

Komisja Europejska nie rezygnuje ze swojego pomysłu, aby zorganizować w Polsce tzw. okrągły stół przed wyborami prezydenckimi. Rzecznik KE Thomas Regnier poinformował, iż Bruksela jest gotowa rozmawiać na ten temat, jeżeli rząd Donalda Tuska zawnioskuje w tej sprawie.
Rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier poinformował na briefingu prasowym w Brukseli, iż KE jest przez cały czas otwarta na rozmowy o zorganizowaniu tzw. okrągłego stołu przed wyborami prezydenckimi w Polsce pod warunkiem, iż zawnioskują o to polskie władze.
Na pytanie dziennikarzy czy KE planuje współpracować z polskimi władzami, by przeciwdziałać dezinformacji wyborczej, podobnie jak współpracowała z władzami niemieckimi przed tamtejszymi wyborami parlamentarnymi, Regnier przekazał, iż KE przez cały czas deklaruje swoją gotowość w tej kwestii.
Rzecznik zaznaczył jednak, iż jeżeli chodzi o samą procedurę zorganizowania „okrągłego stołu” lub przedwyborczego „stres testu”, czyli symulacji przebiegu wyborów, to jest to przeprowadzane na wniosek władz krajowych i przy udziale krajowych koordynatorów ds. usług cyfrowych w państwach członkowskich, w których realizowane są lub mają się odbyć wybory.
O zorganizowanie okrągłego stołu przed lutowymi wyborami parlamentarnymi w Niemczech zawnioskował do nas Berlin. O to samo poprosiły nas też władze rumuńskie. jeżeli i Polska wystąpi z takim wnioskiem, to z chęcią weźmiemy w tym udział
— powiedział rzecznik KE.
Tzw. okrągłe stoły, czyli dobrowolne spotkania z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, władz państwa, gdzie realizowane są wybory, przedstawicieli platform internetowych i innych interesariuszy, w tym organizacji społecznych, są organizowane rutynowo przed elekcjami w państwach członkowskich. Dają one uczestnikom możliwość wymiany informacji na temat gotowości do wyborów, potencjalnych problemów przed wyborami oraz współpracy z władzami, ekspertami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego.
KE organizowała okrągłe stoły m.in. przed wspomnianymi już wyborami w Rumunii, Niemczech, a także w Słowacji, Luksemburgu, Austrii i przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Temat okrągłego stołu w marcu wywołał kontrowersje w Polsce po tym, gdy komisarz UE ds. cyfrowych Henna Virkkunen powiedziała w wywiadzie dla „Deutsche Welle”, iż KE zastanawia się nad zorganizowaniem okrągłego stołu także przez wyborami prezydenckimi w Polsce. Doniesienia te skrytykowała opozycja, a prezes PiS Jarosław Kaczyński zarzucił Komisji Europejskiej wprost, iż chce „unieważnić wybory w Polsce”.
Na początku kwietnia polskie Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, iż nie planuje organizacji okrągłego przed wyborami prezydenckimi. Resort wskazał też, iż największe kompetencje w reagowaniu na dezinformację ma instytut NASK oraz iż już ustalono wewnętrzne procedury na wypadek incydentów.
Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce 18 maja, a ich ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca br.
CZYTAJ TAKŻE:
tkwl/PAP