Kanclerz Merz zaprasza Trumpa do Niemiec

9 godzin temu

Kanclerz Friedrich Merz (CDU) rozmawiał przez telefon z prezydentem USA Donaldem Trumpem dwa dni po objęciu urzędu. Obie strony zgodziły się, iż chcą „szybko rozwiązać spory handlowe” – powiedział w czwartek wieczorem rzecznik niemieckiego rządu. Jak donoszą źródła , rosyjska wojna agresywna na Ukrainie była również tematem rozmów szefów obu rządów. Obaj zgodzili się, „że zabijanie na Ukrainie musi się jak najszybciej zakończyć”.

Merz podziela żądanie Trumpa, aby Rosja zgodziła się na zawieszenie broni. Rzecznik powiedział, iż powinno to „stworzyć przestrzeń do negocjacji”. Trump obiecał „zdecydowanie” wesprzeć niemieckie wysiłki na rzecz osiągnięcia trwałego pokoju wspólnie z Francją, Wielką Brytanią, Polską i innymi europejskimi partnerami. Obie strony zgodziły się na dalszą bliższą wymianę i wzajemne wizyty w USA i Niemczech.

Według agencji prasowej dpa Merz zaprosił Trumpa do Niemiec, a źródła rządowe poinformowały po około 30-minutowej rozmowie. Trump dał do zrozumienia, iż ​​jest w stanie wyobrazić sobie taką wizytę. Jako prezydent Trump odwiedził Niemcy tylko raz, na szczycie G20 w 2017 r., nie licząc międzylądowań w amerykańskiej bazie w Ramstein.

Trump ze swej strony zaprosił Merza do Waszyngtonu. Kanclerz już publicznie oświadczył, iż chciałby udać się do USA przed szczytami G7 i NATO w czerwcu, czyli w ciągu najbliższych sześciu tygodni. Szczyt G7 odbędzie się w połowie czerwca w Kanadzie , a niedługo potem w Hadze odbędzie się szczyt NATO.

Różnice zdań i rozbieżności zostały w dużej mierze zignorowane, przynajmniej w oficjalnym oświadczeniu strony niemieckiej dotyczącym rozmowy telefonicznej. Merz niedawno wyraził oburzenie ingerencją rządu USA w niemiecką politykę wewnętrzną. Jak powiedział Merz w wywiadzie dla ZDF we wtorek wieczorem, „szerzy to absurdalne poglądy na temat Republiki Federalnej Niemiec”.

Kanclerz odniosła się do wsparcia udzielanego AfD przez rząd USA i krytyki ze strony USA za zaklasyfikowanie AfD przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji jako ekstremizmu prawicowego. „Chciałbym zachęcić i namawiać amerykański rząd, aby pozwolił polityce wewnętrznej w Niemczech pozostać polityką wewnętrzną i w dużej mierze trzymał się z dala od tych partyjnych rozważań” – powiedział Merz.

W tym kontekście Merz wspomniał o rozmowie telefonicznej z Trumpem i oznajmił, iż chce z nim rozmawiać „otwarcie”.

Idź do oryginalnego materiału