Kielce. Zakończono zieloną rewitalizację śródmieścia – posadzono ponad 32 tys. roślin

2 tygodni temu

Jak powiedział PAP rzecznik prezydenta Kielc Marcin Januchta, wykonawca zakończył prace we wszystkich lokalizacjach. w tej chwili realizowane są odbiory techniczne. W ramach wszystkich prac w śródmieściu posadzono ponad 32 tys. nowych roślin.

„Krzewy i drzewa potrzebują czasu, aby się rozrosnąć. Natomiast już teraz można dostrzec, iż te wszystkie cztery miejsca zdecydowanie zmieniły swoje oblicze, zyskały także nową funkcjonalność” – podkreślił Januchta.

Zielona rewitalizacja Rynku

Projekt przewidywał zieloną rewitalizację Rynku. Plac został częściowo odbrukowany – zdjęto granitowe płyty, a w ich miejscu utworzono rabaty z krzewami, bylinami i trawami. Posadzono m.in. kilkaset hortensji, wierzby purpurowe i świdośliwy. Dodatkowo w południowej i wschodniej części Rynku zasadzono dziewięć kilkumetrowych drzew – dąb szypułkowy i lipy drobnolistne. Do wszystkich doprowadzono specjalny systemem nawadniania.

Rośliny posadzono również przy fundamentach starego ratusza oraz bezpośrednio przed obecnym Urzędem Miasta. Nowe aranżacje roślinne i drzewa pojawiły się także na sąsiadującym z Rynkiem placu św. Tekli. Łącznie na głównym miejskim placu zasadzono około 12 tys. roślin.

Januchta zaznaczył, iż mimo zielonej rewitalizacji i zadrzewienia kieleckiego Rynku, miejsca dla restauratorów na prowadzenie ogródków gastronomicznych będzie więcej. W porównaniu do ubiegłego roku łączna powierzchnia ogródków na Rynku będzie większa o około 30 metrów kwadratowych.

Nie tylko Rynek

W ramach projektu przeprowadzono także rewitalizację ul. Bodzentyńskiej wraz z placem Św. Wojciecha. U zbiegu ulicy Kościuszki i Bodzentyńskiej zbudowano m.in. stalową pergolę, którą porastać mają rośliny pnące. W pobliżu placu Św. Wojciecha powstała nowa fontanna, a zasadzona roślinność ma symbolicznie wskazywać historyczny bieg rzeki Silnicy. Poza tym przebudowano chodniki i ustawiono elementy małej architektury – ławki, stojaki rowerowe i kosze.

Nowy plac zabaw przystosowany do dzieci z niepełnosprawnościami i wielofunkcyjna altana parkowa pojawiły się natomiast na skwerze im. Ireny Sendlerowej. Skwer został podzielony na dwie strefy funkcjonalne, relaksu i aktywnego wypoczynku. Zmienił się wygląd alejek spacerowych, które zyskały nową nawierzchnię. Zaprojektowano pergolę, która po zarośnięciu roślinnością będzie stanowić formę ochrony przed słońcem. Przygotowano także punkt informacyjno-edukacyjny poświęcony patronce skweru oraz specjalny regał do wymiany książek.

Z kolei na terenie przed dawną synagogą przy al. IX Wieków Kielc powstał Ogród Wolności – czyli nowo zaaranżowane dojście do zabytkowego budynku, w którym w przyszłości ma się mieścić miejsce pamięci kieleckich Żydów.

W ramach tej inwestycji w pasie rozdziały pomiędzy jezdniami zasadzono ponad dwa tysiące roślin, w tym ponad 20 drzew np. jesiony i jarzęby oraz żywopłoty, krzewy liściaste i iglaste m.in. tawuły, trzmieliny, kosodrzewiny.

32 tys. nowych roślin

W ramach wszystkich prac w śródmieściu zasadzono ponad 32 tys. nowych roślin, blisko 80 drzew. Na realizację inwestycji miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to ponad 21 mln zł, a dofinansowanie stanowiło 90 proc. kosztów.

Zielona rewitalizacja śródmieścia to jedno z założeń wpisujących się w plan adaptacji Kielc do zmian klimatu. Jego celem jest wzmocnienie odporności miasta na skutki obserwowanych i prognozowanych zjawisk m.in. gwałtownych opadów deszczu, czy utrzymujących się przez wiele dni upałów.

Idź do oryginalnego materiału