Dziś, 10 kwietnia 2025 roku, mija dokładnie 15 lat od katastrofy smoleńskiej – jednej z najtragiczniejszych kart w najnowszej historii Polski. W wyniku wypadku rządowego samolotu Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, przedstawiciele władz państwowych, dowódcy wojska, duchowni oraz członkowie rodzin katyńskich.
Poranek, który wstrząsnął Polską
Do katastrofy doszło podczas próby lądowania na lotnisku wojskowym Smoleńsk-Siewiernyj. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Tragiczne informacje, które napływały z Rosji, sparaliżowały kraj. Przez kolejne dni w Polsce trwała narodowa żałoba, a setki tysięcy ludzi gromadziły się w miejscach pamięci.
Obchody w całym kraju
Z okazji 15. rocznicy zaplanowano szereg uroczystości w całej Polsce – zarówno o charakterze państwowym, jak i lokalnym. W wielu miejscowościach oddaje się hołd ofiarom poprzez składanie kwiatów i zapalanie zniczy na grobach osób, które poniosły śmierć w katastrofie.
Katowice
W stolicy województwa śląskiego hołd oddano senator Krystynie Bochenek, jednej z ofiar katastrofy. Wojewoda Marek Wójcik złożył kwiaty na jej grobie na Cmentarzu przy ul. H. Sienkiewicza.
Będzin
Wicewojewoda Michał Kopański odwiedził cmentarz przy kaplicy św. Tomasza Becketa, gdzie spoczywa poseł Grzegorz Dolniak.
Częstochowa
Wicewojewoda Adam Zaczkowski złożył kwiaty na grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego na cmentarzu Kule.
Uroczystości w Warszawie
W stolicy, jak co roku, rocznicowe obchody rozpoczęły się wcześnie rano. Prawo i Sprawiedliwość, które tradycyjnie organizuje własne wydarzenia upamiętniające katastrofę, rozpoczęło dzień mszą świętą o godz. 8 w kościele seminaryjnym. O 8:41 – w godzinie katastrofy – zaplanowano Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Następnie politycy PiS złożą kwiaty przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego.
Około godz. 9:15 prezes PiS Jarosław Kaczyński wygłosił krótkie oświadczenie na Placu Piłsudskiego.
Po południu, o godz. 16, z Placu Trzech Krzyży wyruszył XIV Marsz z Portretami, organizowany przez Stowarzyszenie Solidarni 2010. Trasa marszu prowadziła ulicą Nowy Świat na Plac Piłsudskiego i pod Kolumnę Zygmunta.
Dzień zakończy wieczorna msza święta w intencji ofiar w archikatedrze warszawskiej o godz. 19, z udziałem pary prezydenckiej – Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Po mszy zaplanowano Marsz Pamięci oraz wystąpienie prezesa PiS o godz. 21 przed Pałacem Prezydenckim.
15 lat później – pamięć wciąż żywa
Choć od katastrofy minęło już półtorej dekady, pamięć o ofiarach jest przez cały czas silna – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w świadomości wielu Polaków. Rocznica Smoleńska niezmiennie wywołuje emocje i prowokuje do refleksji – o państwowości, służbie publicznej, ale też o odpowiedzialności i wspólnej pamięci.