Wojciech Fułek to samorządowiec z Sopotu, poeta, pisarz, działacz podziemia i bohater licznych memów z hashtagiem #Fułek2025, przez co stał się ostatnio postacią wyjątkowo rozpoznawalną nie tylko w Sopocie. Otóż Wojciech Fułek dzisiaj mimowolnie wywołuje burzę na polskiej scenie politycznej, zwłaszcza w kręgach związanych z Donaldem Tuskiem. Warto podkreślić, iż za pozornie chłodnymi relacjami Tuska i Fułka kryje się dawna, skomplikowana historia, której korzenie sięgają lat 80., a jej bohaterką jest Małgorzata Tusk, żona obecnego premiera.
W latach 80. Małgorzata Tusk, wtedy jeszcze młoda matka, przeżywała poważny kryzys w małżeństwie. Jej mąż, Donald Tusk, coraz bardziej angażował się w działalność opozycyjną, a ona czuła się zaniedbana i opuszczona. To wtedy, jak sama przyznała w swojej książce „Między nami”, zakochała się w innym mężczyźnie. Tym kimś był właśnie Wojciech Fułek.
Znalazłam. Zakochałam się, tak po prostu, nie wiadomo kiedy. Znowu ktoś zwracał na mnie uwagę – wspominała Małgorzata Tusk, opisując swoją fascynację Fułkiem.
Ich romans niemal doprowadził do rozwodu z Donaldem Tuskiem, który z perspektywy czasu przyznał, iż przeżywał wtedy trudne chwile.
Wydawało mi się, iż po pierwsze, mało znaczę w jego życiu, a po drugie, iż nie sprawdza się jako mąż – wyznała żona Donalda Tuska, opisując uczucia związane z tym okresem.
Wojciech Fułek – poeta i działacz samorządowy
Wojciech Fułek, mimo iż unika rozmów na temat swojego związku z Małgorzatą Tusk, ma za sobą bogatą karierę zawodową. Jest uznawany za jednego z najbardziej aktywnych i wpływowych samorządowców w Sopocie, gdzie przez lata pełnił funkcje Wiceprezydenta miasta (1998–2010) oraz Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu (2010–2013). Jako radny miasta związany z Sopotem od 1990 roku, ma na koncie wiele inicjatyw kulturalnych i społecznych.
Jego nazwisko wiązane jest z powstaniem takich wydarzeń jak Festiwal Teatru Polskiego Radia i Polskiej Telewizji „Dwa Teatry”, a także z publikacjami dotyczącymi historii Sopotu, jak chociażby monografie sopockiego mola i Opery Leśnej.
Jako pisarz i poeta, Fułek zyskał również uznanie na polu literatury. Jego książki, jak „Kurort w cieniu PRL-u” czy „Krótka historia nieskończoności”, zostały dobrze przyjęte przez krytykę. Jednak to jego działalność w sferze samorządowej przyciąga najwięcej uwagi.
Kandydatura na prezydenta Sopotu i chłodna reakcja Tuska
Najbardziej zaskakującym momentem w relacjach między Donaldem Tuskiem a Wojciechem Fułkiem było poparcie Tuska dla Jacka Karnowskiego w wyborach na prezydenta Sopotu w 2010 roku. Choć Karnowski był uwikłany w skandal korupcyjny, Tusk zdecydował się stanąć po jego stronie, odrzucając możliwość wsparcia Fułka, dawnego przyjaciela Małgorzaty. Tusk, mimo iż publicznie nie komentował romansu swojej żony, z pewnością pamiętał o tym epizodzie z ich życia.
Poparcie Karnowskiego przez Tuska zostało odczytane przez wielu jako forma zemsty za dawne wydarzenia. Wówczas Fułek, mimo dużego poparcia wśród mieszkańców, przegrał wybory, choć z niewielką różnicą głosów. Tusk, w rozmowach z mediami, nie mógł się powstrzymać od drobnych uszczypliwości pod adresem Fułka, określając go jako „bardziej poetę niż prezydenta miasta”. Wypominał mu również, iż jego szanse na sukces w wyborach wynikają bardziej z problemów Karnowskiego niż z własnych osiągnięć.
Czytaj więcej: Wojciech Szczurek w radzie nadzorczej Aqua Sopot
Fułek i polityczne gry Tuska – stare rany i nowe wyzwania
W kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich, pojawienie się Wojciecha Fułka w mediach pod hashtagiem #Fułek2025, choć jest on żartobliwy, może budzić niepokój w szeregach obozu Donalda Tuska.
Tusk, znany ze swojej pamiętliwości, z pewnością nie zapomniał o dawnym kryzysie małżeńskim, którego Fułek był częścią. Choć dziś Małgorzata Tusk zapewnia, iż ich związek przeszedł przez ten trudny okres i wrócił na adekwatne tory, obecność Fułka w debacie publicznej może ponownie otworzyć stare rany.
Warto zauważyć, iż relacje między Fułkiem a Tuskiem nigdy nie były jednoznacznie wrogie, ale zawsze niosły za sobą pewien chłód. Fułek, choć nie komentuje bezpośrednio swoich relacji z Tuskiem, z pewnością zdaje sobie sprawę, iż ewentualny start w wyborach prezydenckich mógłby doprowadzić do napięć na najwyższym szczeblu politycznym.
Memy z #Fułek2025 i potencjalna furia Tuska
Hashtag #Fułek2025, który zyskał popularność w mediach społecznościowych, przedstawia Wojciecha Fułka jako potencjalnego kandydata na prezydenta Polski. Choć wielu traktuje to z przymrużeniem oka, sam Fułek stał się symbolem samorządowca, który potrafi przetrwać polityczne zawirowania – no przecież wszedł w zwarcie z premierem.
Donald Tusk, który prawdopodobnie również myśli o najwyższym urzędzie w państwie, mógłby uznać ten ruch za wyzwanie, a choćby prowokację. Tusk, jak mówią zgodnie jego znajomi i wrogowie, jest człowiekiem pamiętliwym. Historia relacji z Fułkiem, a zwłaszcza jego związek z Małgorzatą Tusk, mogłaby przyczynić się do dodatkowych napięć między nimi.
Czy Wojciech Fułek zdecyduje się na start w wyborach prezydenckich? Czy jego obecność na politycznej scenie może wywołać gniew Donalda Tuska? Na te pytania odpowiedzi poznamy w najbliższych latach. Pewne jest jedno – ewentualny start Fułka z pewnością wywoła burzę w kręgach politycznych, zarówno w Sopocie, jak i na arenie ogólnokrajowej.