Kanadyjska spółka w poszukiwaniu gazu w okolicach Wolina

kamienskie.info 2 tygodni temu
Zdjęcie: foto/photo: MEDVIND/Bent Sørensen


Noble Corporation poinformowało, iż jej platforma wiertnicza Noble Resolve wykona odwiert na polskim wybrzeżu, w okolicy Wolina, na zlecenie CEP – Central European Petroleum.

Kanadyjska spółka CEP (poprzez zarejestrowaną w Polsce spółkę zależną) posiada koncesję na poszukiwanie węglowodorów na obszarze Wolina od 2017 roku, łącznie na 593 km2. Przedmiotem prac zlecanych i nadzorowanych przez CEP jest nagromadzenie gazu ziemnego w utworach dolomitu głównego facji barierowej oraz piaskowcach czerwonego spągowca. Spółka zwraca uwagę, iż potencjalne wydobycie gazu w okolicy może być bardzo korzystne dla regionu, m.in. ze względu na niewielką odległość od terminala LNG w Świnoujściu (a tym samym sieci zdolnej do przyjęcia wydobytego gazu), kompleksu petrochemicznego w Policach (w części zasilanego propanem) czy planowanego bunkrowania statków gazem.

Noble Corporation wykona jeden odwiert. Umowa obejmuje 45 dni ze stawką dzienną 140 tys. dolarów. Według CEP na koncesji Wolin znajduje się szacunkowo ekwiwalent ponad 300 milionów baryłek ropy w postaci gazu. Spółka podała, iż rozpoczęła już rozmowy z potencjalnymi odbiorcami. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem opublikowanym w 2021 roku, rozpoczęcie wydobycia planowane było na 2027 rok, biorąc pod uwagę, iż zakładał on wykonanie odwiertów w 2023 roku, wydobycie powinno rozpocząć się z opóźnieniem.

– Ta umowa stanowi kamień milowy dla Noble, ponieważ po raz pierwszy wykonujemy odwierty na morzu w Polsce. W naszym biurze w Gdańsku mamy prawie 300 pracowników, którzy są szczególnie dumni z tego osiągnięcia, i doceniamy zaufanie, jakim Central European Petroleum obdarzyło naszą załogę – komentował Blake Denton, wiceprezes ds. marketingu Noble Corporation.

Noble Resolve to jack-up wiertniczy wybudowany w stoczni Keppel Fels w Singapurze w 2009 roku. Morze pracować na wodach, których głębokość sięga 100 m i wiercić na głębokość przekraczającą 9100 m.

źródło:
gospodarkamorska,
Noble Corporation

Idź do oryginalnego materiału