Kardynał z Andrychowa będzie wybierał nowego papieża. To jego ostatnie konklawe?

6 dni temu

Stanisław Ryłko, kardynał pochodzący z Andrychowa, jako jeden z czterech polskich purpuratów uprawnionych do głosowania, weźmie udział w majowym konklawe, które wyłoni następcę papieża Franciszka. Dla 80-letniego hierarchy może to być ostatnia szansa na udział w tak doniosłym wydarzeniu – w lipcu tego roku utraci bowiem prawo wyborcze z racji wieku.

Konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Watykanu. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

W Watykanie poinformowano także, iż w poniedziałek Kaplica Sykstyńska zostanie zamknięta dla zwiedzających w związku z przygotowaniami do konklawe, które tam się odbędzie.

Zawieszone zostały też wizyty w Ogrodach Watykańskich oraz w watykańskiej nekropolii.

Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat. Pochodzą z około 70 krajów. Jeden z elektorów już ogłosił, iż nie będzie w nim uczestniczył z powodów zdrowotnych.

W gronie elektorów będzie czterech Polaków: Stanisław Ryłko (prawa wyborcze do lipca 2025 r.), Kazimierz Nycz (do lutego 2030 r.), Konrad Krajewski (do listopada 2043 r.), Grzegorz Ryś (do lutego 2044 r.).

Jak wyjaśnia biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w konklawe mogą uczestniczyć wyłącznie kardynałowie, którzy w dniu jego rozpoczęcia nie ukończyli 80. roku życia.

Kardynał Stanisław Ryłko od lat jest powodem dumy dla mieszkańców Andrychowa. Urodzony w 1945 r., wychował się w parafii św. Macieja, gdzie przyjął sakramenty i odprawił mszę prymicyjną.

Przed pandemią regularnie przyjeżdżał do rodzinnej parafii, odprawiając poranne msze – wspomina proboszcz Stanisław Czernik.

Mieszkańcy pamiętają też jubileusz 50-lecia kapłaństwa kardynała, który zgromadził w Andrychowie dostojników Kościoła.

Kardynał Ryłko przez lata był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. To on zatrzymał zegar w papieskiej sypialni na godzinie 21:37, oznaczającej śmierć polskiego papieża.

Jan Paweł II był ojcem mojego kapłaństwa. Lata współpracy z nim to największy dar mojego życia – mówił w wywiadzie dla Archidiecezji Krakowskiej.

W 2007 papież Benedykt XVI przyznał mu kapelusz kardynalski, a w 2013 roku brał udział w konklawe, które wybrało papieża Franciszka. W 2016 r. został administratorem bazyliki Santa Maria Maggiore, a następnie archiprezbiterem papieskiej bazyliki. To właśnie w tej świątyni pochowano w sobotę doczesne szczątki papieża Franciszka.

Kardynał Ryłko od 25 lat jest Honorowym Obywatelem Andrychowa, a w 2015 r. otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Mimo wysokich stanowisk w Watykanie nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście.

Teraz, u progu emerytury, może po raz ostatni wpisze się w historię Kościoła, uczestnicząc w wyborze nowego papieża. Dla katolików z Andrychowa to moment pełen wzruszenia i nadziei, iż ich rodak znów odegra istotną rolę w dziejach światowego katolicyzmu.

Idź do oryginalnego materiału