Snus podczas wywiadów?
Według doniesień Wirtualnej Polski pojawiły się podejrzenia, iż Karol Nawrocki 6 maja mógł zażywać snus podczas wywiadu z Bogdanem Rymanowskim. Podobne relacje zdawali również inni dziennikarze. "Kiedy przeprowadzałem wywiad z Karolem Nawrockim dla 'Rzeczpospolitej', też przyjmował snus. Chyba choćby z dwa razy w trakcie niespełna dwóch godzin rozmowy. Wygląda specyficznie, tym bardziej podczas debaty telewizyjnej, ale w sumie to nic niezwykłego. Nie szukałabym sensacji" - napisał Jacek Nizinkiewicz. "U nas na wywiadzie dwukrotnie to zrobił. Albo dwukrotnie zauważyliśmy, bo może zrobił więcej razy. Zastanawialiśmy się wtedy w reżyserce, o co chodzi. Ale popytaliśmy i okazało się, iż to te torebki z nikotyną" - napisała Joanna Pinkwart z Kanału Zero.
REKLAMA
Karol Nawrocki zażywał snus podczas debaty
Karol Nawrocki zwrócił na siebie szczególną uwagę podczas piątkowej (23 maja) debaty prezydenckiej z Rafałem Trzaskowskim organizowanej przez TVP, Polsat i TVN, ponieważ kamery uchwyciły, jak zbliżał coś do swojej twarzy. Później szef sztabu kandydata Paweł Szefernaker wyjaśnił, iż był to snus. Głos w tej sprawie zabrał również Karol Nawrocki. - Bardzo się cieszę, iż wywołało to zainteresowanie opinii publicznej. Czytałem komentarze, które dotykały tego tematu. Chciałem zaprosić jutro, żeby wyjaśnić tę sytuację, Rafała Trzaskowskiego i naszych najbliższych współpracowników (...) Myślę, iż dzisiaj opinia publiczna ma prawo wiedzieć, jaki jest nasz stan zdrowia i jakie są substancje w naszych organizmach - powiedział prezes IPN w RMF24.
Zobacz wideo Nawrocki zrobił to podczas debaty! Uchwyciły to kamery
Snus może negatywnie wpływać na zdrowie
Snusy dzielą się na dwa rodzaje: tytoniowe i beztytoniowe. Warto zaznaczyć, iż sprzedaż pierwszych z nich jest w Polsce nielegalna. Jak wskazał sanepid, niezależnie od rodzaju produkty te dostarczają do organizmu nikotynę w wysokich dawkach (1 snus ma około 50-60 mg nikotyny, a papieros około 10-20 mg), co może prowadzić do uzależnienia. Nie jest to jednak jedyna konsekwencja dla zdrowia, która może wynikać z przyjmowania tej substancji. Osoby, które ją zażywają, są bowiem bardziej narażone na wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów, zaburzeń pracy mózgu oraz uszkodzeń błon śluzowych jamy ustnej.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: "Tajemniczy gest Nawrockiego na debacie prezydenckiej. Tłumaczy się i zaprasza Trzaskowskiego". Źródła: Wirtualna Polska, Rymanowski Live (YouTube 1:03:52), Jacek Nizinkiewicz (X), RMF24 (YouTube), Paweł Szefernaker (X), Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Aleksandrowie Kujawskim