KHIMOD pozyskuje 23 mln euro na rozwój technologii e-paliw i dekarbonizacji przemysłu

enerad.pl 2 dni temu

Kluczowe inwestycje na rzecz dekarbonizacji

2 lipca 2025 roku KHIMOD ogłosił zamknięcie rundy finansowania na kwotę 23 milionów euro. W nową fazę rozwoju firma wchodzi ze wsparciem dwóch strategicznych inwestorów – funduszu SPI (Sociétés de Projets Industriels) zarządzanego przez Bpifrance w ramach programu France 2030 oraz funduszu Industrial Decarbonization Fund prowadzonego przez Audacia. Dotychczasowy udziałowiec ALCEN również potwierdził swoje zaangażowanie w projekt.

KHIMOD opracowuje i wdraża technologię niskowęglowej syntezy chemicznej, przetwarzając zrecyklingowany CO₂ i niskoemisyjny wodór w e-metan, e-metanol i zrównoważone paliwo lotnicze (e-SAF). Sercem tej technologii są własne wymienniki ciepła pełniące funkcję reaktorów, produkowane w zakładzie firmy w Wissous pod Paryżem.

Wysokowydajna technologia dla trudnych sektorów

Rozwiązania KHIMOD wpisują się w światowy trend power-to-x, czyli konwersji energii elektrycznej (np. z OZE) w nośniki energii chemicznej. Technologia oparta na monolitycznych reaktorach pozwala na pracę w ekstremalnych warunkach ciśnienia i temperatury, zapewniając przy tym bezpieczeństwo, modułowość i wysoką sprawność.

Spółka realizuje aktualnie kilka flagowych projektów demonstracyjnych:

  • THOR (Francja) – e-metanol z CO₂ i wodoru, we współpracy z dużym graczem przemysłowym. Celem jest szybkie wdrożenie na istniejącej infrastrukturze.
  • PEGASUS (Włochy) – e-metan z bio-CO₂ i zielonego wodoru, który trafi do lokalnej sieci gazowej. Partnerami są Hydroalp i SGI.
  • AVEBIO (Francja) – pierwszy w kraju pilotażowy zakład produkcji e-SAF z biogenicznego CO₂, planowany na drugą połowę 2025 roku.

Nowy rozdział w rozwoju KHIMOD

Jak podkreśla prezes KHIMOD Nicolas Serrie:

To finansowanie pozwoli nam zintensyfikować rozwój przemysłowy i przyspieszyć wdrażanie naszych innowacyjnych rozwiązań opartych na zielonym wodorze i syngazie”.

Spółka wdroży teraz nowy model zarządzania z udziałem rady dyrektorów, w której zasiądą przedstawiciele inwestorów, kadry zarządzającej i niezależni eksperci wspierający długofalową strategię firmy.

W ocenie Magali Joëssel, dyrektor funduszu SPI, inwestycja w KHIMOD wspiera industrializację przełomowych technologii i wpisuje się w cel France 2030, jakim jest uczynienie z Francji lidera niskoemisyjnego przemysłu.

Z kolei Vincent Brillault z Audacia zwraca uwagę na unikatowy sposób montażu reaktorów KHIMOD, wywodzący się z programu ITER:

To nasza pierwsza inwestycja w sektor e-SAF. Ta technologia znacząco obniża koszty i przyspiesza wdrożenie produkcji paliw syntetycznych”.

Wyróżnienia i plany rozwoju

KHIMOD planuje kolejne wdrożenia przemysłowe oraz poszerzanie zastosowania technologii w sektorze chemii precyzyjnej. Spółka została niedawno uhonorowana nagrodą Process Intensification Award for Industrial Innovation przyznawaną przez EFCE i Europic podczas konferencji EPIC 2025 w Atenach.

Dzięki silnej sieci partnerstw z przemysłem, uczelniami i firmami inżynieryjnymi, KHIMOD umacnia swoją pozycję jako jeden z liderów europejskiej dekarbonizacji przemysłu i produkcji e-paliw.

Zobacz również:
  • Finlandia uruchamia pierwszą przemysłową produkcję eMetanu
  • INERATEC uruchamia ERA ONE – największą w Europie fabrykę e-paliw
  • Polskie e-paliwa dla lotnictwa? ORLEN i polskie uczelnie łączą siły

Źródło: KHIMOD

Idź do oryginalnego materiału