Kanada i jej interesy podczas kampanii wyborczej w USA

bejsment.com 3 tygodni temu

Ambasador Kirsten Hillman

Ambasador Kanady w Stanach Zjednoczonych powiedziała, iż rozmawia z amerykańskimi działaczami uczestniczącymi w konwencji Demokratów o ważnych relacjach między sąsiadującymi krajami, podczas gdy ci chcą kreować swoją nową politykę zagraniczną i budują jedność wokół wiceprezydent Kamali Harris.

Kirsten Hillman powiedziała, iż ​​rozmawia z Demokratami o tym, jak Kanada pozytywnie wypływa na odporność, bezpieczeństwo i dobrobyt w USA.

– Relacje z Kanadą wzmacniają Stany Zjednoczone – stwierdziła Hillman w wywiadzie na konwencji w poniedziałek.

Tysiące wiernych członków partii i polityków zebrało się na czterodniowym kongresie, aby podtrzymać pozytywne emocje wokół Harris, które pojawiły się odkąd znalazła się na szczycie listy kandydatów w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA.

Harris niespodziewanie pojawiła się w poniedziałkowy wieczór, aby podziękować Joe Bidenowi, zanim prezydent wygłosił przemówienie, w którym podsumował dorobek swojej administracji i przekazał pałeczkę przywódcy swojej wiceprezydent.

Pierwszego dnia konwencji narastało poparcie dla Harris, a zwolennicy twierdzą, iż entuzjazm utrzymywał się również we wtorek, kiedy to wieczorem przemówili do tłumu były prezydent Barack Obama i jego żona Michelle.

– Naprawdę uderzające jest porównanie obecnej konwencji z tą, jaka mogłaby być, gdyby Biden wciąż brał udział w wyścigu – powiedział Matthew Lebo, specjalista ds. polityki amerykańskiej z Western University w London w Ontario.

Demokraci twierdzą, iż w przemówieniach wizja pełnej nadziei przyszłości pod rządami Harris będzie porównywana z planem kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa, mającym na celu – ich zdaniem – cofnięcie Ameryki.

Harris i jej kandydat na wiceprezydenta, gubernator Minnesoty Tim Walz, zorganizowali we wtorek wielki wiec w Milwaukee, mając nadzieję na wzmocnienie zwolenników w ważnym stanie, w którym toczy się wyborcza walka.

Ambasador Hillman jest jedną z garstki Kanadyjczyków, którzy chcą nawiązać kontakty z jak największą liczbą amerykańskich prawodawców podczas zjazdu Demokratów. Liberalny poseł John McKay, współprzewodniczący kanadyjsko-amerykańskiej grupy międzyparlamentarnej, również uczestniczył w konwencji.

Lider Bloc Québécois Yves-François Blanchet powiedział, iż otrzymał zaproszenie na konwencję, a jego obecność jest efektem jego wysiłków w ciągu ostatnich kilku lat, aby „odbudować wiarygodność idei suwerenności”.

– Moim zamiarem nie jest mówienie Amerykanom, iż powinni popierać lub nie popierać idei suwerenności Quebecu… Chcę, aby zespół z Quebecu był postrzegany jako potencjalny partner, sojusznik, osoby odpowiedzialne i wiarygodne – powiedział.

Przemówienia wygłoszone na konwencji nie dały żadnych informacji na temat tego, czy Kamala Harris zmieni podejście do handlu z Kanadą, jednak eksperci twierdzą, iż prawdopodobnie podąży ścieżką wyznaczoną przez Bidena.

– Wyzwaniem dla Kanady jest, jak zawsze przekonanie Amerykanów, iż polityka tworzenia miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych nie jest wzmacniana przez odcinanie efektywnych łańcuchów dostaw z Kanadą – powiedziała Hillman – Wręcz przeciwnie, pogłębianie łańcuchów dostaw i relacji dwustronnych sprawia, iż ​​obie gospodarki stają się bardziej odporne, samowystarczalne i efektywne.

W zeszłym miesiącu Hillman wzięła również udział w Krajowej Konwencji Republikanów w Milwaukee, gdzie spotkała się z senatorami, przedstawicielami Kongresu i członkami poprzedniej administracji Trumpa.

Zbliżająca się rewizja umowy handlowej między Kanadą, Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem w 2026 roku budzi niepokój wśród kanadyjskich obserwatorów kampanii prezydenckiej.

Podczas swojej prezydentury Trump wymusił renegocjację Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu. Harris była jedną z 10 senatorów USA, którzy głosowali przeciwko odnowionej umowie handlowej, twierdząc, iż nie robi ona wystarczająco dużo, aby chronić amerykańskich pracowników lub środowisko naturalne.

Trump groził nałożeniem wyższych ceł i ograniczeniem pomocy dla Ukrainy, jeżeli wygra drugą kadencję.

Choć kadencja Bidena przyniosła pewną stabilizację relacjom z Kanadą, pojawiły się również napięcia w związku z zasadami jego administracji dotyczącymi zamówień publicznych „Kupuj produkty amerykańskie”.

Drewno iglaste i kanadyjski podatek od usług cyfrowych to główne obszary sporne zarówno dla Republikanów, jak i Demokratów.

Hillman powiedziała, iż Harris i Walz mają specyficzne zrozumienie relacji USA-Kanada.

Stan Walza, jakim jest Minnesota, dzieli 885-kilometrową granicę z Kanadą wzdłuż Ontario i Manitoby. Hillman stwierdziła, iż oprócz rozległych powiązań handlowych Walz bierze udział w obchodach Dnia Kanady w swoim stanie. „Jest wielkim entuzjastą Kanady”.

Z kolei Kamala Harris spędziła część swojej młodości mieszkając w Montrealu. Była również senatorem Kalifornii, która również ma długotrwałe stosunki gospodarcze z Kanadą.

– Ona ma wysoki poziom zrozumienia naszego kraju i to jest ważne – powiedziała Hillman – To nie rozwiązuje każdego problemu, nigdy nie rozwiąże, ale z pewnością pomaga.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału