Wybory prezydenckie 2025 r to najważniejsze wydarzenie w świecie polskiej polityki w tym roku. Emocjonuje się nimi większość Polaków, od Gdańska po Katowice. Zgłaszanie kandydatów już dawno się zakończyło i wiele wskazuje na to, iż wyborcy do lokalu wyborczego będą musieli pójść dwa razy. Bardzo prawdopodobna jest bowiem druga tura wyborów prezydenckich. Kiedy się odbędzie? Kto się do niej dostanie?
Harmonogram wyborów prezydenckich 2025
Wybory prezydenckie to wbrew pozorom nie tylko 2025 r. O ich organizacji i rozstrzygnięciach dyskutuje się już bowiem od wielu miesięcy i dyskutować będzie jeszcze długo po. Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej pracę do wykonania mają nie tylko w dniu głosowania, ale już wiele tygodni wcześniej, bo wybory prezydenckie 2025 r to wielka machina biurokratycznych procedur. Jakich?
Wszystko zapoczątkował marszałek sejmu Szymon Hołownia. Ogłosił postanowienie o zarządzeniu wyborów (nastąpiło to 15 stycznia). Pierwszy etap to zawiadamianie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (czas był do 24 marca). Dodatkowy tydzień był na powołanie okręgowych komisji wyborczych, po którym kolejny krok to zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej (100 tys. podpisów do 4 kwietnia). Kolejne kroki są zaś standardowo niezmienne i związane bezpośrednio z wyborcami. To składanie wniosków, by móc głosować w miejscu pobytu czy zmienić miejsce głosowania. Są to kwestie związane m.in. z wojskowymi, strażą graniczną czy służbą więzienną, którzy pełnią służbę w systemie skoszarowania (czyli poza domem). Dodatkowo następuje też wtedy utworzenie odrębnych obwodów głosowania w takich miejscach, jak zakłady lecznicze, zakłady karne, domy pomocy społecznej itp. To także czas na zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego, a także aspekty wyborców niepełnosprawnych.
Kwiecień to również czas związany z obwodami wyborczymi, np. zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych (przez pełnomocników komitetów wyborczych) czy podanie informacji o miejscu i granicach obwodów głosowania utworzonych na ten czas oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych (potem następuje powołanie obwodowych komisji wyborczych). PKW zaznaczyła też, iż w maj to czas nieodpłatnych materiałów wyborczych, które członkowie komitetów wyborczych mogą transmitować w mediach publicznych. Zakończenie kampanii wyborczej 2025 r to północ z dnia 16 na 17 maja, po czym następuje moment rozpoczęcia ciszy wyborczej, kiedy każda agitacja wyborcza jest karana. Wybory prezydenckie 2025 r w Polsce zaplanowano na 18 maja 2025 r.
Kto kandyduje na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Osoby, które chcą zostać prezydentem RP, swoją przygodę z wyborami 2025 r zaczęły na utworzeniu komitetu wyborczego. Potem był moment rejestracji komitetu wyborczego i rejestracji kandydata, ale to jeszcze kilka znaczyło. najważniejsze w każdych wyborach jest bowiem zebranie 100 tysięcy podpisów przez kandydata, co ma legitymować jego osobę przed rozpoczęciem faktycznej kampanii wyborczej. To, kto będzie możliwy do wybrania w trakcie spaceru do lokalu wyborczego, najlepiej opisują sondaże prezydenckie, które wymieniają takich polityków, jak:
- Artur Bartoszewicz (bezpartyjny, popierany przez Społeczny Interes)
- Magdalena Biejat (Lewica)
- Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej)
- Szymon Hołownia (kandydat Trzeciej Drogi, obecny marszałek sejmu)
- Marek Jakubiak (Wolni Republikanie)
- Sławomir Mentzen (Konfederacja Wolność i Niepodległość, Nowa Nadzieja)
- Karol Nawrocki (bezpartyjny, popierany przez PiS)
- Krzysztof Stanowski (bezpartyjny)
- Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej)
- Adrian Zandberg (partia Razem)
Kiedy będzie wiadomo, czy jest druga tura?
Wybory prezydenckie to wybory indywidualne, w których głosuje się na konkretnego kandydata. W 2025 r wybory odbędą się 18 maja, a stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej obejmie ten, kto w dniu głosowania zyska co najmniej 50 procent oddanych głosów. Nie będzie o to jednak łatwo. Od samego początku wszystkie sondaże wskazują bowiem, iż do rozstrzygnięcia wyborów potrzebna będzie druga tura. Dochodzi do niej w sytuacji, gdy żaden z polityków nie zdobędzie wspomnianych 50 procent głosów. W takim przypadku do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy w dniu głosowania w granicach obwodów głosowania zdobyli największą liczbę głosów. Taki scenariusz miał miejsce w czterech poprzednich wyborach, które wygrywali Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski oraz dwukrotnie Andrzej Duda. Jedynym, który nie potrzebował drugiej tury za czasów III RP (po upadku komunizmu), był Aleksander Kwaśniewski w 2000 roku, zdobywając prawie 54 procent.
Kiedy więc będzie wiadomo, iż potrzebna będzie druga tura? Kiedy poznamy wyniki pierwszej. Należy jednak spodziewać się, iż do niej dojdzie. Wg wszelkich spekulacji ma się do niej dostać Rafał Trzaskowski oraz ktoś z duetu Karol Nawrocki – Sławomir Mentzen. Typy na drugą turę wyborów nie są łatwe do przewidzenia, ale za to wiemy, kiedy ewentualnie miałaby się ona odbyć – będzie to 1 czerwca 2025 r. Nie będzie potrzebne wówczas żadne specjalne składanie wniosków o zarejestrowanych kandydatach, bo rywalizujący duet będzie znany. Wybory prezydenckie wygra ten, kto zdobędzie więcej głosów – trzeciej tury nie będzie.