Większa elastyczność w inwestycjach energetycznych
Komisja Europejska planuje bardziej elastyczne podejście do inwestycji w gaz i atom – poinformował premier Donald Tusk po spotkaniu z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen w Gdańsku. Nowe podejście ma pomóc w stabilizacji systemu elektroenergetycznego, zwłaszcza przy rosnących inwestycjach w odnawialne źródła energii (OZE).
Elektrownie gazowe jako stabilizacja dla OZE
Podczas konferencji premier Donald Tusk podkreślił, iż Polska nie rezygnuje z inwestycji w zieloną energię, ale równocześnie potrzebuje stabilnych źródeł.
„Będziemy potrzebowali gazowych elektrowni po to, żeby ustabilizować sytuację, kiedy tak dużo inwestujemy w odnawialne źródła energii” – powiedział Tusk.
Wskazał również, iż elektrownie jądrowe, choć najważniejsze dla przyszłości Polski, nie zapewnią stabilności systemu w najbliższym czasie.
„Jest zupełnie oczywiste, iż przyszłe elektrownie jądrowe w Polsce to nie jest recepta na teraz (…), pierwszy prąd popłynie z nich o wiele za późno” – dodał premier.
Szefowa KE zapewniła, iż Bruksela będzie pracować nad ułatwieniami i bardziej elastycznym podejściem do inwestycji w gaz. „Komisja rozumie, iż to sprzyja większym inwestycjom w OZE” – zaznaczył Tusk.
Atom i gaz jako fundamenty europejskiej energetyki
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen potwierdziła, iż Unia Europejska będzie potrzebować zarówno gazu, jak i atomu w podstawie systemu energetycznego.
„Jestem przekonana, iż będziemy długo potrzebować podstawy albo z energią jądrową, albo z gazem, a do tego odnawialne źródła energii” – powiedziała von der Leyen.
Podkreśliła, iż energia jądrowa i OZE zwiększają niezależność Europy, obniżają koszty energii i tworzą miejsca pracy.
Mimo bardziej elastycznego podejścia, UE nie zmienia swojego celu klimatycznego:
„Europa pozostaje na ścieżce do celu neutralności klimatycznej w 2050 roku, bo nasze dzieci nigdy by nam nie wybaczyły, gdybyśmy nie działali teraz” – zaznaczyła szefowa KE.
Inteligentne sieci i repowering elektrowni wiatrowych
KE zapowiedziała także wsparcie dla modernizacji sieci elektroenergetycznych. Nowe inwestycje mają sprawić, iż będą one bardziej inteligentne i dostosowane do rosnącego udziału OZE.
Premier Tusk poinformował również o kończeniu prac legislacyjnych nad repoweringiem elektrowni wiatrowych na lądzie. Oznacza to, iż w miejsce starych turbin będzie można stawiać nowe, bardziej wydajne jednostki, co pozwoli na zwiększenie produkcji energii odnawialnej bez zajmowania nowych terenów.
Czy elastyczniejsze podejście KE przyspieszy inwestycje w Polsce? To pytanie pozostaje otwarte, ale rząd liczy na to, iż nowe regulacje ułatwią realizację planów dotyczących zarówno gazu, jak i odnawialnych źródeł energii.