Kanclerz Niemiec przyznaje, iż w rozmowach pokojowych z Ukrainą powinna wziąć udział Rosja

1 tydzień temu

Za intensywniejszymi działaniami dyplomatycznymi w celu zakończenia wojny na Ukrainie opowiedział się w niedzielę w wywiadzie dla telewizji ZDF kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Polityk przyznał rzecz pozornie oczywistą – iż w tej kwestii musi odbyć się konferencja pokojowa z udziałem wszystkich stron konfliktu, a więc również Rosji.

Uważam, iż nadszedł czas, aby przedyskutować, w jaki sposób możemy wyjść z tej sytuacji wojennej i osiągnąć pokój szybciej, niż się w tej chwili wydaje – powiedział Scholz, którego wypowiedź cytuje agencja dpa.

Kanclerz pytany, czy powinna odbyć się kolejna konferencja pokojowa, odparł, iż „na pewno będzie kolejna konferencja pokojowa”. – A prezydent [Ukrainy] i ja zgadzamy się, iż na jednej z nich musi być też Rosja – dodał Scholz.

Agencja dpa oceniła, iż szef niemieckiego rządu uniknął odpowiedzi na pytanie dotyczące zaufania dla prezydenta Ukrainy po doniesieniach, jakoby obywatel Ukrainy był zaangażowany w sabotaż na gazociągu Nord Stream. – Mam dobre relacje z Wołodymyrem Zełenskim. Jednocześnie jest dla mnie absolutnie jasne, iż ta sprawa musi zostać wyjaśniona – podkreślił Scholz.

W piątek prezydent Zełenski spotkał się z kanclerzem Scholzem we Frankfurcie nad Menem. Politycy omówili m.in. przygotowania do drugiego szczytu pokojowego ws. Ukrainy – przekazał prezydent Ukrainy, która stara się o zatwierdzenie własnego planu pokojowego przez społeczność międzynarodową. Jak przypomniała dpa, podczas konferencji pokojowej ws. Ukrainy w czerwcu wiele państw zgodziło się już na ten plan. W negocjacje nie jest zaangażowana Rosja. Plan pokojowy Kijowa przewiduje m. in. wycofanie wojsk rosyjskich ze wszystkich obszarów Ukrainy, wypłatę reparacji przez Rosję oraz pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej wszystkich polityków i wojskowych odpowiedzialnych za agresję na Ukrainę.

Źródło: PAP / Iwona Weidmann, Monachium

oprac. FO

Koniec wojny na Ukrainie? Zełenski prosi premiera Indii o pośredniczenie w rozmowach

Idź do oryginalnego materiału