Kielecka synagoga doczeka się remontu? Prezydent Kielc deklaruje, iż tak

4 miesięcy temu
Zdjęcie: 14.05.2024. Kielce. Briefing dot. rewitalizacji dawnej synagogi przy al. IX Wieków Kielc / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Czy popadający od wielu lat w ruinę budynek dawnej synagogi mieszący się przy al. IX Wieków Kielce zyska drugie życie? Chce tego prezydent Agata Wojda.

Zgodnie z jej zapowiedziami władze miasta będą aktywnie dążyły do realizacji kompleksowej modernizacji liczącego ponad 100 lat obiektu. Wcześniej jednak niezbędne jest pozyskanie zewnętrznego dofinansowania z Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

14.05.2024. Kielce. Briefing dot. rewitalizacji dawnej synagogi przy al. IX Wieków Kielc. Na zdjęciu: Agata Wojda – prezydent Kielc / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Agata Wojda podkreśla, iż zakończone w ostatnim czasie prace związane z przebudową terenu między dwoma jezdniami al. IX Wieków Kielc były jedynie pierwszym etapem modernizacji obiektu. Przyznaje, iż inwestycja budziła pewne kontrowersje. Jednak została zakończona z powodzeniem. Teraz władze miasta będą dążyły do pozyskania zewnętrznego dofinansowania, które ma umożliwić przebudowę synagogi.

– Jesteśmy w przededniu znalezienia źródeł finansowania i rozpoczęcia modernizacji budynku synagogi. Pod tym względem mam kilka opcji. Są one związane z pieniędzmi pochodzącymi z funduszy europejskich dla województwa świętokrzyskiego, gdzie miasto Kielce złożyło już fiszkę, żeby starać się w trybie normalnym lub pozakonkursowym, jest to do ustalenia z władzami województwa, o uzyskanie 30 mln zł na modernizację tego obiektu. Z kolei minister Sienkiewicz wskazał bardzo stabilne źródło finansowania tej inwestycji w postaci programu FENiKS, którym zarządza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tłumaczy.

Ile dokładnie pieniędzy może otrzymać miasto na ten cel z ministerstwa? Tego na razie nie wiadomo.

– Cieszę się, iż minister już zarekomendował te rozwiązania. Wiemy, iż ministerstwo będzie je kontynuować, a ja niedługo umówię się na wizytę w tym resorcie w celu potwierdzenia tego, o czym rozmawialiśmy – dodaje Agata Wojda.

14.05.2024. Kielce. Briefing dot. rewitalizacji dawnej synagogi przy al. IX Wieków Kielc. Na zdjęciu: Bartłomiej Sienkiewicz – były minister kultury i dziedzictwa Narodowego, Agata Wojda – prezydent Kielc / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Pozytywną decyzję w sprawie tego projektu wydał Bartłomiej Sienkiewicz, jeszcze do niedawna minister kultury i dziedzictwa narodowego, a w tej chwili kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu z okręgu świętokrzysko-małopolskiego. W jego opinii budynek stanowi jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na mapie miasta, który od dłuższego czasu oczekiwał na zagospodarowanie. Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się także do ukończonego niedawno projektu, który został zrealizowany w ramach tzw. zielonej rewitalizacji zabytkowego centrum Kielc. Mowa tu o zagospodarowaniu przestrzeni między ruchliwymi jezdniami al. IX Wieków Kielce pod funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe.

– Jest to przestrzeń, która tworzy całość. Zarówno ten odcinek, który ma pełnić funkcję dojścia, jak i w końcu gmach byłej synagogi. Jestem przekonany, iż funkcjonalność tego miejsca stanie się dla Kielc jedną z i istotnych przestrzeni publicznych. Te 800 m/kw. powierzchni do tej pory, mimo centralnego położenia, było kompletnie bezużyteczne – stwierdza Bartłomiej Sienkiewicz.

Renowacja synagogi ma odbyć się na podstawie koncepcji przygotowanej m.in. przez dr Bartłomieja Zapałę. Według jego opinii budynek wraz z przyległym terenem ma stanowić nie tylko miejsce pamięci, ale również pełnić funkcję centrum edukacji, spotkań i debat.

Modernizacja terenu przed synagogą została zrealizowana dzięki rządowemu dofinansowaniu, które miasto otrzymało w ramach programu Polski Ład. Stworzenie tzw. Skweru Wolności oraz Wyspy Zrozumiani kosztowało 3 mln zł.

Idź do oryginalnego materiału