Kim są członkowie nowego kierownictwa BBN?

4 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/kim-sa-czlonkowie-nowego-kierownictwa-bbn/


Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował wczoraj, iż szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie historyk prof. Sławomir Cenckiewicz, a jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś. Przedstawiamy sylwetki nowego kierownictwa BBN.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, iż zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na prezydenta odbędzie się 6 sierpnia o godz. 10:00.

53-letni Sławomir Cenckiewicz jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Jako historyk czasów najnowszych specjalizuje się w historii służb specjalnych państwa polskiego po II wojnie światowej.

Zajmuje się także polską emigracją polityczną, Polonią w USA oraz historią opozycji antykomunistycznej w okresie Polski Ludowej (sam od 1987 był członkiem opozycyjnej Federacji Młodzieży Walczącej). Jest także publicystą.

Cenckiewicz dwukrotnie był stypendystą Polonia Aid Foundation Trust w Londynie (2000 i 2004), a w 2000 r. otrzymał grant Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Natomiast w latach 2005 — 2007 był stypendystą Free Speech Foundation w Chicago.

Od 2001 pracował w IPN w Gdańsku i w Warszawie, a w 2006 r. ówczesny minister obrony narodowej Radosław Sikorski powołał go na stanowisko szefa Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

Miał udział w przygotowaniu raportu o niezgodnych z prawem działaniach WSI w okresie ich istnienia, pracując w tym czasie jako doradca wiceministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, pełnomocnika ds. organizacji Służby Kontrwywiadu Wojskowego, przy likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

W latach 2016–2023 Cenckiewicz był dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego, a w latach 2016–2021 — członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. W sierpniu 2023 r. z rekomendacji PiS wszedł w skład Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022.

Miesiąc później został przewodniczącym tej komisji, a już w końcu listopada tego samego roku Sejm odwołał go z tej funkcji.

Ustawa, na podstawie której działała ta komisja została nazwana przez część mediów i publicystów „lex anty-Tusk” lub „lex dopaść Tuska”, gdyż w ocenie tych środowisk ówczesnej opozycji jej rzeczywistym celem miałoby być wyeliminowanie z życia politycznego szefa PO byłego premiera Donalda Tuska.

Na zakończenie swojej działalności komisja ta rekomendowała m.in. uniemożliwienie Tuskowi pełnienie funkcji publicznych odpowiadających za bezpieczeństwo państwa.

Brak dostępu do informacji niejawnych NATO i UE

Paradoksalnie nowy szef BBN nie ma aktualnie ważnych poświadczeń bezpieczeństwa, które gwarantowałyby mu dostęp do tajemnic krajowych oraz tajemnic NATO i Unii Europejskiej.

Decyzja w tej sprawie była efektem wcześniejszej pracy służb w ramach tak zwanego postępowania kontrolnego. Służby wszczęły je po ujawnieniu, iż Cenckiewicz, wypełniając ankietę bezpieczeństwa w trakcie ubiegania się o dostęp do tajnych informacji, zataił ważne informacje.

Ponadto na początku maja Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła przyszłemu szefowi BBN zarzuty dotyczące odtajnienia części planu obronnego Polski „Warta”, koncepcji obrony przed potencjalnym atakiem Rosji.

Rzecznik warszawskiej prokuratury Piotr Skiba poinformował, iż podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Dodał, iż Cenckiewiczowi grozi „ta sama kara, która grozi byłemu szefowi MON, posłowi PiS Mariuszowi Błaszczakowi, czyli kara więzienia od 1 roku do lat 10”.

Kim jest Andrzej Kowalski?

Urodzony w 1986 r. gen. Andrzej Kowalski jest z wykształcenia pedagogiem (ukończył Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego) i choć początek swojej kariery zawodowej związał z tą dziedziną, to ostatecznie przez wiele lat był szefem Służby Wywiadu Wojskowego (SWW).

Swoją pracę rozpoczął w Urzędzie Ochrony Państwa (UOP) i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). W latach 2006–2011 pełnił funkcję zastępcy oraz p.o. szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) (w miejsce Antoniego Macierewicza, który został odwołany w związku z uzyskaniem mandatu poselskiego).

Uczestniczył w pracach nad likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych, a następnie podjął współpracę z podkomisją smoleńską. Natomiast w latach 2015-2020 był szefem Służby Wywiadu Wojskowego, a w 2023 r., z rekomendacji PiS, został powołany na członka sejmowej komisji ds. wpływów rosyjskich.

Generał Kowalski jest ekspertem w dziedzinie zagrożeń hybrydowych oraz wpływów rosyjskich i niemieckich na Polskę. Zeznawał przed wieloma komisjami śledczymi, w tym przed sejmową komisją ds. Pegasusa i komisją badającą wpływy rosyjskie w Polsce.

Krytykował działania, które jego zdaniem osłabiały skuteczność polskich służb specjalnych, np. prace komisji ds. Pegasusa oraz decyzje dotyczące likwidacji umocnień granicznych, które uważa za element agresji hybrydowej.

Nowy wiceszef BBN jest też autorem książek o tematyce wywiadowczej. W tegorocznych wyborach prezydenckich był członkiem komitetu wspierającego kandydaturę Karola Nawrockiego.

Kim jest Mirosław Bryś?

Urodzony w 1972 r. generał Mirosław Bryś jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. W 2017 r. objął stanowisko dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Służył w polskich kontyngentach wojskowych w Iraku i Afganistanie. W 2022 został dyrektorem Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Został też pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej ds. utworzenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, którego rok później został szefem. W 2024 r odwołał go z tego stanowiska szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i został skierowany do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Również drugi wiceszef BBN był tegorocznej kampanii wyborczej członkiem komitetu wspierającego kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta RP.

Idź do oryginalnego materiału