Karol Nawrocki – barbarzyńca i poplecznik burzycieli pomników z okresu II wojny światowej

wiernipolsce1.wordpress.com 5 dni temu

Niszczenie pomników „polskich komunistów” i radzieckich wyzwolicieli Polski jest „cacy”, niszczenie pomników członków OUN/UPA jest „fe”

Pomniki upamiętniające ludzi lub wydarzenia – obojętnie, czy utrwalają w pamięci pokoleń akty chluby, czy tragedii, akty heroizmu, czy upadku i nikczemności – są dokumentacją doświadczeń narodów, a choćby ludzkości. Należą do historii cywilizacji ludzkiej. Niszczenie pomników, a groby poległych, czy zamordowanych – żołnierzy lub cywilów, są szczególnym ich rodzajem – to symbol upadku cywilizacyjnego i przejaw barbarzyństwa. Pomniki są bowiem pamiątką lub przestrogą -wytyczającymi drogę ku lepszej przyszłości ludzi, narodów, ludzkości. Kto tego nie rozumie i niszczy pomniki, ten w pewien sposób wyklucza się z grona istot rozumnych, czujących, obdarzonych geniuszem i fenomenem człowieczeństwa przez duże C.

PZ

———–

Ukraińskie groby zniszczone przez polskich nacjonalistów. Nie zapominajmy o nich
Specjalnie były zniszczone – grób, pomnik. Nie tylko rozbito tablicę z nazwiskami. Również zdewastowano i rozbito krzyż – przypominała w niedzielę 3 listopada Izabella Chruślińska w Monasterzu. Przedstawiciele polskich środowisk obywatelskich zaprosili Ukraińców z Polski i z Ukrainy do Werchraty i Monasterza w województwie podkarpackim, gdzie w 2015 i w 2016 roku polscy nacjonaliści zniszczyli ukraińskie groby.

Zgodnie z ukraińską tradycją w nieistniejącej wsi zebrani zawiązali na drzewach w lesie wokół zbiorowej mogiły żołnierzy UPA zamordowanych przez oddziały NKWD ukraińskie ‚rusznyki’. Na byłym greckokatolickim, a w tej chwili rzymskokatolickim cmentarzu w Werchracie, gdzie w październiku 2016 roku polscy nacjonaliści podczas akcji dewastowania grobu zabitych w różnych okolicznościach Ukraińców rozbili również krzyż, postawiono nowy dębowy krzyż.
– Nie chcemy, aby historia się powtórzyła. Bo była tragiczna pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Chcemy budować dzisiaj i przyszłość na tych wartościach, które zawsze były nam bliskie – można było usłyszeć w Monasterzu.

https://wyborcza.pl/10,82983,25375419,ukrainskie-groby-zniszczone-przez-polskich-nacjonalistow-nie.html

———————————–

Oblali komunistyczny pomnik. Sąd umorzył sprawę
Historyczna prawda zatriumfowała przed sądem. Sprawa trzech młodych mężczyzn, którzy we wrześniu ubiegłego roku oblali farbą komunistyczny pomnik w Rząbcu została umorzona.

Byli oni oskarżeni o czyn z artykułu 261. Kodeksu Karnego: ,,Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Dziś, po dwóch wcześniejszych rozprawach, włoszczowski Sąd Rejonowy ogłosił wyrok w tej sprawie. Została ona umorzona ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu. Sędzia stwierdził, iż przestępstwem nie jest oblanie farbą pomnika wpisanego na listę dekomunizacyjną. Takiego też rozstrzygnięcia domagała się obrona.

– Pomimo tego, iż weszła w życie ustawa dekomunizacyjna i sejm RP uznał przez uchwałę, iż NSZ dobrze przysłużył się Polsce, taki obiekt przez cały czas widnieje w miejscu publicznym. Wraz z kolegami poczuliśmy bezsilność wobec bierności władz lokalnych na taki stan rzeczy i postanowiliśmy zamanifestować to, iż nie podoba nam się ten pomnik, który szkaluje dobre imię NSZ. Kilkukrotnie zgłaszaliśmy wnioski o usuniecie tego obiektu, niestety bez odzewu ze strony samorządu. Braliśmy czynny udział w realizacji filmu pt.,,Bitwa pod Rząbcem”, który odkłamuje wydarzenia jakie miały miejsce w 1944 roku w Rząbcu. Co roku realizowane są w tej miejscowości uroczystości, które gromadzą miejscową ludność. Bywał na nich także ambasador federacji Rosyjskiej – powiedział nam przed poprzednią rozprawą jeden z oskarżonych.

Obwinionych od początku wspierały liczne środowiska patriotyczne, m.in. senator Jan Żaryn, czy opozycjoniści z czasów PRL – Eugeniusz Szostak, Adam Słomka, Witold Szałankiewicz i Józef Filipek. Ich obrony podjął się Instytut ,,Ordo Iuris”.

(…)

https://medianarodowe.com/2018/03/06/oblali-komunistyczny-pomnik-sad-umorzyl-sprawe/

Rząbiec: Pomnik komunistycznej propagandy wreszcie usunięty
Sprawa komunistycznego pomnika w świętokrzyskim Rząbcu od dawna budziła duże emocje. Wreszcie udało się zlikwidować haniebny monument. Dokonało tego… opiekujące się nim stowarzyszenie.

Przypomnijmy, 8 września 1944 r. w okolicach Rząbca doszło do starcia Brygady Świętokrzyskiej NSZ z oddziałem AL Tadeusza Grochala ,,Tadka Białego” i towarzyszącymi im radzieckimi skoczkami. Przyczyną bitwy było wzięcie do niewoli patrolu Brygady. Jeńców udało się odbić. W wyniku starcia zginęło 16 komunistów i 4 żołnierzy NSZ.

W 1952 r. w Rząbcu stanął pomnik z napisem: „W tych lasach w dniu 8 IX 1944 r. oddziały Armii Ludowej i partyzantów radzieckich zostały podstępnie napadnięte przez wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów NSZ-kich <>. Cześć i sława 74 bohaterom poległym w walce o wyzwolenie narodowe i społeczne ludu polskiego w 10. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej”.

We wrześniu ub. roku trzech młodych mieszkańców świętokrzyskiego oblało monument farbą. Zostali oni oskarżeni o znieważenie miejsca pamięci. W marcu Sąd Rejonowy we Włoszczowie umorzył sprawę ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu.

Pomnik znajdował się na tzw. liście dekomunizacyjnej. Do końca marca miał być usunięty. Tak się jednak nie stało, a zamiast tego Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej opiekujące się miejscem zawiesiło na nim nową tablicę. Znalazł się na niej napis: ,,Pamięć nie umiera. Zabiła ich nienawiść. Pamięci 74 partyzantów-jeńców rozstrzelanych 8 września 1944 r. Pokój ich duszy”. Ta inskrypcja również była kłamliwa. Sugerowała bowiem, iż komunistyczni jeńcy zostali rozstrzelani przez żołnierzy NSZ, co jest niezgodne z prawdą. Historycy potwierdzają, iż ci z zatrzymanych, którzy chcieli dołączyć do Brygady Świętokrzyskiej, zostali do niej przyjęci, zaś pozostałych puszczono wolno. Protestował przeciwko temu IPN i środowiska narodowe.

Przed dwoma dniami pomnik zdemontowali działacze stowarzyszenia. – Wspólnie zdecydowaliśmy o samodzielnym demontażu. Chcieliśmy uniknąć jego zniszczenia w niekontrolowany sposób oraz sytuacji, iż wojewoda jeszcze zażąda pieniędzy za wykonane prace – powiedział w rozmowie z ,,Gazetą Wyborczą” Tadeusz Kowalczyk, przedstawiciel stowarzyszenia.

Likwidacja propagandowego monumentu wywołała sprzeciw środowisk lewicowych. – To smutne, co się stało, ale rozumiem, iż najważniejsze było stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej. Wydane pomimo zmian w treści napisu na pomniku – powiedział Rafał Pankowski ze stowarzyszenia ,,Nigdy Więcej”.

https://medianarodowe.com/2018/04/23/rzabiec-pomnik-komunistycznej-propagandy-wreszcie-usuniety/

Demontaż czterech pomników „wdzięczności Armii Czerwonej”


27 października 2022 roku o godz. 9.00 – po raz pierwszy w historii – równocześnie w czterech miejscowościach: Głubczycach, Byczynie (opolskie), Bobolicach (zachodniopomorskie) oraz Staszowie (świętokrzyskie) odbędzie się demontaż czterech pomników poświęconych Armii Czerwonej. W Głubczycach, na briefingu prasowym o godz. 9.00 związanym z demontażem pomnika, obecny będzie Prezes IPN dr Karol Nawrocki (transmisja na kanale IPNtv – w pozostałych miastach prowadzona będzie transmisja w mediach społecznościowych oddziałów IPN).

(…)

https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/172626,Demontaz-czterech-pomnikow-quotwdziecznosci-Armii-Czerwonejquot.html

—————————-

Posiadana przez nas wiedza w zakresie istniejących pomników pozwala już na obecnym etapie sformułować katalog kategorii obiektów, które w naszej opinii obligatoryjnie powinny ulec usunięciu. Należą do nich:

Pomniki poświęcone Armii Czerwonej i wliczamy tutaj tzw. pomniki wdzięczności, braterstwa, partyzantów sowieckich.
Pomniki poświęcone działaczom Polskiej Partii Robotniczej.
Pomniki poświęcone Gwardii Ludowej/Armii Ludowej.
Pomniki poświęcone zwalczaniu Polskiego Podziemia Niepodległościowego po 1944 r. przez instytucje Polski Ludowej i ZSRS.
Pomniki poświęcone funkcjonariuszom Polski Ludowej lub działaczom komunistycznym z innych państw.
Pomniki poświęcone Komunistycznej Partii Polski.
Pomniki upamiętniające budowy obiektów z okazji …-lecia Polski Ludowej.

Jednocześnie informujemy, iż rzeczony katalog nie może być traktowany jako wyczerpujący kategorie obiektów do usunięcia.

https://archiwum.ipn.gov.pl/pl/upamietnianie/dekomunizacja/dekomunizacja-pomnikow/45390,Komunikat-w-sprawie-usuwania-z-przestrzeni-publicznej-pomnikow-propagujacych-kom.html

Prezes IPN: w Polsce istnieje około 60 pomników, które należy zburzyć
Na przygotowanej przez nas liście jest około 60 pomników. Chcemy dokończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej – powiedział PAP prezes IPN dr Karol Nawrocki. W środę zburzone zostaną trzy kolejne pomniki upamiętniające Armię Czerwoną.

„Apeluję do samorządowców o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie. W to miejsce godnie upamiętnijmy prawdziwych bohaterów” – napisał Nawrocki w oświadczeniu wydanym 4 marca.

https://dzieje.pl/wiadomosci/prezes-ipn-w-polsce-istnieje-okolo-60-pomnikow-ktore-nalezy-zburzyc

Dziś trzeba powiedzieć jasno: czas dokończyć dekomunizację polskiej przestrzeni publicznej. Instytut Pamięci Narodowej zrobi, co w jego mocy, by tak się stało – mówi PAP prezes IPN dr Karol Nawrocki.

https://dzieje.pl/wiadomosci/prezes-ipn-czas-dokonczyc-dekomunizacje-polskiej-przestrzeni-publicznej


WYKAZ MIEJSCOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, W KTÓRYCH ZDEMONTOWANO POMNIKI RADZIECKICH ŻOŁNIERZY-WYZWOLICIELI

Według stanu na sierpień 2022 roku

https://poland.mid.ru/upload/iblock/82d/df36iedoei3uryo7xx5d3d0312m4k0jn.pdf

—————————–
Jedno z cyklu wystąpień barbarzyńcy i poplecznika burzycieli pomników II wojny światowej – Karola Nawrockiego
https://youtu.be/x1l-q5DgNns
_______________________

Całkiem inne wystąpienie przy okazji uroczystości rocznicowych w Rząbcu

Idź do oryginalnego materiału