Kandydat PiS na prezydenta Warszawy. Być może zastąpi też Andrzeja Dudę

11 miesięcy temu

Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

Premier Donald Tusk ogłosił, iż wybory samorządowe w 2024 roku odbędą się 7 kwietnia, z ewentualną drugą turą głosowania 21 kwietnia. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, takie wybory muszą być zarządzone nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Termin głosowania ustala Prezes Rady Ministrów na dzień wolny od pracy, który przypada nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż 7 dni przed końcem kadencji rad.

W czasie kwietniowego głosowania wyborcy będą wybierać członków organów samorządu terytorialnego, co oznacza decydowanie o składach rad gmin i rad miast na prawach powiatu, rad powiatów oraz rad sejmików wojewódzkich. Dodatkowo, w wyborach samorządowych zostaną wyłonieni wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast.

Kogo wystawi PiS?

Partie szykują się do kwietniowych wyborów. Prawo i Sprawiedliwość planuje przeprowadzenie konferencji w warszawskim Akademiku Praskim przy Floriańskiej już tej soboty. Podczas tego wydarzenia Jarosław Kaczyński ma przedstawić kandydata PiS na prezydenta stolicy. Jak się okazuje, „Gazeta Wyborcza” nieoficjalnie donosi, kogo wystawi PiS.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy podobno ma być Tobiasz Bocheński, który pełnił funkcję wojewody mazowieckiego do końca rządów PiS w ubiegłym roku. Urodził się w Łodzi i jest doktorem prawa. Zaczynał jako dyrektor gabinetu poprzedniego wojewody łódzkiego, Zbigniewa Raua. Później objął funkcję wojewody łódzkiego, a w 2023 roku został wojewodą mazowieckim, zastępując Konstantego Radziwiłła.

Tobiasz Bocheński stał się bardziej rozpoznawany w sierpniu 2020 roku, gdy będąc łódzkim wojewodą odwołał Grzegorza Wierzchowskiego ze stanowiska kuratora oświaty w Łodzi. Decyzja ta była rezultatem kontrowersyjnego wystąpienia Wierzchowskiego w mediach, podczas którego użył terminu „wirus LGBT”. Sugerował, iż jest to „znacznie groźniejszy” trend niż trwająca wówczas pandemia.

36-letni Bocheński jest znany także z krytyki działań Rafała Trzaskowskiego. Chociaż nie został jeszcze oficjalnie wyznaczony jako przeciwnik Rafała Trzaskowskiego, politycy Prawa i Sprawiedliwości, z którymi rozmawiał Onet, potwierdzają, iż ich wybór jest przesądzony. W PiS słyszy się, iż wybory samorządowe dla Tobiasza Bocheńskiego mają stanowić swoiste przetarcie i być może najważniejszy sprawdzian w jego politycznej karierze. jeżeli osiągnie dobry wynik w starciu z Trzaskowskim, istnieje możliwość, iż zastąpi Andrzeja Dudę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Kto może głosować w wyborach samorządowych?

Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom polskim, obywatelom Unii Europejskiej, którzy nie są obywatelami polskimi, oraz obywatelom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat i stale zamieszkują na obszarze danej gminy. W ten sposób wszyscy ci obywatele mają możliwość uczestniczenia w demokratycznym procesie wyborczym, wybierając przedstawicieli do różnych organów samorządu terytorialnego.

Idź do oryginalnego materiału