasieki. Korzystali z niej także spacerowicze oraz turyści zmierzającym na Wyspę Bolko oraz do ogrodu zoologicznego. Jednak ze względu na pogarszający się stan konstrukcji miasto zamknęło ją na wiosnę 2018 roku.

Przynajmniej oficjalnie, bowiem ludzie często ignorowali bariery ustawione po obu stronach. Do czasu, aż przejście wygrodzili kolejarze z powodu modernizacji linii kolejowej pomiędzy stacjami Opole Główne i Opole Zachodnie.

Kładka pod mostem kolejowym nad Młynówką w Opolu nie jest dostępna dla pieszych – fot. Piotr Guzik

Podczas przebudowy przeprawy kładka pod mostem kolejowym nad Młynówką w Opolu została rozebrana. Od pewnego czasu w przyczółku od strony Pasieki widać nową kładkę. jeżeli ktoś liczy, iż po zakończeniu inwestycji kolejowej wróci popularny skrót, to się grubo myli. Konstrukcja nie jest dostępna od strony centrum miasta. I ma służyć tylko na wypadek prac technicznych i konserwatorskich pod mostem. Poza wybranymi osobami nikt nie będzie mógł z niej korzystać.

Kładka pod mostem nad Młynówką w Opolu. Ratusz nie wróci do starego pomysłu

Teoretycznie sytuację mógłby odmienić powrót do planów, jakie miasto miało po zamknięciu starej kładki wiosną 2018 roku. Mowa o budowie nowej konstrukcji, osadzonej na palach wbitych w dno Młynówki. Kładka miała mieć około 70 metrów długości i przebiegać nad lustrem wody, bez przylegania do przyczółku ani do filaru mostu.

Okazuje się jednak, iż temat nie jest aktualny.

– Miasto chciało wykonać kładkę pod mostem nad Młynówce. Jednak warunki, jakie dał właściciel mostu, czyli PKP PLK, to uniemożliwiły – mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

– Kolej szykując się do przebudowy przeprawy chciała odsunięcia kładki od przyczółków mostu tak, żeby zapewnić do nich swobodny dostęp. Takie warunki powodowały, iż w zasadzie kładka musiałaby być na środku Młynówki, co jest absurdalne. Całkowicie zaburzyłoby stare koryto Odry w tym miejscu. Stąd decyzja o odstąpieniu od jej wykonania – stwierdza.

To oznacza, iż pieszym i mieszkańcom chcącym dostać się na południe Pasieki zostaną trasy od strony ulicy Powstańców Śląskich (w przebudowie), Parku Nadodrzańskiego bądź wzdłuż wschodniego brzegu Młynówki, a potem nad śluzą.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału