KE deklaruje 10 mld euro wsparcia dla państw objętych powodzią. 5 mld euro dla Polski

3 godzin temu

– Potrzebowaliśmy dokładnie 45 minut, żeby uzgodnić nasze oczekiwania i żeby uzyskać satysfakcjonujące nas deklaracje ze strony Komisji Europejskiej – powiedział po spotkaniu, podczas wspólnej konferencji prasowej premier Tusk.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Lyen zapewniła natomiast, iż Unia Europejska stoi u boku Polski i innych dotkniętych powodzią krajów.

Dodała też, iż trzeba połączyć siły, by stawić czoło żywiołowi, i iż “serce łamie się”, gdy widzi się dewastujący wpływ powodzi. Podkreśliła, iż rozmowy z szefami rządów państw dotkniętych powodzą dotyczyły tego, jak można najszybciej pomóc.

Środki z Funduszu Spójności

Szefowa KE wskazała, iż komisja do wsparcia poszkodowanych państw może wykorzystać systemowe źródła. Zalicza się do nich unijny Fundusz Solidarności, zaprojektowany właśnie do reagowania w tego typu sytuacjach kryzysowych. Pieniądze z tego funduszu mogą posłużyć do odbudowy zniszczonych i uszkodzonych dróg, autostrad, linii kolejowych, mostów i innej infrastruktury.

Ursula von der Leyen podkreślała też, iż wie – widząc skalę zniszczeń – iż te pieniądze nie wystarczą.

– Dlatego wspólnie omawialiśmy pójście dalej, jeżeli chodzi o Fundusz Spójności z maksymalną elastycznością i szybkością, to są priorytety – wyjaśniała szefowa KE. – Dlatego zmobilizowany zostanie Fundusz Spójności, tak by można było go wykorzystać elastycznie, w sposób dostosowany do potrzeb konkretnego kraju i tam, gdzie te potrzeby są największe – przekazała przewodnicząca komisji.

Fundusze bezpośrednio do poszkodowanych państw

W planach jest “niecodzienne” jak to określiła Ursula von der Leyen, zastosowanie środków z Funduszu Spójności. zwykle projekty realizowane przez państwa członkowskie z tego Funduszu, służącego przede wszystkim niwelowaniu różnic w rozwoju między państwami UE, zwłaszcza w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i transportu, są przez nie współfinansowane. Ponadto, zwykle nie są finansowane bezpośrednio z funduszy unijnych, ale przez państwo, które potem otrzymuje stosowną rekompensatę z FS.

Wczoraj Ursula von der Leyen poinformowała natomiast, iż w przypadku wsparcia odbudowy po powodzi przewidziane jest prefinansowanie, czyli iż poszczególne kraje dostaną fundusze, które będzie można wykorzystać na inwestycje.

– Nie ma tutaj współfinansowania, będzie natomiast stuprocentowe finansowanie, ponieważ czas jest wyjątkowy, to i działania muszą być wyjątkowe – zapewniła szefowa KE. – 10 miliardów euro można wykorzystać z Funduszu Spójności dla krajów, które dotknęła powódź i to jest nasza reakcja kryzysowa.

Przewodnicza KE zapewniła o wsparciu Unii Europejskiej w najbliższych miesiącach i latach przy odbudowie po zniszczeniach powodziowych.

– Każdy z nas będzie odpowiadał za plany odbudowy naszych państw po powodzi, w różnym wymiarze – powiedział natomiast premier Donald Tusk i zaznaczył, iż że każdy z trzech państw jest dotknięty powodzią “w różnym wymiarze”. – Łącząc pieniądze polskie, europejskie i samorządowe środki, będziemy prezentowali program odbudowy wszystkich terenów popowodziowych tak, aby wszyscy dotknięci tą katastrofą mieli pełne wsparcie – zapewnił premier RP.

5 mld euro dla Polski

Powyższą informację w mediach społecznościowych rozwinął Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (premiera) Jan Grabiec, który przekazał, iż Polska dostanie aż połowę pieniędzy z tej puli. We wpisie Szefa Kancelarii Prezesa RM w mediach społecznościowych czytamy, że: “Premier Donald Tusk zorganizował błyskawiczny szczyt państw dotkniętych powodzią z udziałem premierów Czech, Słowacji, kanclerza Austrii oraz przewodniczącej komisji europejskiej Ursuli von der Leyen. Efekt: 10 miliardów euro (z tego 5 mld euro w Polsce), z Funduszu Spójności na preferencyjnych warunkach zostaje uruchomionych na odbudowę po powodzi”.

7 państw objętych powodziami

Dodajmy, iż nie tylko Polska, Czechy, Słowacja i Austria zmagają się ze skutkami wielkich ulew, które spadły na środkową Europę w ubiegłym tygodniu. Dotknięte nimi są też m.in. Rumunia, Węgry i wschodnie Niemcy.

Zalane tam zostało wiele miejscowości, zniszczona infrastruktura warta miliardy euro. W dotkniętych przez żywioł krajach zginęło kilkadziesiąt osób.

Więcej o unijnych mechanizmach wsparcia w artykule:

Parlament Europejski za zwiększeniem funduszy dla powodzian

Idź do oryginalnego materiału