Kim jest Jacek Hoga: Ojciec 11 dzieci i kontrowersyjny doradca Mentzena?

22 godzin temu

„Chłop pańszczyźniany miał więcej wolności niż obywatel RP” – tak Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma, opisuje ograniczenia w dostępie do broni w Polsce. Jako „główny doradca w zakresie wojskowości” Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji na prezydenta w wyborach 2025 roku, Hoga wzbudza gorące emocje. Jego radykalne poglądy na broń, role kobiet i geopolitykę dzielą opinię publiczną. Kim jest ten ojciec jedenastu dzieci, który może wpłynąć na politykę obronną Polski? Jak jego kontrowersyjne opinie odbierają liderzy Konfederacji?

Jacek Hoga. Fot. screenshot / youtube, Jacek Hoga

Fundacja Ad Arma i prawo do broni

Jacek Hoga założył Fundację Ad Arma w 2015 roku, której celem jest liberalizacja prawa do posiadania broni. Jak czytamy na stronie fundacji, jej misją jest „przywrócenie wolności Polakom w kluczowej dziedzinie – obrony życia”. Hoga uważa, iż prawo do broni jest nieodłącznym elementem prawa do życia, a obecne regulacje to relikt PRL. Jak informuje portal OKO.press, fundacja współpracuje ze środowiskami skrajnie prawicowymi, w tym Ruchem Narodowym, Partią Republikańską i partiami Janusza Korwin-Mikkego.

W rozmowie z Radiem Maryja Hoga stwierdził, iż „nawet rząd Federacji Rosyjskiej bardziej ufa swoim obywatelom” w kwestii broni niż polskie władze. Fundacja Ad Arma przygotowała w 2022 roku projekt nowelizacji ustawy o broni dla Partii Republikańskiej, zakładający znaczące złagodzenie przepisów. W wywiadzie dla „Do Rzeczy” w 2019 roku Hoga argumentował, iż „prawo do broni wynika z prawa do życia”, a większa liczba broni w rękach obywateli zmniejsza przestępczość.

Poglądy społeczne: konserwatyzm i kontrowersje

"To robienie z pań babochłopów. Nie wiem, jak w ten sposób potem ta kobieta ma być gotowa na to, żeby mieć piątkę, szóstkę dzieci".

Kandydat na prezydenta z Konfederacji Sławomir Mentzen ogłosił, iż Jacek Hoga jest jego "głównym doradcą do spraw wojskowości". Postanowiliśmy więc… pic.twitter.com/8FoOw3noMF

— tvn24 (@tvn24) April 14, 2025

Hoga, ojciec jedenastu dzieci, promuje wielodzietność jako patriotyczny obowiązek. W książce „Dzieci i broń” (2019), do której wstęp napisał Mentzen, łączy ideę licznego potomstwa z powszechnym dostępem do broni. Jak podaje naTemat.pl, Mentzen we wstępie napisał, iż poglądy Hogi są „absolutnie nieakceptowalne we współczesnym świecie”, ale chwalił go jako przyjaciela.

Jego podejście do roli kobiet budzi kontrowersje. Według TVN24, Hoga stwierdził, iż „wprowadzanie kobiet na rynek pracy urąga ich kobiecości”. W nagraniu na YouTube, cytowanym przez naTemat.pl, powiedział, iż „pierwsze pół godziny po powrocie męża z pracy do domu jest święte”, sugerując, iż kobieta nie powinna wtedy angażować męża w sprawy domowe. Na X napisał, iż „lenistwo i tchórzostwo kobiet doprowadziło do zapaści demograficznej”. W innym nagraniu, cytowanym przez naTemat.pl, stwierdził, iż sport kobiet „odbiera delikatność”.

Problemem Polski nie są feministki, a panie "konserwatywne". Zapomniały, iż główną rolą kobiet jest macierzyństwo. Nikt ich w tym nie zastąpi.
Ich lenistwo i tchórzostwo doprowadziło do zapaści demograficznej i wymierania narodu.

Proszę sobie wyobrazić jak by wyglądała Polska,…

— Jacek Hoga (@HogaJacek) December 27, 2024

Jego podejście do wychowania dzieci również wywołuje oburzenie. Jak informuje naTemat.pl, Hoga opowiedział anegdotę o uczniu, który został pobity przez rodziców, a on, jako nauczyciel, „pomógł im, żeby nikt się nie czepiał”. Historia, przedstawiona w żartobliwym tonie, spotkała się z krytyką. Poseł Lewicy Dariusz Wieczorek skomentował: „Niech Bóg nas broni przed takim kandydatem i takim szefem BBN-u”.

Jacek Hoga, doradca Mentzena, dzieli się anegdotą z czasów, gdy był wychowawcą klasy.

Rodzice zlali swoje dziecko, "ślady były", ale wg Hogi "kara była adekwatna", więc nigdzie tego nie zgłosił i pomógł rodzicom uniknąć kary.pic.twitter.com/fwgSjSwshV

— Koroluk (@KorolukM) April 10, 2025

Poglądy na obronność i geopolitykę

Hoga krytykuje NATO, wskazując na kryzys przemysłowy i kulturowy. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w programie Polonia Christiana w 2023 roku stwierdził, iż „armie NATO są cieniem samego siebie”. Według OKO.press, w 2022 roku napisał na X, iż sojusz Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii to „unik NATO” przed pomocą Polsce w razie konfliktu.

Jego wypowiedzi o Rosji są kontrowersyjne. Jak podaje OKO.press, w 2021 roku powiedział, iż „brak opcji rosyjskiej w Polsce to wielka tragedia”, choć zaznaczył, iż nie popiera żadnej zagranicznej opcji. Chwalił Turcję jako wzór dla Polski. W nagraniu na X z marca 2025 roku zaproponował pilotażowy program obowiązkowej służby wojskowej, krytykując obecne wojsko jako „pseudozawodowe”. Sprzeciwia się armii europejskiej, twierdząc, iż byłaby „maszyną wynaradawiania Polaków”.

Kim jest Jacek Hoga?

Hoga był związany z Grzegorzem Braunem, Ruchem Narodowym i organizacjami monarchistycznymi. Startował w wyborach z list Ligi Polskich Rodzin i partii Korwin-Mikkego. W mediach katolickich przedstawiał się jako strzelec sportowy, trener szermierki historycznej i myśliwy. w tej chwili bywa określany jako historyk wojskowości, choć OKO.press podaje, iż wojskowi kojarzą go tylko z Fundacji Ad Arma.

Mentzen w Kanale Zero chwalił Hogę, mówiąc: „To mój przyjaciel, ceniony przez wielu generałów”. Krzysztof Bosak, lider Konfederacji, w poście na X bronił Hogi jako „kompetentnego działacza na rzecz prawa do broni”, ale dystansował się od jego poglądów społecznych, pisząc: „Nie popieramy wszystkich jego opinii, ale cenimy jego zaangażowanie”. OKO.press wskazuje jednak, iż wojskowi nie kojarzą Hogi z armią.

Reakcje i kontrowersje

Wypowiedzi Hogi spotkały się z szeroką krytyką. Portale OKO.press, „Gazeta Wyborcza” oraz TVN24 podkreślają jego radykalne poglądy i brak doświadczenia w profesjonalnej armii. Poseł Lewicy Dariusz Wieczorek wyraził obawy przed Hogą jako potencjalnym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z drugiej strony, Hoga cieszy się poparciem części prawicowych środowisk. Jego aktywność na platformie

X, gdzie obserwuje go ponad osiem tysięcy osób, obejmuje komentarze na tematy od edukacji po politykę.

Doradca o radykalnych poglądach

Jacek Hoga to postać łącząca ultrakonserwatyzm społeczny, libertariańskie podejście do posiadania broni i kontrowersyjne opinie geopolityczne. Jako doradca Sławomira Mentzena budzi zarówno zainteresowanie, jak i niepokój. Jego wizja Polski jako kraju z powszechnym dostępem do broni, tradycyjnym modelem rodziny i większą niezależnością międzynarodową jest spójna z ideologią Konfederacji, ale daleka od głównego nurtu debaty publicznej. Czy Hoga, z jego radykalnymi poglądami i brakiem doświadczenia w armii, byłby odpowiednim kandydatem na szefa BBN? To pytanie, które pozostaje otwarte, ale jego wypowiedzi i działalność Fundacji Ad Arma z pewnością będą przedmiotem debaty w trakcie kampanii wyborczej.

DF, thefad.pl / Źródła: TVN24, naTemat, OKO.press, Gazeta Wyborcza, Radio Maryja, DoRzeczy, X, Kanał Zero

Idź do oryginalnego materiału