KE wzywa Polskę do wycofania dopłat do kotłów na węgiel i gaz – są też zarzuty ws. rynku energii

enerad.pl 2 dni temu

Brak pełnej transpozycji przepisów o nowym rynku energii – KE interweniuje

Komisja Europejska wysłała wezwania do 26 państw UE, w tym do Polski, za brak pełnej transpozycji nowelizowanej dyrektywy (UE) 2024/1711, która reformuje zasady funkcjonowania rynku energii elektrycznej. Termin wdrożenia przepisów (z wyjątkiem dotyczących wolnego wyboru dostawcy i współdzielenia energii) minął 17 stycznia 2025 r.

Reforma miała na celu zmniejszenie uzależnienia cen prądu od paliw kopalnych i lepszą ochronę odbiorców – zarówno gospodarstw domowych, jak i firm.

„Reformowany rynek energii ma zapewnić bardziej przewidywalne ceny prądu, lepiej odzwierciedlające koszty produkcji z OZE” – podkreśla Komisja w komunikacie.

Zakaz dopłat do kotłów na paliwa kopalne: 9 państw, w tym Polska, w ogniu krytyki

Komisja zarzuca dziewięciu państwom, w tym Polsce, niewdrożenie art. 17(15) z nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD – 2024/1275). Chodzi o brak przepisów krajowych, które od 1 stycznia 2025 r. zakazują wsparcia finansowego dla montażu samodzielnych kotłów na paliwa kopalne.

Dyrektywa EPBD zakłada stopniową dekarbonizację budownictwa do 2050 roku. KE wzywa do pilnej transpozycji wymagań i przypomina o konsekwencjach braku działania.

Problemy z DORA: Polska znów na liście

Polska znalazła się także wśród 13 państw, które nie wdrożyły w terminie dyrektywy DORA (UE) 2022/2556, ustanawiającej jednolite zasady odporności operacyjnej podmiotów sektora finansowego. Regulacja miała być transponowana do 17 stycznia 2025 r.

DORA dotyczy m.in. banków, firm inwestycyjnych i ubezpieczycieli, i ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa cyfrowego w całej UE.

Braki w przepisach o transporcie drogowym i bezpieczeństwie żywności

Dodatkowo KE wystosowała formalne upomnienia do:

  • 16 państw (w tym Polski) za brak transpozycji dyrektywy delegowanej 2024/846 dotyczącej naruszeń w transporcie drogowym,
  • 5 państw za niewdrożenie przepisów dotyczących stosowania 2-metylooksolanu jako rozpuszczalnika ekstrakcyjnego w produkcji żywności (dyrektywa 2023/175).

Co dalej?

Wszystkie państwa członkowskie, które otrzymały wezwania do usunięcia uchybienia, mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i poinformowanie Komisji o przyjętych środkach. W przypadku braku zadowalającej reakcji, KE może wystosować tzw. uzasadnioną opinię, a finalnie skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Źródło: KE.

Idź do oryginalnego materiału