Kim jest prosument i w jaki sposób jest rozliczany w instalacji fotowoltaicznej?

davinci.pl 2 lat temu
Zdjęcie: prosument fotowoltaika


Produkowanie energii na własne potrzeby i przekazywanie nadwyżek do sieci może sprawić, iż instalacja fotowoltaiczna będzie jeszcze bardziej opłacalna. Prosumentów w Polsce jest coraz więcej, ich liczba to około miliona. Do sieci wysłali oni prawie 6 GWh energii. Dowiedz się więcej na temat statusu prosumenta. Fotowoltaika ma kilka podstawowych pojęć, a to jest jednym z nich!

Kim jest prosument?

„Prosument” to słowo utworzone z części wyrazów „producent” i „konsument”. Połączenie to jest bardzo trafne, jeżeli weźmiemy pod uwagę to jaka jest jego rola. Produkuje bowiem na własne potrzeby energię i ją zużywa. Status prosumenta otrzymują właściciele instalacji, którzy zdecydują się na zarejestrowanie fotowoltaiki. Prosumentem może zostać osoba fizyczna, ale także przedsiębiorca, rolnik, wspólnota mieszkaniowa lub samorządowa. Do uzyskania odpowiedniego statusu konieczne jest zawarcie umowy z dostawcą energii. Później zakład energetyczny przeprowadzi wszelkie niezbędne prace związane z przyłączeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii z dnia 22 czerwca 2016 roku po raz pierwszy używa omawianego przez nas terminu. Według jej zapisów prosument jest odbiorcą końcowym, który dokonuje zakupu oraz sprzedaży energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej. Prosument musi również pozyskiwać sprzedawaną energię z odnawialnych źródeł energii. Celem jego działalności ma być zużycie wytworzonych kilowatogodzin na własne potrzeby. Prosumentami mogą być nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorcy. Statusu prosumenta nie może otrzymać inwestor, którego głównym elementem działalności jest wytwarzanie energii.

Prosument – w jaki sposób jest rozliczany?

Rozliczenia związane ze statusem prosumenta uległy w ostatnim czasie dosyć dużym zmianom. Wcześniej wykorzystywano model nazywany net-meteringiem. Energia, która nie została zużyta, trafiała do sieci elektroenergetycznej, gdzie była magazynowana przez rok. Operator zatrzymywał 20% przesłanej energii przy instalacji fotowoltaicznej o mocy równej 10 kW lub mniejszej. W przypadku instalacji fotowoltaicznej większej niż 10 kW operator zatrzymywał 30% energii.

Nowe przepisy dotyczą prosumentów, którzy otrzymali ten status po 1 kwietnia 2022 roku. Wprowadzony model nazywany jest net-billingiem i w życie wszedł 1 lipca 2022 roku. Co od tej daty zmieniło się dla prosumentów? Fotowoltaika działa na innych zasadach, ponieważ takie podmioty nie będą wysyłać energii do sieci, ale ją sprzedawać według ceny za kilowatogodzinę. Ta zostanie ustalona na podstawie notowań giełdowych odbywających się w ramach Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii. Do 1 lipca 2024 roku cena będzie określana na podstawie ceny uśrednionej z dnia, który poprzedzał transakcję. Dwa lata później ma nastąpić kolejna zmiana. Pozwoli prosumentom na sprzedaż energii według stawek, które będą obowiązywały o określonej godzinie.

– Status prosumenta niesie za sobą duże korzyści, ponieważ przy obecnych podwyżkach cen prądu własna elektrownia to ogromny kapitał w wieloletniej perspektywie. Niezależność energetyczna oraz działanie na rzecz środowiska naturalnego to tylko część zalet, ponieważ na nadwyżkach wyprodukowanej energii będzie można zarobić. – mówi Justyna Dawidziuk, Regionalny Kierownik Sprzedaży w Da Vinci Green Energy. Zanim zainstalujesz panele fotowoltaiczne, warto podjąć współpracę z zaufanymi specjalistami. Takimi są właśnie eksperci z Da Vinci Green Energy.

Fotowoltaika z Da Vinci Green Energy

Nie działaj pochopnie, jeżeli zastanawiasz się nad instalacją paneli i uzyskaniem statusu prosumenta. Fotowoltaika może wydawać się tematem skomplikowanym, dlatego nie wybieraj jakiejkolwiek oferty, którą znajdziesz. Warto bowiem podjąć współpracę z doświadczonymi specjalistami. W zespole Da Vinci Green Energy pracują fachowcy, którzy doświadczenie zdobywali przy wielu projektach związanych z branżą OZE, a także w bankach. Da Vinci Green Energy jest w stanie zapewnić szerokie wsparcie we wszystkich kwestiach związanych z fotowoltaiką. Nasz kapitał zakładowy wynosi 2,5 miliona złotych, a naszym głównym inwestorem jest WP2 Investments. Ambasadorami Da Vinci są mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk-Tekieli i himalaista Kacper Tekieli. Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy rozważają wybudowanie instalacji fotowoltaicznej!

Idź do oryginalnego materiału