Ponad 200 firm z 10 państw prezentuje swoją ofertę podczas 24. edycji Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń stwierdził, iż Kielce są znakomitym miejscem do takiej prezentacji.
– Dzięki współpracy z Domem Aukcyjnym i Galerią Sztuki Art in House, po raz pierwszy stworzyliśmy wystawę współczesnej sztuki religijnej. To jedna z największych tego typu wystaw w Polsce od wielu lat. Ekspozycję tworzy 240 dzieł autorstwa ponad stu artystów z Polski i Ukrainy. W tej strefie sztuki możemy zobaczyć między innymi neowitraż „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Piotra Barszczowskiego, za który dostał złoty medal na Biennale we Florencji – powiedział prezes.
Ksiądz biskup Jan Piotrowski, podkreślił, iż targi SACROEXPO cieszą się dobrą opinią, co sprawia, iż do Kielc przyjeżdżają wystawcy jak i kapłani z całej Polski.
– Bardzo się cieszę, iż targi SACROEXPO wciąż utrzymują swoją dynamikę. Na targach można nie tylko zobaczyć wystawy, ale także uzyskać porady dotyczące nowych technologii i wyposażenia kościołów. To sprawia, iż Kielce pozostają głęboko w pamięci wszystkich uczestników, którzy tu są z nami. Każdego roku jest coś nowego, co warto zobaczyć – podkreślił biskup.
Arcybiskup Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, przypomniał, iż Targi SACROEXPO są znane na całym świecie.
– Kiedy 23 lata temu pierwszy raz byłem w Stanach Zjednoczonych poszedłem do supermarketu religijnego, który prowadzili emigranci, potomkowie Łemków w Chicago. Zapytali mnie skąd jestem, więc odpowiedziałem, iż z Kielc. Odpowiedzieli, iż znają to miasto, bo tam odbywa się SACROEXPO i dzięki temu wydarzeniu podpatrują oni co nowego dzieje się w sztuce sakralnej – powiedział arcybiskup.
Biskup Marian Florczyk, podkreślił iż Targi SACROEXPO dają możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, nowymi technikami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Jednocześnie podkreśla, jak ważne jest wykształcenie własnej indywidualnej wrażliwości.
– jeżeli chodzi o sztukę sakralną, możemy zauważyć kontynuację tradycji m.in. w obrazach, rzeźbach. Dzięki SACROEXPO każdy może zaspokoić swoje pragnienia artystyczne, kupując sakralne przedmioty, książki czy szaty liturgiczne, które cechuje zwykle wysoka jakość estetyczna. Ważne jest, abyśmy sami wykształcili w sobie wrażliwość na wnętrza budynków sakralnych. Dlatego warto docenić piękno i estetykę, a także duchowość i refleksję, jakie te miejsca przynoszą – podkreślił biskup.
W otwarciu uczestniczył też senator Krzysztof Słoń, który nie ukrywał, iż są to jego jedne z ulubionych targów.
– Tu łączy się aspekt materialny naszej wiary i kościoła z jego duchowością. Co roku poszukujemy też balansu pomiędzy tymi dwiema rzeczywistościami. Uwielbiam patrzeć jak następują zmiany w odbiorze wiary i iż są tu też ludzie, którzy troszczą się o to co przejęliśmy po naszych przodkach – powiedział senator.
W wydarzeniu wziął udział wojewoda świętokrzyski. Zbigniew Koniusz zwracał uwagę na piękno i bogactwo ekspozycji.
– Wydaje mi się, iż właśnie o to chodzi, ponieważ jako ludzie pragniemy kultywować i rozwijać naszą religię w pięknym otoczeniu. Kielce stają się coraz bardziej „mini Watykanem”, gdzie możemy spotkać wystawców z różnych dziedzin, od organizacji charytatywnych po twórców świec. To wszystko jest związane z kultem religijnym. Ludzie od wieków tworzyli i ofiarowali piękne miejsca przeznaczone do liturgii – dodał wojewoda.
Targi SACROEXPO potrwają do środy (21 czerwca) na terenie Targów Kielce.