Kandydat na kanclerza Niemiec odpowiada na postulat Donalda Trumpa. „Próg jest nieistotny”

news.5v.pl 18 godzin temu

Dlaczego to jest ważne

Merz odniósł się do żądania prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, by państwa NATO wydawały równowartość 5 proc. PKB na obronność. — Powiedziałbym, iż najpierw naprawdę musimy osiągnąć w Niemczech dolną granicę wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB. Jeszcze go nie osiągnęliśmy — podkreślił. — Osiągamy go tylko formalnie, ponieważ w tym celu wykorzystywany jest tzw. fundusz specjalny — dodał. Oczekuje się, iż specjalny fundusz w wysokości 100 mld euro dla Bundeswehry, uzgodniony po agresji Rosji na Ukrainę, zostanie wykorzystany do 2027 r.

Co planują Niemcy

Merz opowiedział się za wzmocnieniem obrony narodowej i sojuszniczej. — Musimy wspólnie podjąć wysiłki w nadchodzących latach. Wskaźniki dotyczące tego, jaka część PKB jest przeznaczana na obronę, to tylko liczby — ocenił kandydat chadecji na kanclerza.

Jakie są cele NATO

Wyznaczony w NATO cel zakłada, iż państwa Sojuszu będą inwestowały co najmniej 2 proc. PKB w obronność. w tej chwili żadne państwo NATO nie wydaje na swoją obronność 5 proc. PKB. Najbliżej tego progu jest Polska, która w tym roku ma wydać 4,7 proc. PKB. Według danych NATO Stany Zjednoczone wydają ok. 3,3 proc.

Za zwiększeniem wydatków Niemiec na obronność do 3,5 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat opowiedział się minister gospodarki, kandydat Zielonych na kanclerza Robert Habeck. Propozycję tę skrytykował z kolei urzędujący kanclerz Olaf Scholz, oceniając jako „niedojrzałą”. Przedterminowe wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 23 lutego.

Zobacz również:

Idź do oryginalnego materiału